Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

• Autor: Monika Cieszyńska

Mam dziecko z byłym partnerem, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Przed trafieniem do więzienia, a także potem, wielokrotnie groził mi śmiercią; często mnie bił, nawet jak byłam w ciąży; jest uzależniony od narkotyków. Nie uznał dobrowolnie dziecka, kiedy miał ku temu okazję. Wszystkie pobicia i groźby zgłaszałam na policję. Obecnie mieszkam z innym mężczyzną, z którym wspólnie wychowujemy mojego syna. Chciałabym, by ten mężczyzna mógł uznać dziecko. Czy jest to możliwe? Czy biologiczny ojciec może spełnić groźby i starać się o przyznanie władzy rodzicielskiej i prawa do widzenia się z dzieckiem?

Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

W jaki sposób następuje uznanie ojcostwa

Zgodnie z art. 73 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna”.

Warto mieć jednak na uwadze, że „kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeżeli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka”. W świetle prawa polskiego za ojca uważa się bowiem mężczyznę, od którego dziecko pochodzi.

Nadto może zdarzyć się tak, że nawet jeśli przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego uda się Państwu zataić fakt, iż dziecko w rzeczywistości nie pochodzi od Pani partnera, to i tak trzeba liczyć się z tym, że ojcostwo Pani partnera może okazać się nietrwałe. Biologiczny ojciec dziecka będzie mógł bowiem za pośrednictwem prokuratora żądać zaprzeczenia ojcostwa Pani partnera. Z reguły prokurator odmawia wytoczenia powództwa, niemniej nie można takiej możliwości zupełnie wykluczyć.

Przysposobienie dziecka przez partnera

Inną ewentualnością, która może wejść w niniejszym przypadku w grę, jest możliwość przysposobienia (adopcji) dziecka przez Pani partnera. Na przysposobienie – dopóki ojcostwo Pani poprzedniego partnera nie zostanie ustalone – potrzebna będzie jedynie Pani zgoda.

Przysposobienie to stosunek prawny zbliżony w swej istocie do rodziny opartej na więzach krwi. Przysposobić może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, jeżeli jej kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.

Wniosek jest wolny od opłat sądowych. Czas oczekiwania nie jest przez ustawę w żaden sposób określony, zatem nie można odpowiedzieć, ile trwałaby sprawa o przysposobienie.

Przysposobienie pełne

Zasadne będzie wniesienie o tzw. przysposobienie pełne. W następstwie przysposobienia pełnego przysposobiony uzyskuje status dziecka przysposabiającego (czyli Pani partnera). Konsekwencją tego jest przyznanie mu praw i obowiązków wynikających z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego (partnera). Jednocześnie ustają prawa i obowiązki przysposobionego (dziecka) wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych (biologicznych), jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego. Oznacza to, że przysposobiony taki traci prawo do alimentów od swoich krewnych i sam jest od takiego obowiązku zwolniony wobec nich.

Orzeczenie przysposobienia spowodowałoby, że Pani partner uzyskałby władzę rodzicielską nad Pani dzieckiem i w świetle prawa byłby jego ojcem. Faktu tego biologiczny ojciec dziecka nie mógłby zakwestionować. W przypadku przysposobienia ojciec biologiczny dziecka nie będzie mógł już ani uznać dziecka, ani żądać sądowego ustalenia ojcostwa.

W akcie urodzenia będzie wpisany Pani partner jako ojciec dziecka.

Wniosek o przysposobienie należy wnieść do sądu rejonowego według miejsca zamieszkania przysposabiającego lub osoby mającej być przysposobioną. Wniosek jest wolny od opłat sądowych.

Uznanie dziecka przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Reasumując, proponuję, aby Pani obecny partner uznał dziecko przed kierownikiem stanu cywilnego, jeśli chce być ojcem dla Pani dziecka (proszę jednak uważać, by biologiczny ojciec dziecka nie dowiedział się o zamiarze uznania dziecka przez Pani partnera i nie poinformował o tym fakcie kierownika urzędu stanu cywilnego). Z chwilą uznania Pani partner uzyska pełną władzę rodzicielską nad dzieckiem. Jego biologiczny ojciec nie uzyska władzy rodzicielskiej czy prawa do kontaktów z dzieckiem, dopóky ojcostwo Pani partnera nie zostanie zaprzeczone. Powództwo o zaprzeczenie w tym przypadku będzie mógł wytoczyć tylko prokurator (na prośbę biologicznego ojca). Nie sądzę jednak, aby prokurator chciał ingerować w Państwa nową rodzinę. Jeśli ta opcja się z jakiś względów się jednak nie powiedzie, wówczas w grę może wejść tylko przysposobienie.

Okoliczność, że nie jesteście Państwo małżeństwem, nie będzie miała wpływu na kwestię ojcostwa względem Pani dziecka.