Piecza nad majątkiem osoby a wypłaty z konta

• Autor: Monika Cieszyńska

Jestem opiekunem prawnym mojego ubezwłasnowolnionego brata. Na jego konto bankowe wpływa renta. Czy sprawując pieczę nad majątkiem brata, mogę wypłacać z jego konta pieniądze na leki dla niego?

Piecza nad majątkiem osoby a wypłaty z konta

Pobranie pieniędzy z konta osoby ubezwłasnowolnionej na leki a zgoda sądu opiekuńczego

Rozumiem, że chciałaby Pani pobrać z konta brata pieniądze za leki. Nadto domniemam, że dotąd nie uzyskała Pani zgody sądu opiekuńczego na pobieranie pieniędzy z konta brata na jego leki.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym opiekun samodzielnie sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką; podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego. Opiekun obowiązany jest wykonywać swe czynności z należytą starannością, jak tego wymaga dobro pozostającego pod opieką i interes społeczny. Opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku ubezwłasnowolnionego.

Dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy istotne jest zatem to, czy czynność, której zamierza Pani dokonać w stosunku do majątku brata, należy zaliczyć do ważniejszy spraw czy też mniej ważnych?

W mojej opinii pobranie pieniędzy z konta osoby ubezwłasnowolnionej na leki jest zasadniczo zwykłą czynnością niewymagającą zezwolenia sądu opiekuńczego, mieszczącą się w granicach zwykłej pieczy nad majątkiem. Niemniej należy mieć również na uwadze praktykę banku, w którym prowadzone jest konto brata. Jeśli bank w celu podjęcia pieniędzy zażąda przedłożenia zgody sądu opiekuńczego, to niestety takową zgodę powinna Pani uzyskać. To, czy dana czynność jest ważniejsza, a w konsekwencji wymagająca zezwolenia sądu opiekuńczego, czy też nie, zależy od jej skali (np. wysokości pieniędzy, które mają zostać wydane na leki).