.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wpisanie nazwiska w dowodzie osobistym z małej litery

• Autor: Irena Sawa

Od kilku lat staram się o nowy dowód osobisty. Moje nazwisko pisze się małą literą: „de”, ale w urzędzie odmówiono mi takiego zapisu, powołując się na prawo WE. Nazwisko jest moim dobrem osobistym i nie chciałabym się go pozbywać. Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wpisanie nazwiska w dowodzie osobistym z małej litery

Czy jest możliwość wpisania do dowodu osobistego nazwiska małą literą?

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w treści pytania, niestety należy zgodzić się ze stanowiskiem prezentowanym przez urząd, ponieważ w obecnym stanie prawnym brak jest możliwości wpisania do dowodu osobistego partykuły „de” małą literą.

 

Zgodnie bowiem z treścią § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych (Dz. U. z 2009 r. Nr 47, poz. 384 z późn. zm.): „dowód osobisty ma formę spersonalizowanej przy użyciu wielkich liter, a w przypadku adresu przy użyciu wielkich i małych liter, karty identyfikacyjnej o wymiarach 54 x 85 mm, wykonanej z tworzywa sztucznego, zawierającej dane osobowe, zdjęcie i podpis posiadacza, trzyliterową serię i sześciocyfrowy numer dowodu osobistego, nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę wydania i termin ważności oraz elementy zabezpieczające dokument przed podrobieniem i sfałszowaniem”.

 

Przepis powyższy wskazuje, że wprawdzie do dowodu osobistego można wpisać małe i wielkie litery, ale tylko i wyłącznie w przypadku adresu.

 

Imię i nazwisko osoby musi być wpisane wyłącznie dużymi literami, również dużymi literami muszą być zapisane partykuły.

Partykuły pisane małymi literami przy nazwiskach a wpis do dowodu osobistego

Oznacza to, że wszystkie osoby, które mają w swoich nazwiskach partykuły pisane małymi literami, np. „de”, muszą godzić się z tym, że te części ich nazwisk będą w dowodzie osobistym zapisane dużymi literami.

 

Jeżeli złoży Pani wniosek o zmianę dowodu osobistego, a urząd odmówi wpisu partykuły „de” przed nazwiskiem małą literą, to przysługuje droga odwoławcza.

 

Odwołanie od wydanej decyzji odmownej składa się zgodnie z treścią pouczenia zamieszczoną w decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

 

Od orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Ponieważ przepis prawa wskazany wyżej jest bardzo czytelny, trudno wyrokować, jakie będzie orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Zarazem nie sposób się z Pani stanowiskiem nie zgodzić, że nazwisko w dowodzie osobistym powinno być zgodne z treścią aktu urodzenia. Jednak w tym względzie przesadzają przepisy obowiązującego prawa, które dla organu wydającego dowód osobisty są wiążące.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu