
Indywidualne porady prawne
Odmowa zgody na przebieg gazociągu przez działkęAutor: Michał Berliński |
Przez moją działkę ma przebiegać sieć gazowa i przedstawiciele inwestora przybyli podpisać protokół negocjacji. Ja nie wyrażam zgody na ten gazociąg. Proszę o pomoc w owej sprawie. Jak mam uzasadnić moją odmowę? |
![]() |
Negocjacje umowy służebności przesyłuCo do zasady oczywiście może Pani sprzeciwić się ustanowieniu takiej służebności z rożnych przyczyn. Oczywiście też może Pani wyrazić zgodę na takie położenie gazociągu, aby jak najmniej przeszkadzał na Pani działce, aby przede wszystkim jak najmniej części Pani działki wyłączył z użytku. Warto wskazać, że taki gazociąg może w przyszłości utrudnić np. budowanie domu na tej części działki, gdzie jest on ułożony, oczywiście nie dotyczy to całej nieruchomości, tylko jej części. Przede wszystkim może Pani zażądać zapłaty za ustanowienie takiej służebności – może to być jednorazowa opłata, roczna czy też jeszcze inna. Dlatego w mojej ocenie warto spróbować porozumieć się z tą firmą, uzyskać jak najlepsze położenie rur i możliwie jak najlepszą zapłatę. W przypadku braku Pani zgody firma ta może skierować przeciwko Pani sprawę do sądu o ustanowienie przymusowej służebności przesyłu, do czego upoważniają przepisy Kodeksu cywilnego:
„Art. 3051. [Służebność przesyłu] Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
Art. 3052. [Roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu] § 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. § 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu”.
Oczywiście może okazać się tak, że ostatecznie rurociąg można poprowadzić w inny miejscu i sąd nie musi nakazać prowadzenia go przez Pani działkę. Lecz nie możemy tego wykluczyć. Odmowa porozumienia z gazowniąGdy się Pani na to zgodzi, to oczywiście może domagać się Pani takiego ułożenia instalacji, aby jak najmniej ucierpiała Pani działka, oraz zażądać odpowiedniego wynagrodzenia za ustanowienie, w formie tzw. odszkodowania. Jeśli PSG będzie na tyle zdeterminowane i będzie chciało np. przez Pani działkę doprowadzić rurociąg dla kilku nieruchomości, to może skierować sprawę do sądu. W mojej ocenie jako powód może Pani podać różne kwestie, np. brak zapłaty, nieprawidłowe ułożenia instalacji wyłączające dużą część działki z użytkowania itp. W mojej ocenie przede wszystkim należy się Pani zapłata i firma ta powinna coś Pani zaproponować.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>