Wniosek o wydanie warunków technicznych przyłącza w ROD

• Data: 05-03-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem członkiem Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). W 2021 r. złożyłem w Zarządzie ROD wniosek o zgodę i przyznanie warunków technicznych na przyłącze prądu o większej mocy niż standardowe (przyłącze 3-fazowe). Do dziś nie zostałem skutecznie zawiadomiony o odmowie, po prostu nic nie odpisali. Wykonawca z ramienia Zarządu wykonał przyłącze zgodnie z moim wnioskiem i założył licznik 3-fazowy. Przez kilka miesięcy licznik był odczytywany i stosowne opłaty wnosiłem zgodnie z wystawionymi rachunkami i w terminie – nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Po zmianie Zarządu prąd został odcięty (nawet mnie nie zawiadomiono) oraz zostałem (werbalnie) posądzony od kradzież prądu i nielegalne przyłącze. Spotkam się z Zarządem ROD w przyszłym tygodniu, aby poznać uzasadnienie decyzji, proszę jednak o naświetlenie mojej sytuacji, czy mam szanse na posiadanie przyłącza o większej mocy, jak to wygląda od strony prawnej? Brak oficjalnej odpowiedzi Zarządu na moje pismo potraktowałem jako milczącą zgodę, czy to błąd?

Wniosek o wydanie warunków technicznych przyłącza w ROD

Prawa i obowiązki działkowca wg ustawy ROD

Na wstępie wskazuję, że kwestie związane z użytkowaniem ogródka w ramach ROD reguluje m.in. ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych (zwana dalej: ustawą ROD) oraz regulamin ROD. Obowiązujący u Państwa regulamin ROD zawiera przepisy określające szczegółowe zasady zagospodarowania i korzystania z działki oraz funkcjonowania i zagospodarowania rodzinnego ogrodu działkowego, a także zasady korzystania z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej.

Natomiast mówiąc o infrastrukturze ogrodowej, należy przez to rozumieć budynki i budowle, ogrodzenia, aleje i drogi ogrodowe, place zabaw, świetlice, hydrofornie, sieci wodociągowe i energetyczne oraz inne urządzenia znajdujące się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego używania przez osoby korzystające z działek oraz służące do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rodzinnego ogrodu działkowego, o ile nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Korzystanie z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej

Co do zasady, działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia zgodnie z przepisami ustawy oraz regulaminem ROD (art. 30 ust. 1 ustawy ROD). Nadto w myśl art. 31 tejże – działkowiec jest uprawniony do korzystania z terenu ogólnego oraz infrastruktury ogrodowej zgodnie z ich przeznaczeniem i na zasadach określonych w regulaminie. Z uzyskania statusu działkowca wynikają nie tylko uprawnienia odnoszące się do działki, lecz także prawo do korzystania z terenu ogólnego oraz infrastruktury ogrodowej zgodnie z ich przeznaczeniem i na zasadach określonych w regulaminie. To zaś oznacza, iż nie jest możliwe ograniczenie swobody działkowca w korzystaniu z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej za pomocą innych regulacji. Należy przy tym zauważyć, iż zgodnie z art. 32 działkowiec w korzystaniu z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej jest również ograniczony koniecznością czynienia tego w sposób nieutrudniający korzystania przez innych działkowców.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Regulamin ROD i decyzje zarządu

Wobec powyższego, jeżeli z regulaminu ROD wynikałoby, że możliwość wykonania przyłącza elektroenergetycznego możliwa jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Zarządu ROD, brak takiej zgody uniemożliwiał potencjalnie wykonanie przyłącza opisanego w zapytaniu. Wówczas sam fakt, że elektryk z ramienia ROD wykonał przyłącze w mojej ocenie nie jest dostatecznym usprawiedliwieniem, gdyż, co do zasady, wykonuje on tylko czynności techniczne i nie jest zobowiązany do weryfikowania potencjalnych zgód zarządu ROD udzielanych działkowcom, natomiast w interesie działkowca jest uzyskanie ważnej zgody na wykonanie takiego przyłącza.

Podsumowując: najważniejsze jest zweryfikowanie obowiązujących w Państwo ROD zasad wykonywania przyłączy elektroenergetycznych do poszczególnych ogródków i dopiero w świetle tych regulacji możliwe będzie stwierdzeniem, czy postąpiono właściwie, najpierw montując przyłącze, a następnie je odcinając.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Milcząca zgoda na przyłącze elektroenergetyczne o większej mocy

Można by również próbować powoływać się na fakt, że przez kilka miesięcy normalnie licznik był sczytywany i nie było sprzeciwu co do jego montażu, a zatem była to potencjalna milcząca zgoda. Jednak wskazuję, że przepisy powszechnie obowiązujące w zakresie kwestii dotyczących ROD nie przewidują tzw. milczącej zgody – chyba że regulamin ROD taki zapis posiada, wówczas można byłoby podnosić zarzut milczącej zgody i bezprawnego odłączenia licznika.

Podsumowanie

Podsumowując, wniosek o wydanie warunków technicznych przyłącza w Rodzinnych Ogrodach Działkowych wymaga zrozumienia i przestrzegania regulaminu oraz przepisów prawa dotyczących ROD. Przedstawione przypadki ilustrują, że nawet w sytuacjach braku formalnej odpowiedzi od zarządu, działania członków ROD, które są zgodne z ogólnymi zasadami i przynoszą korzyści dla ogrodu, mogą zostać pozytywnie zaakceptowane. Ważne jest jednak dążenie do uzyskania formalnych zgód, aby uniknąć nieporozumień i zabezpieczyć swoje prawa jako działkowca.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach dotyczących Rodzinnych Ogrodów Działkowych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby zabezpieczyć swoje interesy i uzyskać szybką pomoc w rozwiązaniu Twoich problemów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych - Dz.U. 2014 poz. 40