Skrócenie zajęć logopedycznych dziecka

Mój syn chodzi do VI klasy szkoły podstawowej. Ma niedosłuch 60% w jednym uchu i 70% w drugim uchu – ma orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności. Do tej chwili korzystał z indywidualnych zajęć logopedycznych w szkole w wymiarze 60 minut tygodniowo, następnie zajęcia zostały skrócone do 45 minut, a teraz dyrektor stwierdził, że w szkole jest dużo uczniów, którzy potrzebują takiej pomocy, więc żeby nie ponosić większych kosztów, postanowił o skróceniu tych zajęć do 20 minut tygodniowo, bo „syn już jest duży i takiej pomocy już nie potrzebuje”. Tymczasem w opinii logopedy i wychowawcy (i w mojej) taka pomoc jest mu potrzebna. Czy jest jakaś możliwość prawna, aby wpłynąć na zmianę decyzji dyrektora?

Z góry dziękuję,
Katarzyna Bień

Skrócenie zajęć logopedycznych dziecka

Skrócenie czasu prowadzenia zajęć logopedycznych w szkole

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. (Dz. U. poz. 1591) pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizuje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki.

Zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 4.

Dopuszcza się jednak prowadzenie zajęć logopedycznych w czasie dłuższym lub krótszym niż 45 minut, z zachowaniem ustalonego dla dziecka/ucznia łącznego tygodniowego czasu tych zajęć, jeżeli jest to uzasadnione jego potrzebami. W przypadku dzieci w przedszkolu czas trwania poszczególnych zajęć logopedycznych będzie krótszy niż 45 minut z uwagi na ich indywidualne potrzeby rozwojowe i możliwości psychofizyczne. Jednak ustalony dla dziecka wymiar tygodniowy musi być przestrzegany. Zatem w przypadku ustalenia dla danego dziecka tygodniowego wymiaru zajęć logopedycznych (organizowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej) na poziomie 1 godziny oraz przyjęcia, że poszczególne zajęcia z tym dzieckiem trwają po 15 minut, to ostatecznie dziecko to będzie w każdym tygodniu brało udział w 3 zajęciach logopedycznych po 15 minut, co w wymiarze tygodniowym daje 1 godzinę zajęć.

Prowadzenie zajęć logopedycznych w czasie dłuższym lub krótszym niż 45 minut

Powyższe oznacza, że przede wszystkim należy ustalić, ile godzin zajęć z logopedą ma Pani syn w ciągu tygodnia. Jeśli jedną, to powinien mieć zajęcia tyle razy w tygodniu, aby łącznie był to czas 45 minut. Przydzielenie mu raz w tygodniu 20 minut narusza przepisy prawa, chyba że jest zgodne z orzeczeniem.

Jednakże może się zdarzyć, ze dyrektor w wyniku Pani interwencji podejmie decyzję, że owszem – wydłuży czas pracy z logopedą, ale będą to zajęcia grupowe, w grupie maksymalnie 4 osób – co też będzie godne z prawem. Godzina takich zajęć będzie trwała 45 minut.

Należy więc rozważyć, czy korzystniejsze dla ucznia nie będzie jednak pozostanie przy obecnych 20 minutach.