Wynagrodzenie założyciela i dyrektora szkoły niepublicznej

• Autor: Aleksander Słysz

Jestem założycielem i dyrektorem szkoły niepublicznej, która otrzymuje dotację z JST, a nie pobiera czesnego. Od stycznia, zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych, mam pobierać WYNAGRODZENIE, nie mając przecież sama ze sobą umowy o pracę. Jak mam rozliczyć w sensie podatkowym to wynagrodzenie – czy jest to dochód z działalności pozarolniczej? Czy mogę generować koszty od tego przychody, np. ratę najmu samochodu?

Dotacja dla dyrektora szkoły

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe stanowi w art. 63 ust. 1 stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza organ prowadzący szkołę lub placówkę. Natomiast ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych określa zasady finansowania zadań oświatowych w art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a stanowi, że dotacje (o których mowa w art. 15-21, art. 25, art. 26, art. 28–30 i art. 32 tej ustawy) są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Generalnie prowadzone przez osoby fizyczne publiczne placówki, o których mowa w art. 2 pkt 3–6 i 10 ustawy Prawo oświatowe, mogą otrzymywać dotacje z budżetu powiatu w wysokości i na zasadach ustalonych przez radę powiatu, a niepubliczne szkoły nieposiadające uprawnień szkoły publicznej oraz niepubliczne placówki, o których mowa w art. 2 pkt 3, 6 i 10 ustawy Prawo oświatowe, mogą otrzymywać dotacje z budżetu powiatu w wysokości i na zasadach ustalonych przez radę powiatu. Niemniej jednak jak w dalszej części stanowi art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a) dotacje mogą być wykorzystane m.in. wyłącznie na wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej, w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oraz osoby fizycznej prowadzącej przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego – w określonej w ustawie wysokości. Reguła zasadnicza jednak stanowi, że dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na „pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności placówki wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki (…)”.

Pojawić się zatem może wątpliwość, czy dotacja może obejmować wynagrodzenie dyrektora niezatrudnionego, który jednocześnie jest prowadzącym szkołę niepubliczną jako osoba fizyczna.

Dotacja a podatek dochodowy

Abstrahując jednak od powyższego, kwalifikacja podatkowa jest tu raczej niewątpliwa i wynagrodzenie, które Pani opisuje, stanowi dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą (która sama z sobą nie zawiera przecież umowy o pracę) przychód z działalności gospodarczej, który nie jest zwolniony z podatku dochodowego. Za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. W takim stanie rzeczy koszty prowadzenia działalności, stanowiące koszt uzyskania przychodu, jak najbardziej wpłyną na zmniejszenie dochodu z działalności.

Podobni wypowiada się doktryna, np. A. Bartosiewicz wskazywał w 2017 r., iż „w obecnym stanie prawnym (obowiązującym od 1.01.2017 r.) ta część otrzymywanej dotacji, która przeznaczona jest na wynagrodzenie dla dyrektora szkoły (w przypadku, gdy dyrektorem jest osoba prowadząca działalność w zakresie szkoły i otrzymująca tę dotację) jest dla tej osoby przychodem z działalności gospodarczej nie zwolnionym z podatku dochodowego. Ta kwota powinna być zatem wykazana jako przychód w PKPiR i uwzględniona przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy (i podatku dochodowego za cały rok podatkowy). (…) Ta kwota nie jest także kosztem uzyskania przychodów. Nie jest to bowiem koszt poniesiony przez przedsiębiorcę. Fakt, że dotacja na prowadzenie jednostki oświatowej jest w określony sposób podzielona (w części na wynagrodzenie dla dyrektora) nie oznacza, że osoba ta (poprzez podzielenie dotacji w ten właśnie sposób) poniosła jakiś koszt. Nie może być więc kwota ta kosztem uzyskania przychodów” (Lex/el QA 170440).

Dla pełnego obrazu dodam, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, ale (art. 21 ust.36 wprowadza wyjątek) zwolnienie to nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność.