Zderzenie lusterkami - uznanie winy - jak się odwołać?

Byłem uczestnikiem kolizji. Kierujący pojazdem jadącym z naprzeciwka omijał inny samochód zaparkowany częściowo na jezdni. Ja jechałem spokojnie swoim pasem. Drugi pojazd jednak zderzył się z moim lusterkami. Musiałem zajechać mu ponownie drogę, bo kierowca już chciał uciekać. Wezwałem na miejsce policję, ta jednak nie zrobiła oględzin miejsca zdarzenia i wlepiono nam współwinę – po 6 punktów i grzywna. Nie przyjąłem mandatu i pojechałem na przesłuchanie. Później do mnie i innych osób przyszło pismo, że kolizja była z mojej winy. Czy mogę napisać jakieś odwołanie, czy coś to da? Jak postąpić?

Zderzenie lusterkami - uznanie winy - jak się odwołać?

Ustalenie winnego kolizji drogowej

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu wykroczeń zwanego dalej K.w. Z treści Pana pytania wynika, iż był Pan uczestnikiem kolizji drogowej. Jadąc swoim pasem ruchu, został Pan uderzony przez pojazd jadący z naprzeciwka, który w momencie uderzenia omijał stojący częściowo na jezdni inny pojazd. Sąd uznał jednak Pana za winnego popełnienia wykroczenia.

W mojej ocenie w pierwszej kolejności zasadne byłoby ustalenie, jaki materiał dowodowy znajdował się w aktach sprawy, a także kto został w sprawie przesłuchany. Wskazuje Pan bowiem, że słuchani w sprawie byli świadkowie. Jednocześnie nie podaje Pan w treści pytania, by z kimkolwiek podróżował w chwili zdarzenia. Mniemam zatem, że drugi kierowca nie jechał w samochodzie sam.

Moim zdaniem uzasadnione będzie jednak zaskarżenie wyroku. Należy liczyć się z tym, że w razie przegranej będzie Pan zmuszony zapłacić około 300–500 zł kosztów sądowych (w zależności od podejmowanych czynności, ilości rozpraw).

Zebranie materiału dowodowego po kolizji drogowej

Zanim jednak zdecyduje się Pan złożyć środek odwoławczy, proszę udać się do sądu celem zapoznania się z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego. W mojej ocenie w pierwszej kolejności wezwana na miejsce policja winna udać się na miejsce zdarzenia i z tego miejsca oceniać, kto jest winny kolizji. Nadto zasadne jest ustalenie, czy w najbliższej okolicy nie jest zainstalowana kamera z monitoringu miejskiego lub monitoringu przemysłowego, która uchwyciłaby moment zderzenia dwóch samochodów. Nagranie z kamery pozwoliłoby bowiem najlepiej ustalić występujący w sprawie stan faktyczny, a co najważniejsze – wzmocnić Pana linię obrony.

Nadto jeżeli mógłby Pan wskazać świadka zdarzenia, istotne jest także złożenie wniosku o jego przesłuchanie na okoliczność, co rzeczywiście wydarzyło się tego dnia, w określonym miejscu, ustalenia Pana toru jazdy, ustalenia toru jazdy kierowcy jadącego w kierunku przeciwnym do Pana.

Dla wyrokowania w niniejszej sprawie każdy szczegół będzie miał bowiem istotne znaczenie. Koniecznym jest bowiem ustalenie, czy w Pana torze jazdy występowała jakakolwiek przeszkoda, która wymusiłaby na Panu jako kierującym ruch, który być może doprowadził do zderzenia. Analogiczne ustalenia winne być czynione w odniesieniu do drugiego kierowcy. Wskazuje Pan bowiem, iż na pasie drugiego kierowcy częściowo zaparkowany został inny pojazd, który być może wymusił na drugim kierowcy ruch kierownicą, który w konsekwencji prowadził do zderzenia się dwóch pojazdów.

Złożenie sprzeciwu na wyrok nakazowy

Jeżeli otrzymał pan wyrok nakazowy, należy przemyśleć, czy nie złożyć sprzeciwu. Złożenie sprzeciwu spowoduje, iż sprawa będzie rozpatrywana przez sąd ponownie. Wówczas będzie możliwość złożenia także własnych wniosków dowodowych. W takiej sytuacji być może wyrok został wydany zbyt pochopnie i tylko wniesienie sprzeciwu pozwolić może na należytą ocenę zebranego w sprawie materiału dowodowego. Proszę bowiem pamiętać, że wniesienie sprzeciwu powoduje utratę mocy wyroku nakazowego. Nie znając akt sprawy, w mojej ocenie zasadne jest zarzucenie, że policja nie wykonała wszelkich czynności, które winne być w sprawie wykonane, a w szczególności nie oceniła zdarzenia z punktu widzenia miejsca kolizji.