.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup pawilonu handlowego

Zamierzam dokonać zakupu pawilon handlowy na targowisku (dzierżawa gruntu od gminy). Jakich formalności muszę dopełnić? Czy umowa musi być notarialna? Zakupu dokonam od osoby prowadzącej działalność.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup pawilonu handlowego

Czy pawilon handlowy jest nieruchomością?

Gdyby „pawilon handlowy” był nieruchomością, to do ważności umowy sprzedaży nieruchomości niezbędna byłaby forma aktu notarialnego.

 

Taki pawilon należałoby kupić razem z działką, na której jest wybudowany pawilon. Byłaby to własność lub użytkowanie wieczyste.

 

Maksymalna stawka wynagrodzenia notariusza (taksa notarialna) zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Wówczas umowę sporządza notariusz, notariusz też określa wysokość i pobiera ewentualne podatki. Notariusz sprawdza też księgę wieczystą nieruchomości, czy nie ma na niej obciążeń (hipotek, służebności).


Przepisy Kodeksu cywilnego nie zawierają definicji ruchomości, ale jest ona budowana w sposób negatywny za pomocą definicji nieruchomości, określonej w art. 46 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią „nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”.


Na tej podstawie rzeczą ruchomą w sensie przedmiotu prawa nazywa się wszystko to, co nie jest nieruchomością.

 

W rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego rzeczami są przedmioty materialne, które mogą być przedmiotem praw cywilnych (takich jak np. własność). Za ruchomości uważa się te, które nie są nieruchomościami (ich częściami składowymi lub przynależnościami), są przedmiotami materialnymi , zostały wyodrębnione z przyrody, mogą być samodzielnym przedmiotem obrotu.

Zakup pawilonu handlowego - na co zwrócić uwagę?

Z tego, co Pan napisał, wynika, że przedmiotem zakupu nie jest nieruchomość, lecz ruchomość. Nie jest zatem potrzebna umowa w formie aktu notarialnego.

Wystarczy zwykła umowa, ale musi mieć Pan świadomość, co kupuje. Moim zdaniem kupuje Pan nie pawilon – bo on jako część składowa jest własnością właściciela nieruchomości – ale nakłady na wybudowanie tego pawilonu.

 

Uważam, że powinien Pan wiedzieć, czy właściciel pawilonu jest właścicielem gruntu, czy np. dzierżawi grunt i od kogo. Jaka umowa łączy sprzedającego z właścicielem gruntu?

 

Powinien Pan w takiej sytuacji wiedzieć, a nawet zapewnić sobie gwarancję, że wejdzie Pan w tę umowę na dogodnych dla siebie warunkach, żeby nie okazało się, że w najlepszym przypadku złoży Pan sobie pawilon na własnym podwórku… jeżeli w ogóle.

 

Reasumując, powinien Pan ustalić, na jakiej podstawie sprzedający nabył pawilon i od kogo. Czy ma umowę (i z kim) dzierżawy gruntu.

 

W przypadku zakupu pawilonu handlowego, sprzedający musi się martwić o ewentualne podatki, Pan natomiast powinien zapłacić sprzedawcy cenę wraz z podatkiem VAT. A później ten podatek sobie odliczyć. Sprzedawca zaś powinien wystawić fakturę VAT. Taką kwotę należałoby przelać na konto sprzedającego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska

Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu