
Piecza nad majątkiem osoby a wypłaty z konta• Opublikowano: 17-03-2014 • Autor: Monika Cieszyńska |
Jestem opiekunem prawnym mojego ubezwłasnowolnionego brata. Na jego konto bankowe wpływa renta. Czy sprawując pieczę nad majątkiem brata, mogę wypłacać z jego konta pieniądze na leki dla niego? |
![]() |
Pobranie pieniędzy z konta osoby ubezwłasnowolnionej na leki a zgoda sądu opiekuńczegoRozumiem, że chciałaby Pani pobrać z konta brata pieniądze za leki. Nadto domniemam, że dotąd nie uzyskała Pani zgody sądu opiekuńczego na pobieranie pieniędzy z konta brata na jego leki.
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym opiekun samodzielnie sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką; podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego. Opiekun obowiązany jest wykonywać swe czynności z należytą starannością, jak tego wymaga dobro pozostającego pod opieką i interes społeczny. Opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku ubezwłasnowolnionego.
Dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy istotne jest zatem to, czy czynność, której zamierza Pani dokonać w stosunku do majątku brata, należy zaliczyć do ważniejszy spraw czy też mniej ważnych?
W mojej opinii pobranie pieniędzy z konta osoby ubezwłasnowolnionej na leki jest zasadniczo zwykłą czynnością niewymagającą zezwolenia sądu opiekuńczego, mieszczącą się w granicach zwykłej pieczy nad majątkiem. Niemniej należy mieć również na uwadze praktykę banku, w którym prowadzone jest konto brata. Jeśli bank w celu podjęcia pieniędzy zażąda przedłożenia zgody sądu opiekuńczego, to niestety takową zgodę powinna Pani uzyskać. To, czy dana czynność jest ważniejsza, a w konsekwencji wymagająca zezwolenia sądu opiekuńczego, czy też nie, zależy od jej skali (np. wysokości pieniędzy, które mają zostać wydane na leki). PrzykładyPani Maria opiekuje się swoim ubezwłasnowolnionym ojcem. Z jego renty regularnie opłaca zakup leków i wizyty lekarskie. W jej banku wystarczyło okazać akt ustanowienia opiekuna, aby mogła wypłacać drobne kwoty bez konieczności każdorazowej zgody sądu.
Pan Andrzej jest opiekunem swojego brata. Gdy chciał wypłacić większą sumę na zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, bank zażądał zgody sądu opiekuńczego. W takiej sytuacji musiał złożyć odpowiedni wniosek i poczekać na wydanie postanowienia.
Pani Karolina sprawuje opiekę nad siostrą. Gdy siostra trafiła do szpitala, Karolina z własnych środków kupiła leki i akcesoria medyczne. Dopiero później, po uzyskaniu zgody sądu, mogła rozliczyć te wydatki z pieniędzy znajdujących się na koncie siostry. PodsumowanieOpiekun prawny może co do zasady wypłacać środki z konta osoby ubezwłasnowolnionej na codzienne potrzeby, takie jak leki, o ile mieszczą się one w granicach zwykłego zarządu majątkiem. Jednak w przypadku większych wydatków lub w sytuacji, gdy bank wymaga zgody sądu opiekuńczego, konieczne jest uprzednie uzyskanie takiego zezwolenia. Każda sytuacja powinna być oceniana indywidualnie, z uwzględnieniem zarówno interesu osoby pozostającej pod opieką, jak i przepisów prawa oraz praktyki danej instytucji finansowej. Oferta porad prawnychPotrzebujesz pewności, że działasz zgodnie z prawem jako opiekun prawny? Skorzystaj z naszej porady prawnej online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą przygotować wniosek do sądu opiekuńczego i wskażą, jak postępować w konkretnej sytuacji. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskiej Ci osoby – skonsultuj się z nami już dziś. Źródła:1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale