Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy studium nauczycielskie można wliczyć do stażu pracy?

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 06.06.2011

W 1980 r. ukończyłam studium nauczycielskie na kierunku wychowanie wczesnoszkolne. W 1987 r. uzyskałam tytuł magistra fizyki (studia odbywałam zaocznie). Koleżanka ze studium kilka lat później ukończyła trzyletnie uzupełniające studia magisterskie. ZUS zaliczył jej do okresu pracy dwa lata studium. Dlaczego mi ZUS odmawia doliczenia okresu nauki do stażu pracy? Co mogę zrobić?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnosząc się do treści pytania niezmiernie mi przykro, ale okres nauki w studium nauczycielskim na kierunku wychowanie wczesnoszkolne nie podlega zaliczeniu do stażu emerytalno-rentowego.

 

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 9 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z póź. zm.) „okresami nieskładkowymi są okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów”.

 

W sytuacji, gdyby Pani ukończyła tak jak koleżanka studia uzupełniające, z zaliczeniem nauki w studium nauczycielskim, to wówczas okres nauki podlegałby zaliczeniu – jako ukończenie studiów wyższych.

 

Dodam, że dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dowodem, w oparciu o który jest podejmowana decyzja o zaliczeniu okresu do stażu ubezpieczeniowego w przypadku studiów wyższych – jest dyplom ukończenia studiów.

 

Obawiam się, że nawet skierowanie sprawy na drogę postępowania sadowego, mówiąc wprost – nic nie da, brak jest bowiem przesłanek z ustawy emerytalnej (art. 7 ust. 9 ) do zaliczenia okresu nauki w studium nauczycielskim.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - IX =

»Podobne materiały

Zaliczenie czasu trwania nauki do stażu pracy

Czy do stażu pracy zalicza się czas trwania nauki w szkole średniej? Chodzi mi o określenie długości urlopu wypoczynkowego oraz o staż pracy zaliczany do emerytury lub renty.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »