Jak przed rozwodem uchronić dziecko przed kontaktami z kochankiem matki?

Piszę w sprawie mojego wnuka, który jest dzieckiem autystycznym, a więc wymaga szczególnej uwagi i spokojnego życia rodzinnego. Tak jednak od pewnego czasu nie jest, gdyż jego matka, moja synowa, dopuściła się zdrady małżeńskiej, co wyszło na jaw dzięki śledztwu detektywa. Romans trwa już pół roku i zapewne dojdzie do rozwodu – to znaczy syn wkrótce złoży pozew wnioskując o rozwód z winy żony. Największe moje obawy budzi w tym wszystkim sytuacja dziecka i jego kontaktów z obcym mężczyzną. Wiem, że zdarzyło się, iż synowa zaprosiła kochanka do domu pod nieobecność męża. Co syn może zrobić, aby jego żona nie wywoziła dziecka w czasie w wakacji do swojego kochanka? Wiadomo, że zanim sąd zajmie się ich sprawą minie trochę czasu, jak w krótkim czasie zabezpieczyć się przed wizytami kochanka w domu syna? Dziecko musi mieć spokój, a tymczasem synowa oznajmiła, że „znajdzie mu nowego tatusia”. Co można zrobić, zanim sprawą opieki nad dzieckiem zajmie się sąd? Synowa twierdzi, że chce na wakacje wyjechać z dzieckiem do swoich rodziców, ale jak uchronić dziecko przed kontaktami z postronną osobą?

Jak przed rozwodem uchronić dziecko przed kontaktami z kochankiem matki?

Pozew rozwodowy z wnioskiem o zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka

Niestety, co do zasady, nie ma takiej możliwości, aby zabronić byłej synowej kontaktów z inną osobą, jednak sąd dysponuje narzędziami, które mogą zabronić jej widywać się z innymi osobami w obecności dziecka – to jednak będzie wymagało tego, aby wnuk pozostał przy Pani synu, a była synowa posiadała jedynie ustalone kontakty.

Jeżeli jednak syn chce wnieść pozew z orzeczeniem winy żony, albowiem spotyka się z nieodpowiednimi osobami, co naraża dziecko na stres, to jak najbardziej powinni Państwo walczyć o takie właśnie rozstrzygnięcie sądu. Z uwagi na powyższe, jeżeli chcą Państwo działać szybko, a więc objąć rozstrzygnięciem zbliżające się wakacje, syn powinien jak najszybciej złożyć pozew rozwodowy do sądu wraz z wnioskiem o zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka i kontaktów dziecka z matką – bez obecności wskazanej osoby.

Określenia sposobu opieki nad dzieckiem i kontaktów z nim w trybie pilnym

Zgodnie bowiem z treścią art. 730 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.): „W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia”. Zgodnie z treścią art. 755 § 1 pkt 4 K.p.c.: „Jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych”. W szczególności sąd może: „uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem”. Idąc dalej podnoszę, iż zgodnie z art. 737 K.p.c.: „Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ją wyznaczyć tak, aby rozprawa mogła odbyć się w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku.

Kontakty z matką bez obecności innych osób

Jak widać, sąd zobligowany jest do szybkiego rozstrzygnięcia sprawy – z doświadczenia wiem, iż termin 7 dni nie jest zazwyczaj dotrzymywany, jednak takie wnioski są rozstrzygane znacznie szybciej niż całe postępowanie. Dlatego wskazuję, iż w mojej ocenie jest to dla Państwa najlepsze rozwiązanie, albowiem jeżeli syn będzie opiekował się wnukiem, to istnieje możliwość ustalenia kontaktów z matką bez obecności innych osób. Jeżeli złożą Państwo pozew wraz z wnioskiem o zabezpieczenie niezwłocznie i zostanie zaznaczona konieczność pilnego rozstrzygnięcia – w oparciu o dobro dziecka – sąd powinien zająć się sprawą możliwie przed wakacjami.