Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana miejsca zameldowania a otrzymywanie korespondencji urzędowej

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 09.10.2018

Zmieniłem miejsce zameldowania. Gdzie i w jaki sposób powinienem ten fakt zgłosić, by na stary adres nie otrzymywać już korespondencji urzędowej wymagającej potwierdzenia odbioru? Dotyczy to zwłaszcza urzędów, o których nie wiem, że mają zamiar do mnie pisać. Czy istnieje możliwość zgłoszenia swojego adresu e-mail, przy czym mowa o zweryfikowanym już koncie w ePUAP? Jeżeli wyślę z tego konta wniosek do urzędu o zmianę adresu do korespondencji na elektroniczny, to czy urząd musi ten wniosek zaakceptować? Czy istnieje możliwość uzupełnienia danych w spisie meldunkowym o dane mojego konta w ePUAP?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana miejsca zameldowania a otrzymywanie korespondencji urzędowej

Fot. Fotolia

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności osoba fizyczna, najpóźniej w 30. dniu od przybycia do miejsca zamieszkania, ma obowiązek zameldowania się na pobyt stały pod konkretnym adresem.

 

Od 1 stycznia 2018 r. w ramach platformy ePUAP2 uruchomiono opcję e-meldunek. Oznacza to, że obecnie wszelkie formalności związane z zameldowaniem obywatele mogą załatwić drogę elektroniczną. Na platformie w zakładce „Katalogi spraw” należy wybrać „Zameldowanie na pobyt stały i czasowy”. Do wypełnionego wniosku należy załączyć skany poniższych dokumentów:

 

1. Jeśli osoba jest właścicielem lub ma inny tytuł prawny do mieszkania, w którym chcesz się zameldować — dołącza się do formularza jeden z następujących dokumentów, który to potwierdzi, na przykład:

 

  • umowa cywilnoprawna, na przykład umowa najmu,
  • odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
  • decyzja administracyjna,
  • orzeczenie sądu.

 

2. Jeśli osoba nie jest właścicielem i nie ma też innego tytułu prawnego do mieszkania, w którym chce się zameldować — dołącza się do formularza:

 

  • oświadczenie właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające twój pobyt w lokalu,
  • dokument, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.
 

Wniosek elektroniczny jest wysyłany automatycznie do właściwego urzędu gminy/miasta. Wybór urzędu również następuje automatycznie na podstawie wskazanego adresu.

 

Dodatkowo polecam złożyć do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3, w którym wskazuje Pan nowy adres zamieszkania. W katalogu spraw możliwych do załatwienia jest wprawdzie dział „Podatki”, ale brak tam powyższego wniosku. W rezultacie polecam dodatkowo wysłanie tego formularza w celu uniknięcia odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe za brak powiadomienia US o zmianie adresu zamieszkania (zameldowania). 

 

Naturalnie w zakresie spraw które są obsługiwane przez platformę ePUAP może Pan prowadzić i otrzymywać korespondencję za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej działającej w ramach tej platformy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że proces cyfryzacji jest nadal w toku, co oznacza, że nie od każdej instytucji może Pan otrzymać korespondencję w formie elektronicznej. Część pism może nadal przychodzić do Pana w formie papierowej. Jeżeli jednak złoży Pan wniosek o zameldowanie pod nowym adresem, będzie Pan otrzymywał pisma urzędowe na nowy adres.

 

Na marginesie proszę również pamiętać o obowiązku wymeldowania się z poprzedniego adresu. Tę czynność również załatwi Pan przez platformę ePUAP2.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + siedem =

»Podobne materiały

Zawiadomienie pracodawcy o nieobecności w pracy

Drogą mailową wysłałam scan zwolnienia (druk ZLA dotyczący opieki nad rodzicem) do przełożonego i wszystkich osób, które powinny być w kopii z zachowaniem wszelkich terminowych zasad wynikających z Kodeksu pracy. Bezpośredni przełożony zrobił mi awanturę o to, że nie poinformowałam go wcześniej o ty

 

Zdjęcie z funkcji kierownika apteki

Jestem kierownikiem apteki z wieloletnim stażem pracy u obecnego pracodawcy (umowa o pracę na czas nieokreślony). Przed rokiem, mając kryzys, oświadczyłem pracodawcy, że chciałbym zrezygnować ze stanowiska, ale zachować stosunek pracy. Nie znaleziono wówczas nikogo odpowiedniego. Dziś sytuacja jest

 

Wpisanie nazwiska w dowodzie osobistym z małej litery

Od kilku lat staram się o nowy dowód osobisty. Moje nazwisko pisze się małą literą: „de”, ale w urzędzie odmówiono mi takiego zapisu, powołując się na prawo WE. Nazwisko jest moim dobrem osobistym i nie chciałabym się go pozbywać. Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji?

 

Przymusowe wymeldowanie z mieszkania

Moja mama została wyeksmitowana z mieszkania i musiała się wymeldować. W tym mieszkaniu jestem zameldowana wraz z mężem i dziećmi. Spółdzielnia chce, żebyśmy się wymeldowali, bo jak nie, to nas sąd sam wymelduje. W związku z tym mam pytanie co dalej mamy robić, czy sąd rzeczywiście może nas wymeldow

 

Meldunek w wynajmowanym mieszkaniu

Mam lokatorów (parę pracujących studentów) w swoim mieszkaniu. Poprosili mnie o zameldowanie tymczasowe, gdyż wtedy mogliby uzyskać staż w pracy. Czy mogę to dla nich zrobić? Jak to zrobić, żeby było to bezpieczne dla mnie jako właścicielki?

 

Wymeldowanie brata z mieszkania w którym nie przebywa od kilku lat

Jak wymeldować brata nieprzebywającego w danym mieszkaniu od lat? Jestem jedyną właścicielką tego mieszkania.

 

Sezonowa działalność gospodarcza - wynajem domków letniskowych

Prowadzę działalność gospodarczą sezonową — wynajem domków letniskowych. Forma rozliczenia to karta podatkowa i zwolnienie z podatku VAT. Pobudowałem drugi obiekt i nie mogę już korzystać z KP. Czy mogę przejść na podatek liniowy + VAT? Domki budowałem sam, także faktur na robociznę nie mam, t

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »