Zwolnienie lekarskie z powodu złego stanu psychicznego

• Autor: Kiecana Kamil

Moja córka od dłuższego czasu jest mobingowana przez przełożonego. Dwa dni temu zgłosiła to do zarządu firmy i HR. Pomimo złego stanu psychicznego pracowała bez zwolnienia lekarskiego. Pracuje w dziale 3-osobowym i od tygodnia z uwagi na chorobę koleżanek jest sama, nie może doprosić się konkretnej pomocy. Napisała e-maila do przełożonej z prośbą o przydzielenie kogoś do pomocy. Odpowiedź była ustna, że to było nieprofesjonalne, największy zarzut, że w formie pisemnej, bo takie sprawy powinno załatwiać się ustnie. Ta bezsilność spowodowała, że moja córka tej nocy nie spała i pisała do mnie niepokojące SMS-y. Od dzisiaj jest na zwolnieniu. Moja córka jest odpowiedzialna i chce być w porządku wobec firmy, ma wyrzuty sumienia, bo w dziale wszyscy są na zwolnieniu. Czy w tej sytuacji powinna poinformować zarząd i kadry o powodzie swojej niedyspozycji? Zwolnienie dostała z powodu złego stanu psychicznego. Zapewne druga strona przedstawi to w zakłamanym świetle.

Zwolnienie lekarskie z powodu złego stanu psychicznego

Zwolnienie lekarskie

Zgodnie z art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy:

„Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu”.

Zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

„1. Zaświadczenie lekarskie jest wystawiane zgodnie ze wzorem ustalonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

2. Wystawiający zaświadczenie lekarskie przekazuje zaświadczenie lekarskie na elektroniczną skrzynkę podawczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

3. Zaświadczenie lekarskie zawiera:

1) identyfikator i datę wystawienia zaświadczenia lekarskiego;

2) dane ubezpieczonego: pierwsze imię, nazwisko, numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, zwany dalej »numerem PESEL«, albo serię i numer paszportu i datę urodzenia, jeżeli nie nadano numeru PESEL, oraz adres miejsca pobytu ubezpieczonego w czasie trwania niezdolności do pracy;

3) dane płatnika składek: numer identyfikacji podatkowej, zwany dalej »NIP«, lub numer PESEL albo serię i numer paszportu, jeżeli nie ma obowiązku posługiwania się NIP i nie nadano numeru PESEL, oraz rodzaj identyfikatora płatnika składek;

4) imię, nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu wystawiającego zaświadczenie lekarskie oraz adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych;

5) okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, w tym okres pobytu w szpitalu;

6) informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość, zgodnie z art. 7 pkt 2, art. 8, art. 9 ust. 2, art. 11 ust. 2 pkt 1 i art. 16, podane z zastosowaniem kodów literowych, o których mowa w art. 57 ust. 1;

7) wskazania lekarskie – odpowiednio: chory powinien leżeć albo chory może chodzić;

8) okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia tego członka rodziny i stopień jego pokrewieństwa lub powinowactwa z ubezpieczonym;

9) numer statystyczny choroby ubezpieczonego ustalony według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych;

10) oznaczenie instytucji, w której ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia.

4. Orzekanie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne lub o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny:

1) następuje po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny;

2) jest dokumentowane w dokumentacji medycznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta”.

Powód zwolnienia lekarskiego

Z uwagi na to, że córka jest na zwolnieniu (zakładam, że mowa o zwolnieniu lekarskim), to powody niedyspozycji powinny być zawarte na dokumencie medycznym i córka nie ma osobnej powinności informowania o powodach niedyspozycji.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby córka poinformowała zarząd i kadry o powodzie swojej niedyspozycji, zwłaszcza że, jak Pani wskazała, „zapewne druga strona przedstawi to w zakłamanym świetle”.