Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Użyczenie mieszkania

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 08.02.2013

Od roku użyczam mieszkanie znajomym. Zgodnie z umową okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące. Lokatorzy płacą tylko stałe kwoty + odpowiednie sumy za zużycie wody, prądu, rachunki za TV, Internet itp. Czy znajomi mogą zasiedzieć moje mieszkanie?

 

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Osoby, które na podstawie umowy użyczenia korzystają z Pana mieszkania, nigdy nie nabędą jakiegokolwiek prawa rzeczowego do tego mieszkania.

 

Nazywanie znajomych lokatorami, jak rozumiem, jest tylko skrótem myślowym. Nie posiadają oni statusu lokatorów, gdyż cechą charakterystyczną umowy najmu jest płacenie czynszu, który stanowi dochód wynajmującego.

 

Pan użycza mieszkanie tytułem darmym, a znajomi uiszczają jedynie koszty związane z eksploatacją lokalu. Należy więc stwierdzić, że stosunek prawny łączący Pana i znajomych jest typowym stosunkiem wynikającym z umowy użyczenia, o której mowa w art. 710 i następnych Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

„Art. 710. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy”.

 

„Art. 713. Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej”.

 

Władanie nieruchomością na podstawie umowy użyczenia stanowi tzw. posiadanie zależne.

 

„Art. 336. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Użyczenie będące posiadaniem zależnym nie prowadzi do nabycia prawa w drodze zasiedzenia, gdyż zgodnie z art. 172 § 1 K.c. do nabycia prowadzi jedynie posiadanie samoistne.

 

„Art. 172. § 1. Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie)”.

 

Jak wskazuje orzecznictwo, z posiadaniem samoistnym mamy zatem do czynienia wówczas, gdy po stronie władającego istnieje zarówno rzeczywista możność władania nieruchomością w takim zakresie, jaki odpowiada zakresowi uprawnień właściciela, jak i manifestowana w sposób postrzegalny dla otoczenia wola władania nieruchomością jak właściciel we własnym imieniu.

 

W praktyce może dojść do sytuacji, że w pewnym momencie użytkownik może poczuć się jak posiadacz samoistny i w ten sposób się zachowywać. Ponadto przepis art. 339 K.c. wprowadza domniemanie, że ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym. A zatem właściciel nieruchomości, chcąc zanegować fakt zasiedzenia prawa własności, musi udowodnić, że władający rzeczą jest dzierżycielem, posiadaczem zależnym, a nie posiadaczem samoistnym.

 

Okres nabycia własności Pana mieszkania w drodze zasiedzenia przez Pana znajomych jest długi, bo wynosi aż 30 lat od momentu, w którym zaczęliby się zachowywać jak samoistni posiadacze. Domyślam się, że nie będzie Pan użyczał mieszkania aż tak długo. Gdyby jednak okres użyczenia miał trwać tak długo, warto przed upływem 30 lat dokonać czynności wskazującej, że znajomi władają mieszkaniem tylko jako posiadacze zależni. Można kazać im podpisać nową umowę, np. z innym okresem wypowiedzenia. Fakt podpisania takiej umowy dla sądu byłby dowodem, że znajomi byli posiadaczami zależnymi i jako tacy nie mogli nabyć przez zasiedzenie prawa własności Pana mieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa użyczenia pozwalająca na wynajem mieszkania

Ja i żona mamy rozdzielność majątkową. Żona jest właścicielką kilku mieszkań, które wynajmuje w ramach prowadzonej działalności. Ja także mam jedno mieszkanie i chciałbym, by żona je wynajmowała przez swoją firmę. Czy jest możliwa w tej materii umowa np. użyczenia między mną a żoną?

Korzystanie z mieszkania na zasadzie użyczenia a zmiana jego właściciela w drodze spadkobrania

Od kilku lat jestem zameldowany w mieszkaniu, którego właścicielem był mój zmarły kilka miesięcy temu dziadek. Niedawno zakończyła się sprawa spadkowa o podział jego majątku pomiędzy spadkobierców, którymi są członkowie najbliższej rodziny. Główną wartością spadku jest właśnie to mieszkanie. Jak wygląda teraz w świetle prawa moja sytuacja, bez względu na to co będą chcieli z tym mieszkaniem zrobić spadkobiercy, sprzedać czy w nim zamieszkać? Czy muszę je opuścić? Czy mogę liczyć na jakieś korzystne dla mnie orzeczenie sądu? Czy sądowy wyrok eksmisji pomoże mi znaleźć jakiś inny lokal?

Użyczenie lokalu

Zgodnie z testamentem mamy dziedziczę po niej w całości. W skład spadku wchodzi mieszkanie. Chciałbym dokonać użyczenia lokalu na rzecz mojego syna, tak by mógł on wynajmować nieruchomość – przychody z tego tytułu będą należeć do niego. Po uprawomocnieniu się orzeczenia o nabyciu spadku zamierzam skorzystać z ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn i umowy najmu zostaną rozwiązane (lub wygasną). Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »