.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zmiana miejsca zameldowania a otrzymywanie korespondencji urzędowej

• Autor: Marcin Sądej

Zmieniłem miejsce zameldowania. Gdzie i w jaki sposób powinienem ten fakt zgłosić, by na stary adres nie otrzymywać już korespondencji urzędowej wymagającej potwierdzenia odbioru? Dotyczy to zwłaszcza urzędów, o których nie wiem, że mają zamiar do mnie pisać. Czy istnieje możliwość zgłoszenia swojego adresu e-mail, przy czym mowa o zweryfikowanym już koncie w ePUAP? Jeżeli wyślę z tego konta wniosek do urzędu o zmianę adresu do korespondencji na elektroniczny, to czy urząd musi ten wniosek zaakceptować? Czy istnieje możliwość uzupełnienia danych w spisie meldunkowym o dane mojego konta w ePUAP?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zmiana miejsca zameldowania a otrzymywanie korespondencji urzędowej

Fot. Fotolia

Jak załatwić formalności związane z zameldowaniem?

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności osoba fizyczna, najpóźniej w 30. dniu od przybycia do miejsca zamieszkania, ma obowiązek zameldowania się na pobyt stały pod konkretnym adresem.

 

Od 1 stycznia 2018 r. w ramach platformy ePUAP2 uruchomiono opcję e-meldunek. Oznacza to, że obecnie wszelkie formalności związane z zameldowaniem obywatele mogą załatwić drogę elektroniczną. Na platformie w zakładce „Katalogi spraw” należy wybrać „Zameldowanie na pobyt stały i czasowy”. Do wypełnionego wniosku należy załączyć skany poniższych dokumentów:

 

1. Jeśli osoba jest właścicielem lub ma inny tytuł prawny do mieszkania, w którym chcesz się zameldować — dołącza się do formularza jeden z następujących dokumentów, który to potwierdzi, na przykład:

 

  • umowa cywilnoprawna, na przykład umowa najmu,
  • odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
  • decyzja administracyjna,
  • orzeczenie sądu.

 

2. Jeśli osoba nie jest właścicielem i nie ma też innego tytułu prawnego do mieszkania, w którym chce się zameldować — dołącza się do formularza:

 

  • oświadczenie właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające twój pobyt w lokalu,
  • dokument, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.
 

Wniosek elektroniczny jest wysyłany automatycznie do właściwego urzędu gminy/miasta. Wybór urzędu również następuje automatycznie na podstawie wskazanego adresu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3

Dodatkowo polecam złożyć do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3, w którym wskazuje Pan nowy adres zamieszkania. W katalogu spraw możliwych do załatwienia jest wprawdzie dział „Podatki”, ale brak tam powyższego wniosku. W rezultacie polecam dodatkowo wysłanie tego formularza w celu uniknięcia odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe za brak powiadomienia US o zmianie adresu zamieszkania (zameldowania). 

Prowadzenie i otrzymywanie korespondencji za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej

Naturalnie w zakresie spraw które są obsługiwane przez platformę ePUAP może Pan prowadzić i otrzymywać korespondencję za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej działającej w ramach tej platformy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że proces cyfryzacji jest nadal w toku, co oznacza, że nie od każdej instytucji może Pan otrzymać korespondencję w formie elektronicznej. Część pism może nadal przychodzić do Pana w formie papierowej. Jeżeli jednak złoży Pan wniosek o zameldowanie pod nowym adresem, będzie Pan otrzymywał pisma urzędowe na nowy adres.

 

Na marginesie proszę również pamiętać o obowiązku wymeldowania się z poprzedniego adresu. Tę czynność również załatwi Pan przez platformę ePUAP2.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu