Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy gra na giełdzie kryptowalut jest działalnością gospodarczą?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 09.08.2018

Od 2017 roku jestem aktywnym użytkownikiem giełd kryptowalut. Mam UoP, nie traktowałem tego jako głównego czy nawet pobocznego źródła zarobku, bo takowego nie potrzebowałem. Bardziej była to dla mnie gra jak na foreksie czy eksploracja nowych możliwości technicznych. Aczkolwiek w zeszłym roku udało mi się zrobić ca. 4000 transakcji (co wcale nie odpowiada liczbie zleceń ani nie przekłada się na dochód, ale to inna sprawa), więc obawiam się, iż US może uznać to za DG. Czy gra na giełdzie kryptowalut jest działalnością gospodarczą? Zakładam, że tak, ale czy słusznie? Czy działalność gospodarcza nie powinna zaspokajać potrzeb osób trzecich, a czy zaspokaja poprzez wymianę na giełdzie? Co powinienem zrobić, by najmniej boleśnie rozwiązać tę sytuację, tj. aby uregulować zobowiązania wobec państwa, ZUS-u etc. i prowadzić dalej tę działalność gospodarczą zgodnie z prawem i aby nie stracić pieniędzy ponad należności (jak rozumiem, ZUS jest opłacony w ramach UoP, ale zostaje podatek, odsetki i składka zdrowotna)? Nie było i nie jest moją intencją działanie wbrew prawu. Czy jeśli teraz założę DG, to mogę rozliczyć poprzedni rok w jej ramach (wraz ze zgłoszeniem czynnego żalu do US)? Aktualnie rozliczyłem przychód jako osoba fizyczna. Czy powinienem na coś więcej uważać, by nie stracić niepotrzebnie pieniędzy ani nerwów?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

W pierwszej kolejności wskazać należy, ze ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje kilka źródeł przychodu podatnika. Właściwe opodatkowanie danego źródła przychodu jest konieczne w celu ustalenia i prawidłowego wyliczenia podatku.

 

W zakresie obrotu wirtualnymi walutami możliwe jest przyporządkowanie zysku do działalności gospodarczej lub do przychodów z praw majątkowych. Należy bowiem zauważyć, że zgodnie z przyjętymi regułami kryptowaluty nie są traktowane jak normalne pieniądze, lecz w świetle przepisów prawa kryptowaluta to prawo majątkowe, zaś handel kryptowalutami to handel prawami majątkowymi. Na gruncie polskiego prawa waluty wirtualnej nie można traktować na równi z prawnym środkiem płatniczym, bowiem nie funkcjonuje on jako instrument rynku pieniężnego w rozumieniu odrębnych przepisów.

 

W świetle obowiązujących przepisów prawa kryptowaluta nie jest walutą uznawaną jako prawny środek płatniczy. Nie jest również stosowana w rozliczeniach międzynarodowych w sensie prawnym, ponieważ nie posługują się tym żadne instytucje publiczne. Nie funkcjonuje jako instrument rynku pieniężnego.

 

W konsekwencji powyższego kryptowaluta jest prawem majątkowym. Jeżeli obrotu kryptowalutami dokonuje osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, to tak uzyskany przychód opodatkowuje się jako przychody z odpłatnego zbycia praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Czy gra na giełdzie kryptowalut jest działalnością gospodarczą?

 

Dodatkowo należy wskazać na treść art. 18 ustawy PIT, który podaje, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Użyty w tym przepisie zwrot „w szczególności” oznacza, że również inne prawa majątkowe będą mieścić się w tym katalogu.

 

W przypadku odpłatnego zbycia kryptowalut opodatkowaniu podlega dochód, który stanowi różnicę pomiędzy przychodem ze zbycia wirtualnej waluty a kosztem jej nabycia. W tym zakresie sumuje się wszystkie transakcje dokonane w ciągu roku podatkowego i ustala, czy osiągnięto dochód czy stratę. Dochód podlega opodatkowaniu w zeznaniu PIT-36 (stawka 18% lub 32% przy przekroczeniu progu 85 528 zł) i podlega kumulacji z innymi źródłami przychodu (przykładowo ze stosunkiem pracy). PIT-36 jest składany do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

 

Nieco inne zasady będą obowiązywały w przypadku opodatkowania obrotu kryptowalutami w ramach działalności gospodarczej. Taki handel może bowiem podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według tzw. zasad ogólnych (analogicznie jak w przypadku dochodu ze zbycia praw majątkowych) albo według liniowej stawki 19%. Dodatkowo w przypadku działalności gospodarczej podatnik zobowiązany jest do wpłacania w ciągu roku zaliczek na podatek, prowadzenia ksiąg podatkowych oraz właściwego dokumentowania wszelkich transakcji kupna/sprzedaży kryptowalut.

 

Warto jednak zastanowić się, kiedy na gruncie prawa podatkowego mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Jak wskazuje art. 5a pkt 6 ustawy PIT, „działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

 

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów”.

 

Ponadto należy też wskazać na treść art. 5b ust. 1 ustawy PIT, który stanowi, że z„a pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

 

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością”.

 

Jak zatem widać, uznanie danej aktywności za działalność gospodarczą nie jest uzależnione od formalnego zarejestrowania firmy czy też od osiągniętego zysku. Bierze się pod uwagę kryteria „ciągłości” oraz „zorganizowania”. Pojęcia te są bardzo ogólne i nieprecyzyjne, jednak w doktrynie podkreśla się, że chodzi o zorganizowanie przekraczające zwykłe czynności. W zakresie handlu kryptowalutami normalnym działaniem jest kupowanie i sprzedawanie (względnie zamiana walut) na giełdzie. Czynnościami które mogłyby powodować, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą byłyby przykładowo: ogłoszenia w Internecie, reklama firmy, zatrudnienie personelu, korzystanie z pomocy doradców finansowych czy też obsługi prawnej, wynajęcie biura, zakup wyposażenia, nawiązywanie kontaktów handlowych.

 

Generalnie samo dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży walut na giełdzie nie jest uznawane za działalność gospodarczą. Większość graczy opodatkowuje dochód uzyskany z handlu kryptowalutami jako odpłatne zbycie praw majątkowych i rozlicza w deklaracji PIT-36 po zakończeniu roku podatkowego.

 

Odpowiadając na Pana poszczególne pytania:

 

 

Ustawa nie przewiduje dla działalności gospodarczej warunku aby „zaspokajała potrzeby osób trzecich”. Jak już zostało wskazane gra na giełdzie kryptowalut może ale nie musi stanowić działalność gospodarczą. W przypadku osób fizycznych jest przeważnie kwalifikowana jako odpłatne zbycie praw majątkowych.

 

Przyjmując, że handel kryptowalutami stanowi odpłatne zbycie praw majątkowych, a nie działalność gospodarczą, Pana jedynym obowiązkiem jest roczne rozliczenie podatku z tytułu dochodu osiągniętego z takiego obrotu. Nie musi Pan opłacać żadnych dodatkowych składek ZUS czy zdrowotnych.

 

Nie ma możliwości rozliczenia działalności z mocą wsteczną. Również nie pomoże w tym zakresie czynny żal, ponieważ ten chroni od odpowiedzialności karnoskarbowej za przestępstwa/wykroczenia skarbowe i nie ma znaczenia przy rozliczeniu podatku.

 

Istotna może być informacja, że według ostatniego stanowiska MF opodatkowaniu podlega nie tylko sprzedaż, ale również i wymiana jednej kryptowaluty na inną. Zasada ta dotyczy zarówno działalności gospodarczej, jak i odpłatnego zbycia praw majątkowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak rozpocząć działalność gospodarcza?

Chciałbym rozpocząć handel częściami samochodowymi. W związku z tym chciałbym spytać, jak rozpocząć działalność gospodarcza? Jaki rodzaj działalności powinienem zarejestrować w Polsce i jakie płacić podatki. Czy mogę rozmontowywać samochody kompletne (sprowadzone z Anglii), a jeśli tak, czy muszę zdobyć na to pozwolenie? Czy muszę płacić akcyzę i czy wymagane jest pozwolenie na recykling?

Hodowla psów rasowych jako działalność gospodarcza

Chciałbym zarejestrować hodowlę psów rasowych. Proszę o informacje o rejestracji oraz o odpowiedź na pytanie, czy muszę rozliczać się na zasadzie KPR?

Śmierć przedsiębiorcy i dalsza działalność firmy

Czy po śmierci przedsiębiorcy możliwa jest dalsza działalność firmy? Właścicielka zakładu jest bardzo chora i wkrótce umrze. Firmę chciałby przejąć jej mąż. Co powinien zrobić? Firma zajmuje się produkcją wędlin, zatrudnia pracowników; sprzedaż jest prowadzona za pomocą kasy fiskalnej; pomieszczenia i maszyny są dzierżawione.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »