.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwolnienie pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim w ramach zwolnień grupowych

Sprawa dotyczy poprawności zwolnienia pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim w ramach zwolnień grupowych. Zatrudnienie na dzień rozpoczęcia zwolnień wynosiło 28 pracowników. Z tej liczby 9 osobom skończyły się umowy na dzień rozpoczęcia zwolnień grupowych, 6 osób otrzymało porozumienia zmieniające, a 13 osób podlegało zwolnieniom grupowym. Powodem zwolnień było nieoczekiwane rozwiązanie przez kontrahenta umowy i w związku z tym 21 stanowisk pracy zostało zlikwidowanych, bo po rozwiązaniu umowy takiej działalności już nie prowadzono i w nowej strukturze nie było takich stanowisk. W związku z tym uzgodniono (z przedstawicielami pracowników) regulamin zwolnień – w tym rozwiązanie umów w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pracownik, którego pytanie dotyczy, w dniu rozpoczęcia zwolnień od 6 miesięcy i 10 dni był na zwolnieniu lekarskim. Wysłano do niego wypowiedzenie umowy w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę (list zwykły). List nie wrócił ani nie było kontaktu z tą osobą. Czy zatem wypowiedzenie jest skuteczne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zwolnienie pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim w ramach zwolnień grupowych

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę przesłane pocztą

Przy wysyłce listem zwykłym nie ma żadnego dowodu, że list ten został w ogóle wysłany. Gdyby zastosowano list polecony i adresat go nie odebrał, wówczas można byłoby mówić o doręczeniu zastępczym wobec nieodebrania przesyłki po dwukrotnej awizacji.

 

Nie można tak po prostu stwierdzić, że komuś wysłało się wypowiedzenie, jeżeli nie ma się na to dowodu. Pracodawca nie zadbał tu o swoje interesy. Aby wypowiedzenie umowy o pracę wywarło skutek, musi być doręczone pracownikowi. Wystarczy, że pracownik zaprzeczy, iż list otrzymał.

 

Zwolnienie pracownika w trakcie chorobowego

Jeżeli zaś chodzi o samą dopuszczalność zwolnienia w okresie trwania zwolnienia chorobowego, to ustawa o zwolnieniach grupowych (potoczna nazwa) stanowi w art. 5, że:

 

„1. Przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia nie stosuje się art. 38 i 41 Kodeksu pracy, z zastrzeżeniem ust. 2-4, a także przepisów odrębnych dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 5.

(…)

3. Wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 Kodeksu pracy, jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.”

 

Przewidziane w art. 53 Kodeksu pracy (K.p.) okresy ochronne, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą, kończą się:

 

  • z upływem 3 miesięcy, w przypadku pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy (art. 53 § 1 pkt 1 lit. a K.p.),
  • z upływem łącznego okresu pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz przez pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub w przypadku pracownika, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową (art. 53 § 1 pkt 1 lit. b K.p.).

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi nieobecnemu z powodu choroby

Przepisy dotyczące zwolnienia grupowego zezwalają jedynie na wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikom nieobecnym z powodu choroby, a więc w przypadku zwolnień indywidualnych również jest możliwe wyłącznie wypowiedzenie zmieniające. Nie pozwalają zaś na wypowiedzenie umowy. Wypowiedzenie definitywne pracownikowi nieobecnemu z powodu choroby, zarówno jeżeli zwolnienia mają charakter grupowych, jak i indywidualnych, jest możliwe tylko wówczas, gdy upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (art. 53 K.p.), o którym była mowa wyżej, bądź następuje ogłoszenie likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu