.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Źródła finansowania fundacji a działalność gospodarcza fundatora - konflikt interesów

• Opublikowano: 27-04-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Fundacja na swą działalność pozyskuje środki zewnętrzne. Jestem jej fundatorem, czyli założycielem. Jednocześnie prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i w oparciu o umowę b2b współpracuję z firmą, której owa fundacja zleca zadania i przekazuje środki na ich realizację. Ja za współpracę otrzymuję od owej firmy stosowne wynagrodzenie. Czy istnieje tu konflikt interesów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Źródła finansowania fundacji a działalność gospodarcza fundatora - konflikt interesów

Działalność statutowa fundacji a zakaz przekazywania majątku na rzecz jej członków

Co do zasady, z konfliktem interesów mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do kolizji interesów prywatnych i odpowiedzialności publicznej osoby lub instytucji.

 

Fundacja to organizacja pozarządowa. Jeśli prowadzi ona działalność pożytku publicznego, to obowiązuje ją także ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wówczas nie jest zgodne z prawem wykorzystywanie organizacji o charakterze publicznym do finansowania prywatnych interesów. Art. 20 ust. 1 pkt 6 ustawy wskazuje, że status takiej organizacji musi zabraniać przekazywania majątku takiej organizacji na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach oraz wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.

 

Kolizja interesów prywatnych i odpowiedzialności publicznej osoby lub instytucji

Regulacje dotyczące konfliktu interesów są wprowadzane także w zasadach współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi a władzami samorządowymi oraz w ramach konkretnych źródeł finansowania. Tam też bardzo często pojawiają się konkretne zakazy, których złamanie zostanie uznane za konflikt interesów.

 

Jak widzimy, nie ma wprost odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie środki (od kogo) pozyskuje Fundacja i w jakim celu oraz co stanowią zasady finansowania. Generalnie, jeśli środki pobrane na konkretny cel trafiają de facto finalnie do fundatora, to istnieje ryzyko uznania, że mamy do czynienia z konfliktem interesów. Natomiast musi Pani ustalić zapisy dotyczące zasad finansowania, bo bardzo często to tam można znaleźć szczegóły mówiące o ich wydatkowaniu. Jeśli żadnych zapisów nie ma w tej materii, to o ile majątek nie jest Pani przekazywany na zasadach innych niż gdyby była to osoba trzecia (inna niż fundator), to co do zasady konfliktu by nie było, aczkolwiek to jest tylko teoria, bowiem szczegóły wynikają z konkretnych zasad pozyskiwania środków i ich przeznaczenia oraz załączonej do tego dokumentacji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu