.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie emerytury nierezydenta

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.05.2017

ZUS przyznał mi emeryturę w wysokości 920 zł brutto. Od 26 lat przebywam we Włoszech, gdzie nie pracuję. Czy polska emerytura nierezydenta podlega opodatkowaniu w Polsce? Ile wyniesie ona netto? ZUS wysłał mi formularz dla nierezydenta.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładam, że ma Pani miejsce zamieszkania we Włoszech. Odrębne od opisanych poniżej zasady dotyczą tzw. emerytów/pracowników Państwowych (emerytura wypłacana bezpośrednio bądź z funduszy Umawiającego się Państwa lub jego jednostki politycznej, administracyjnej bądź władzy lokalnej każdej osobie fizycznej z tytułu usług, świadczonych na rzecz tego Państwa lub jednostki, lub władzy), co do zasady jednak zgodnie z umową między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z dnia 21 czerwca 1985 r. – art. 18 – emerytury oraz inne podobne świadczenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu jej zatrudnienia w przeszłości będą opodatkowane tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ich odbiorca ma stałe miejsce zamieszkania. Nie ma zatem wątpliwości, że jeśli miejscem zamieszkania są Włochy emerytura wypłacana z polski w Polsce nie podlega opodatkowaniu. Podobnie wskazuje m.in. pismo z dnia 28 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie (sygn. IPPB4/415-715/12-4/JK3): „(…) w okresie, w którym Wnioskodawczyni posiadała miejsca zamieszkania na terytorium Włoch, dochody z tytułu emerytury polskiej i włoskiej podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 18 umowy polsko-włoskiej tylko w państwie zamieszkania, tj. we Włoszech. Jeśli zatem miejscem zamieszkania są Włochy i nie osiąga wskazana osoba innych poza emeryturą dochodów w Polsce, nie składa tu znaczenia rocznego i w ogóle nie płaci podatku dochodowego. Podatek do polskiej emerytury winna więc samodzielnie zapłacić we Włoszech”.

 

Odnośnie formularza ZUS – nie przesyła Pani pełnych danych pozwalających się tu wypowiedzieć, ale można za zasadę uznać, iż emerytura nie podlega pełnemu „oskładkowaniu”, a jedynie potrącana z niej jest składka zdrowotna. Emeryt zamieszkały we Włoszech, któremu polski Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdza uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, również płaci składkę zdrowotną, z reguły więc emerytura jest przekazywana po potrąceniu przez ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton