.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezachowanie należytej ostrożności na drodze

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 20.08.2010

Tydzień temu, jadąc drogą krajową, zbliżałem się do kolumny kilku pojazdów. Okazało się, że jednym z nich był nieoznakowany radiowóz. Policjanci akurat zatrzymywali jeden z samochodów. Cała kolumna zaczęła nagle hamować. Ja nie zdążyłem, więc niestety uderzyłem w tył ostatniego pojazdu. Było to miejsce oznakowane jako niebezpieczne, nie mogłem przewidzieć nagłego hamowania. Zostałem oskarżony o czyn z art. 86 § 1 Kodeksu wykroczeń. Czy wyrok skazujący jest pewny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu wykroczeń „kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny”.

 

Wykroczenie z art. 86, czyli niezachowanie należytej ostrożności odnosi się zarówno „ostrożność”, jak i do jej kwalifikowanej postaci – „szczególnej ostrożności”. Ustawodawca nie definiuje ostrożności, ograniczając się do ogólnego stwierdzenia zawartego w treści art. 3 Prawa o ruchu drogowym.

 

W piśmiennictwie przeważa pogląd, iż „przez należytą ostrożność rozumie się zwykle takie zachowanie uczestników ruchu lub innych osób, które – uwzględniając wszystkie istniejące w danym momencie okoliczności – wyłącza, a w każdym razie minimalizuje, możliwość zagrożenia bezpieczeństwa ruchu”.

 

Znacznie łatwiejsza jest ocena zachowania w ramach „szczególnej ostrożności”, wszakże została ona jednoznacznie zdefiniowana jako ostrożność polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie (art. 2 pkt 22 Prawa o ruchu drogowym). Sformułowanie „odpowiednio szybkie reagowanie” sprowadza się oczywiście do skuteczności tej reakcji.

 

Uczestnik ruchu drogowego powinien przewidzieć różne sytuacje, w tym również nagłe, niekontrolowane zatrzymanie się innego uczestnika ruchu drogowego.

 

Niestety w mojej ocenie ma Pan nikłe szanse na uniknięcia kary w niniejszej sprawie.

 

Dodam też, że o wiele trudniej udowodnić, że to kierowca z przodu hamował w sposób niezgodny z przepisami – chyba że pozostały ślady hamowania na jezdni, co w dobie systemów ABS zdarza się coraz rzadziej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »