.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Gmina nie zapłaciła za wybudowany wodociąg i udostępnia go innym, co można zrobić?

• Data: 09-06-2025 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Rozbudowałem sieć wodociągową na długości 300 m, która biegnie przez prywatne działki. Zostałem poniekąd zmuszony do podpisania z gminą bardzo dla mnie niekorzystnej umowy przedwstępnej jej przejęcia – mieli mi zwrócić 2500 zł, a rozbudowa kosztowała mnie 36 tys. Ostatecznie nie przekazałem prawa własności gminie – umowa przedwstępna jest nie ważna, gdyż wygasła na mocy Kodeksu cywilnego. Po prostu gmina przespała czas, który miała na jej egzekwowanie. Zorientowałem się, że zezwoliła prywatnemu inwestorowi przyłączyć się do sieci, której nie jest właścicielem, bo nadal ja nim jestem. Na moje pytanie, dlaczego tak zrobili, dostałem odpowiedź, że mają do tego prawo, powołując się na artykuł 48 K.c. Czy mają rację, a jeśli nie, to co mogę w tej sytuacji zrobić? Ja oczywiście chciałbym, aby wykupili ode mnie tę instalację. Od kierownika wodociągów dowiedziałem się, że moja sieć została zinwentaryzowana przez spółkę wodną przy odbiorze i wciągnięta automatycznie jako ich własność. Co grozi gminie za wydanie pozwolenia na przyłącz prywatnemu inwestorowi do mojej sieci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Gmina nie zapłaciła za wybudowany wodociąg i udostępnia go innym, co można zrobić?

Zadania gminy a prawa właściciela

Budowanie sieci wodociągowej generalnie leży w gestii gminy, bowiem zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków należy do jej zadań i wynika z treści art. 7 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym (dalej „u.s.g.”). Ten sam obowiązek nakłada na gminę art. 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej „u.z.z.w.z.o.ś.”). Jednakże wskazanie, iż jest to zadanie, a nie obowiązek, robi dużą różnicę – uniemożliwia to bowiem dochodzenie od gminy budowy wodociągów czy też kanalizacji. Z komentarzy i orzecznictwa do wskazanego przepisu wynika, iż to zadanie gminy nie ma charakteru bezwzględnego lecz warunkowy. Warunkowość tego obowiązku wyraża się tym, iż gmina nie musi wyposażać w sieć każdej nieruchomości, na której planowane są inwestycje mieszkaniowe, w szczególności o charakterze prywatnym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kto naprawdę powinien budować i zarządzać siecią?

W świetle art. 2 pkt 4 u.z.z.w.z.o.ś. w zw. z art. 5 ust. 1 i art. 15 ust. 1 tejże – zadania gminy w zakresie obowiązku budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych realizowane są poprzez tzw. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Zgodnie jednak z art. 1 ust. 1 i art. 2 ustawy z 20.12.1996 r. o gospodarce komunalnej oraz wymienionym już art. 2 pkt 4 u.z.z.w.z.o.ś. funkcję przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego może pełnić m.in. gminna jednostka organizacyjna w formie zakładu budżetowego. W konsekwencji budowa sieci wodno-kanalizacyjnych nie zawsze musi być realizowana przez (na zlecenie) przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego (zwykle spółki prawa handlowego, której wspólnikiem/akcjonariuszem jest gmina), ale także poprzez zakład budżetowy gminy (np. zakład gospodarki nieruchomościami).

Natomiast to z zasady przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych, jeżeli zostały one ustalone przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji przedsiębiorstwa.

 

W myśl art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Przepis ten określa wyjątek od zasady określonej w art. 191 K.c., który stanowi, że Własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową oraz w art. 48 K.c. Z uwagi na powyższe sieć wodociągowa, czyli przewody wodociągowe wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, należy – co do zasady – do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, wykonującego zadania gminy w zakresie obowiązku zbiorowego zaopatrzenia w wodę (art. 2 pkt 7 u.z.z.w.z.o.ś.). Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17.09.2014 r., II GSK 1088/13 LEX nr 1572583: (…) z treści art. 49 § 2 K.c. wynika, że osoba, która wybudowała urządzenia i poniosła ich koszty, jest ich właścicielem, dopóki nie wejdą w skład przedsiębiorstwa. Wejście w skład przedsiębiorstwa wymaga spełnienia dwóch przesłanek: faktycznego przyłączenia do sieci oraz dokonania określonej czynności przenoszącej na właściciela przedsiębiorstwa własność urządzeń. Do czasu zawarcia stosownej umowy urządzenia te stanowią własność osoby, która wybudowała te urządzenia i poniosła ich koszty.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

 

Czy gmina może korzystać z nie swojej sieci?

Zapewne gminę zmuszają do opisanych przez Pana zachowań standardowe braki w budżecie. Niemniej jednak nie ma Pan obowiązku uginać się przed jej propozycjami. Sytuacja prawna zwrotu inwestorom nakładów na budowę sieci jest uregulowana, w art. 31 u.z.z.w.z.o.ś., który daje osobie budującej z własnych środków urządzenia wodociągowe możliwość przekazania odpłatnie istniejących urządzeń gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu na warunkach uzgodnionych w umowie. Stanowi on bowiem, że: Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie. Przepis ten wprowadzono, by zrekompensować inwestorom infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej poniesione nakłady, których budowa w myśl postanowień ustawy stała się obowiązkiem przedsiębiorstwa. Niemniej jednak przepis ten brzmi dość enigmatycznie stąd też jest nadużywany przez niektóre gminy. Zdarza się, że gmina albo w ogóle odmawia przejęcia wodociągu, albo zgadza się zawrzeć umowę o jego przejęcie za ułamek wartości (np. 10-20%). Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w uchwale z 13 września 2007 r. na gminie (lub przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym) ciąży obowiązek odpłatnego przejęcia wybudowanych przez prywatnych inwestorów urządzeń kanalizacyjnych (wodociągowych), innych niż przyłącza wodociągowe, zaś osoba, która je wybudowała – ma roszczenie o takie przejęcie. Roszczenie to aktualizuje się najpóźniej w chwili połączenia wybudowanego fragmentu z gminną siecią wodociągową. Oznacza to tyle, że jeśli gmina zignoruje Pana żądanie przejęcia wodociągu lub porozumienia w tym zakresie nie zostanie osiągnięte – pozostaje droga sądowa. W takiej sytuacji sąd bierze pod uwagę wartość urządzeń oraz wartość nakładów koniecznych do doprowadzenia urządzeń do odpowiedniego standardu technicznego (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 31 stycznia 2007 r.II CNP 81/06). Innymi słowy sąd uwzględni rzeczywiste koszty budowy lub rynkową wartość wodociągu, a więc można liczyć na 100% refundacji kosztów.

Jak odzyskać pieniądze za prywatnie wybudowaną sieć?

Ponadto w sukurs idą Panu wspomniane przepisy Kodeksu cywilnego, gdzie zgodnie z art. 49 § 2 wz. z § 1 K.c. osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, służących m.in. do doprowadzania wody, i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca. Jeśli funkcję przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego pełni bezpośrednio gmina, wynikające z przywołanego przepisu żądanie można kierować bezpośrednio do niej.

 

Przejęcie następuje na podstawie umowy, której stronami jest osoba prywatna oraz albo gmin, albo przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. Umowa określa w szczególności warunki finansowe przejęcia, gdyż zgodnie z wymogami ustawowymi przejęcie musi mieć charakter odpłatny. Jedynie z przypadku, gdy sieć nie odpowiada warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach, o czym stanowi art. 31 ust. 2 u.z.z.w.z.o.ś. podmiot odpowiadający za sieć główną może odmówić zawarcia umowy przeniesienia. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2007 r. (sygn. akt. II CNP 81/2006): (…) zasadnicze znaczenie mają tu przepisy Prawa budowlanego, gdyż w tym prawie znajdują się unormowania dotyczące działalności budowlanej, a wśród nich art. 5, stanowiący, że obiekt budowlany należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Wynika stąd, że w razie istnienia przepisów, w tym przepisów tzw. techniczno-budowlanych, zawartych w akcie normatywnym – rozporządzeniu, najpierw mają być uwzględniane wynikające z nich nakazy i zakazy, a w uzupełnieniu lub braku przepisów szczegółowych należy stosować zasady wiedzy technicznej. Można dodać, że te nakazy i zakazy są niejednokrotnie formułowane w formie „przepisów” i w taki sposób nazywane, a zawarte w zbiorach określanych mianem wytycznych, instrukcji, wskazań itp. Zasady te nie są przepisami aktu normatywnego, lecz uzyskują walor prawny ze względu na wskazany art. 7 Pr.bud., nakazujący ich stosowanie. Podobnie postanowienia Polskich Norm, ze względu na dobrowolność stosowania, wiążą wewnątrz jednostki, która je przyjęła, a na zewnątrz w ramach stosunku obligacyjnego, nie można jednak odmówić im znaczenia ze względu na kumulację wiedzy i doświadczenia technicznego.

