Kurs prawa jazdy podczas zasiłku rehabilitacyjnego

• Opublikowano: 24-05-2022 • Autor: Marta Wawrzyniak

Czy podczas przebywania na zasiłku rehabilitacyjnym można uczęszczać na kurs prawa jazdy?

Kurs prawa jazdy podczas zasiłku rehabilitacyjnego

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego zostało uregulowane przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 645 z późn. zm.). Zgodnie z treścią art. 18. ust. 1. i 2 wskazanej wyżej ustawy świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w sytuacji, gdy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Jednocześnie świadczenie przysługuje wyłącznie przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Utrata prawa do świadczenia rehabilitacyjnego występuje w sytuacji, gdy ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Jak wskazuje się w orzecznictwie:

„Wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy zawsze stanowi wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego celem, którym jest odzyskanie przez ubezpieczonego zdolności do pracy. Nie chodzi tu zresztą jedynie o odzyskanie pełnej zdolności do pracy, gdyż zdrowie może być traktowane nie tylko jako stan braku objawów patologicznych, ale także jako stan pełnej sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej, a więc pełnej zdolności organizmu do utrzymywania równowagi między nim a środowiskiem zewnętrznym. W jej osiągnięciu przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej (co przesądził ustawodawca), jak i inne zachowania ubezpieczonego utrudniające proces leczenia i rekonwalescencję” (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 maja 2018 r., sygn. akt III UK 72/17).

Aktywności podczas zasiłku rehabilitacyjnego

Reasumując, przepisy prawa nie określają wprost, jakie aktywności mogą być wykonywanie podczas korzystania ze świadczenie rehabilitacyjnego. Uczęszczanie na kurs prawa jazdy może zostać uznane za wykorzystanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem, jednak nie musi to nastąpić w każdej sprawie. Wszystko zależy od szczegółów Pana sytuacji. Przykładowo, jeżeli świadczyłby Pan pracę jako nauczyciel bądź muzyk i przyczyną zwolnienia byłyby problemy z głosem – uczęszczanie na kurs prawa jazdy nie powinno spowodować utraty prawa do świadczenia. Jeżeli natomiast powodem zwolnienia była np. złamana kończyna, rozpoczęcie kursu mogłoby sugerować, że nie wymaga już Pan dalszego zwolnienia od pracy.