.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wpisanie nazwiska w dowodzie osobistym z małej litery

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 30.03.2010

Od kilku lat staram się o nowy dowód osobisty. Moje nazwisko pisze się małą literą: „de”, ale w urzędzie odmówiono mi takiego zapisu, powołując się na prawo WE. Nazwisko jest moim dobrem osobistym i nie chciałabym się go pozbywać. Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wpisanie nazwiska w dowodzie osobistym z małej litery

Czy jest możliwość wpisania do dowodu osobistego nazwiska małą literą?

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w treści pytania, niestety należy zgodzić się ze stanowiskiem prezentowanym przez urząd, ponieważ w obecnym stanie prawnym brak jest możliwości wpisania do dowodu osobistego partykuły „de” małą literą.

 

Zgodnie bowiem z treścią § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych (Dz. U. z 2009 r. Nr 47, poz. 384 z późn. zm.): „dowód osobisty ma formę spersonalizowanej przy użyciu wielkich liter, a w przypadku adresu przy użyciu wielkich i małych liter, karty identyfikacyjnej o wymiarach 54 x 85 mm, wykonanej z tworzywa sztucznego, zawierającej dane osobowe, zdjęcie i podpis posiadacza, trzyliterową serię i sześciocyfrowy numer dowodu osobistego, nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę wydania i termin ważności oraz elementy zabezpieczające dokument przed podrobieniem i sfałszowaniem”.

 

Przepis powyższy wskazuje, że wprawdzie do dowodu osobistego można wpisać małe i wielkie litery, ale tylko i wyłącznie w przypadku adresu.

 

Imię i nazwisko osoby musi być wpisane wyłącznie dużymi literami, również dużymi literami muszą być zapisane partykuły.

Partykuły pisane małymi literami przy nazwiskach a wpis do dowodu osobistego

Oznacza to, że wszystkie osoby, które mają w swoich nazwiskach partykuły pisane małymi literami, np. „de”, muszą godzić się z tym, że te części ich nazwisk będą w dowodzie osobistym zapisane dużymi literami.

 

Jeżeli złoży Pani wniosek o zmianę dowodu osobistego, a urząd odmówi wpisu partykuły „de” przed nazwiskiem małą literą, to przysługuje droga odwoławcza.

 

Odwołanie od wydanej decyzji odmownej składa się zgodnie z treścią pouczenia zamieszczoną w decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

 

Od orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Ponieważ przepis prawa wskazany wyżej jest bardzo czytelny, trudno wyrokować, jakie będzie orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Zarazem nie sposób się z Pani stanowiskiem nie zgodzić, że nazwisko w dowodzie osobistym powinno być zgodne z treścią aktu urodzenia. Jednak w tym względzie przesadzają przepisy obowiązującego prawa, które dla organu wydającego dowód osobisty są wiążące.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl