Zmuszanie pracownika do pracy na innym stanowisku

• Opublikowano: 24-05-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Czy pracodawca może zmusić mnie do pracy na innym stanowisku (na zastępstwo), kiedy byłam i jestem na innym stanowisku office managera? Jestem w okresie ochronnym i mam rok do emerytury. Straszą mnie, że mogą mnie oddelegować do pracy na recepcji, kiedy recepcjonistka będzie na urlopie czy chora.

Zmuszanie pracownika do pracy na innym stanowisku

Ustalenie zakresu stanowisk

Office manager (kierownik biura) to osoba odpowiedzialna za zarządzanie administracją firmy i czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem biura. Recepcjonistka jest więc do zasady niejako podległa office menagerowi. Zdarza się, że praca office managera jest mylona ze stanowiskiem recepcjonistki. Recepcjonistka jest pierwszą osobą, którą widzą goście, przygotowuje im kawę, prowadzi na miejsce spotkania, ale również odbiera paczki od kurierów. Kierownik biura zazwyczaj nie zajmuje się takimi sprawami, ale kluczowe jest ustalenie zakresu obowiązków w Pani firmie na jednym i drugim stanowisku.

Zgodnie bowiem z art. 42 § 4 Kodeksu pracy „wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”.

Zmiana stanowiska

A zatem pracodawca ma prawo powierzyć Pani bez Pani zgody pracę na innym stanowisku, ale pod warunkami:

  1. po pierwsze na maksymalnie 3 miesiące w roku;
  2. po drugie nie może obniżyć Pani wynagrodzenia;
  3. po trzecie taka praca musi odpowiadać Pani kwalifikacjom – to zaś oznacza, że owa inna praca nie może przekraczać Pani kwalifikacji, ale pracodawca nie może także powierzyć pracownikowi wykwalifikowanemu pracy niewymagającej żadnych kwalifikacji lub też pracy wymagającej kwalifikacji znacznie niższych.

Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że pracą odpowiednią do kwalifikacji pracownika jest praca, która ich nie przekracza i przy której te kwalifikacje znajdą choćby częściowe zastosowanie (wyrok SN z 5 lutego 1998 r., sygn. akt I PKN 515/97).

Jeśli zatem zakres obowiązków recepcjonistki i office menagera jest podobny, a wymagane kwalifikacje nie są drastycznie różne, tj. np. na obu wymagana jest znajomość języka obcego, podobne wykształcenie, to na 3 miesięcy w każdym roku pracodawca może taką pracę Pani powierzyć bez Pani zgody, nie obniżając przy tym Pani wynagrodzenia. Ochrona przedemerytalna nie stoi bowiem na przeszkodzie w powierzeniu innej pracy w myśl art. 42 § 4 Kodeksu pracy.