 

Proszę jednak pamiętać, że obowiązek przejęcia urządzeń nie dotyczy przyłączy wodociągowych, których budowa i utrzymanie obciąża właściciela nieruchomości. Sąsiedzi będą mogli się wpiąć do sieci zbudowanej przez Pana wyłącznie w sytuacji przejęcie jej przez gminę lub przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Jakie roszczenia przysługują właścicielowi wobec gminy?

Skoro gmina zezwoliła prywatnemu inwestorowi na przyłącz do sieci, której właścicielką nie jest, ma Pan wobec niej roszczenie o zapłatę za udostępnienie Pańskiej sieci osobie trzeciej. Należałoby się tylko zastanowić, czy z tytułu szkody, czy bezpodstawnego wzbogacenia. Nadto zyskuje Pan argument w postaci nacisku na gminę o przejęcie odpłatne sieci, inaczej będzie miała dwie sprawy o przymusowe przejęcie oraz bezprawne jej udostępnienie osobie trzeciej.

Przykłady

Pan Ryszard i droga do wodociągu

Pan Ryszard, właściciel działki rekreacyjnej na obrzeżach miasta, postanowił rozbudować sieć wodociągową o 150 metrów, aby mieć dostęp do bieżącej wody. Inwestycję zrealizował na własny koszt, za co zapłacił ponad 20 tys. zł. Gmina obiecała partycypować w kosztach, ale po roku nikt z urzędu się już nie odezwał. Tymczasem sąsiad, budujący dom jednorodzinny, podłączył się do tej samej sieci — bez wiedzy pana Ryszarda. Gdy zapytał w gminie, usłyszał, że „sieć i tak była planowana w tym miejscu”. Dziś walczy o zwrot kosztów, ale urzędnicy nabierają wody w usta.


Wodociąg pani Katarzyny zniknął z mapy

Pani Katarzyna, prowadząca agroturystykę, zainwestowała kilkadziesiąt tysięcy złotych w sieć wodociągową na swoim terenie. Inwestycja została odebrana przez lokalną spółkę wodociągową, która... „przypadkiem” zinwentaryzowała ją jako swoją własność. Pani Katarzyna nigdy nie podpisała żadnej umowy przekazania. Po kilku latach zorientowała się, że sieć widnieje na mapach jako element infrastruktury gminnej. Gdy zapytała o podstawę prawną, usłyszała tylko, że "taka jest praktyka”. Obecnie przygotowuje pozew o bezpodstawne wzbogacenie.


Inwestor się podpiął, pan Marian został z rachunkiem

Pan Marian chciał uzbroić swoją działkę pod budowę domu dla syna. Sfinansował budowę wodociągu – łącznie 280 metrów. Gmina podpisała z nim ogólnikową umowę, ale nie wywiązała się z obietnicy wykupu. Mimo to pozwoliła innemu inwestorowi przyłączyć się do sieci. Gdy pan Marian zareagował, usłyszał, że sieć „jest publiczna”. Po konsultacji z prawnikiem złożył wezwanie do zapłaty za bezumowne korzystanie z jego infrastruktury.

Podsumowanie

Sprawy związane z budową i przejmowaniem sieci wodociągowych przez gminy wciąż budzą wiele wątpliwości i nadużyć. Prywatni inwestorzy, którzy decydują się sfinansować taką infrastrukturę, często pozostają bez realnej ochrony prawnej i narażeni są na działania gmin sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dlatego tak istotne jest, by znać swoje prawa i nie godzić się na niekorzystne, jednostronne warunki.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sporze z gminą lub chcesz odzyskać pieniądze za wybudowaną infrastrukturę? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie skutecznych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - Dz.U. 1990 nr 16 poz. 95
2. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747
3. Ustawa z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej - Dz.U. 1997 nr 9 poz. 43
4. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
5. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741
6. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu