.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wjechanie na skrzyżowaniu pod prąd - jaka grozi kara?

Znajomy wjechał na skrzyżowanie pod prąd. Było ciemno i padał deszcz. Jechał z prawej strony, zatrzymał się na światłach, a potem chciał skręcić w lewo. Jak się zmieniły światła, ruszył w lewo. Pasy oddzielała siatka. Wjechał przed, zamiast za siatkę, i trafił na pasy pod prąd. Zorientował się dość szybko, że jest po niewłaściwej stronie. Nie jechały z naprzeciwka żadne pojazdy. Na pasach obok jechały dwa samochody. Odczekał i zakręcił. Ulica była monitorowana. Jak może zostać ukarany za takie wykroczenie? Czy może stracić prawo jazdy? Po jakim czasie dostanie wezwanie z policji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wjechanie na skrzyżowaniu pod prąd - jaka grozi kara?

Warunki pogodowe podczas wjechania pod prąd

W pierwszej kolejności należy sobie zadać podstawowe pytanie, czy znajomy znał to skrzyżowanie wcześniej i jakie były warunki atmosferyczne. Pisze Pani, że było już ciemno i padał deszcz. Niemniej należałoby się pochylić nad tym, że skrzyżowanie było wystarczająco dobrze oświetlone. Na pewno okolicznością istotną będzie to, czy znajomy znał to skrzyżowanie. O ile nie znał, o tyle będzie to okoliczność łagodząca, jeżeli znał, może go to obciążać.

Brak zagrożenia w ruchu drogowym

Na pewno jednak najważniejsze jest to, że nie sprowadził zagrożenia w ruchu drogowym. Pisze Pani bowiem, że w okresie, kiedy był na przeciwnym pasie ruchu, na pozostałych pasach znajdowały się dwa inne pojazdy. Nie doszło jednak do zajechania im drogi, nie doszło do zagrożenia. Tym samym uznać należy, że znajomy naruszył jedynie zakaz wjazdu i poruszał się drogą pod prąd, a to z kolei powoduje, że w mojej ocenie może mu grozić jedynie grzywna. Innymi słowy widzę tutaj jedynie możliwość do zastosowania kary pieniężnej. Nie dostrzegam możliwości zastosowania innej kary, względnie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. 

Kara za wjechanie na skrzyżowaniu pod prąd

W przypadku mandatu mowa jest o grzywnie do 500 zł, zaś w przypadku sprawy sądowej grzywna do 5000 zł. Jak pokazuje jednak moja praktyka, o ile dojdzie do ukarania, grzywna będzie opiewała około 500 zł plus koszty sądowe – około 100 zł. 

 

Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu wykroczeń „karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu