Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Negatywna opinia na forum internetowym

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 10.10.2013

Firma nie wykonała w terminie szafy na zamówienie. Opóźnienie było bardzo duże. Zdecydowałem się na wypowiedzenie umowy i zamieściłem negatywny wpis na forum internetowym. Opisałem w niej tylko to, co naprawdę się wydarzyło, oraz wystawiłem negatywną opinię. Firma zagroziła mi wystąpieniem do sądu, jeśli nie usunę wpisu. Czy rzeczywiście coś mi grozi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Negatywna opinia na forum internetowym

Zniesławienie lub znieważenie przez wpis na forum internetowym

W Polsce istnieją przepisy, które dają szansę obrony przed nieuczciwymi praktykami w Internecie. Publikując oceny w Internecie, działamy na forum publicznym, więc powinniśmy się liczyć z konsekwencjami własnych słów. Wszystkie działania podejmowane w Internecie mogą mieć określone reperkusje natury prawnej.

 

Firma lub osoba pomówiona w Internecie chroniona jest zarówno przez przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym (K.c.), jak i w Kodeksie karnym (K.k.). Zarówno przestępstwo zniesławienia, jak i znieważenia należą do grupy przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że uprawnienia oskarżyciela posiada sam pokrzywdzony lub osoby działające w jego imieniu. Poszkodowany może zgłosić, że został pomówiony na policję (ustnie lub pisemnie) lub domagać się wyjaśnienia sprawy, składając do sądu uproszczony akt oskarżenia.

Zniesławienie jest występkiem, które polega na pomówieniu firmy (lub osoby, jednostki organizacyjnej itd.), mogącym narazić ją na utratę wiarygodności, zaufania publicznego. Występuje w momencie, w którym utrata wiarygodności ma wpływ na działalność firmy, na wykonywany zawód pomówionego itd., np. sklep internetowy oskarżony przez kogoś (zniesławiony) o nieuczciwość. Nieprawdziwe, oczerniające firmę i osobę informacje, które ktoś przekazał innym, działają szkodliwie na działalność sklepu.

 

Zgodnie z przepisami zawartymi w K.c. pomawiany może zażądać zaniechania tego działania, jeżeli jest ono bezprawne, a także zażądać usunięcia skutków pomówień, m.in. poprzez oświadczenie wystosowane przez pomawiającego (prostujące wcześniejsze wypowiedzi, które były niezgodne z prawdą) w określonej przez sąd treści i formie.

W wyniku postępowania cywilnego pomawiający może zostać zobligowany do wypłaty zadośćuczynienia, które stanowić ma rekompensatę za szkodę pokrzywdzonego. Pomówiony ma także prawo zażądać, aby pomawiający zapłacił określoną sumę pieniędzy na cele charytatywne na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Wyrażenie negatywnej opinii o firmie na forum internetowym

Natomiast możemy wyrażać negatywną opinię np. o firmie na forum internetowym, jeżeli piszemy prawdę. Mamy prawo publicznie opowiedzieć o tym, w jaki sposób firma wyrządziła nam krzywdę i jak zostaliśmy oszukani.

Nie wolno nam natomiast nigdy znieważać osób (np. poprzez popularne wulgaryzmy, epitety) i publikować ich prywatnych zdjęć lub danych osobowych (bez ich zgody) w Internecie, ponieważ w taki sposób naruszylibyśmy ich dobra osobiste.

Jeśli opisujemy fakty, powinniśmy potrafić je udowodnić, gdyż w przeciwnym wypadku narażamy się na zarzut pomówienia.

 

Natomiast zawsze mamy prawo do wyrażania opinii i ocen. Obowiązuje wolność słowa, więc każdy ma prawo każdego oceniać według własnego sumienia. Ważne jednak, by nie przekraczać granic obrazy i dobrego smaku, bo wówczas taka ocena może rodzić konsekwencje prawne.

 

Zatem nie można wystawiać negatywnej oceny, podpierając ją komentarzem ze zmyślonymi faktami, ale jeśli zdarzenie, które Pan opisuje, rzeczywiście miało miejsce i potrafi je Pan udowodnić, to nie ma się czego obawiać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - pięć =

»Podobne materiały

Wezwanie po przedstawienia PIT-a mojego i małżonki w celu udokumentowania dochodów

Zostałem wezwany do udokumentowania dochodów (przedstawienie PIT-a mojego i małżonki) w celu weryfikacji oświadczenia o dofinansowanie wczasów pod gruszą. Dodam, że małżonka pracuje w innej firmie i nie wyraża zgody na udostępnienie swojego PIT-a. Jakie grożą konsekwencje, gdy nie przedstawię dokume

 

Oskarżenie z art. 148 i 136 dawnego Kodeksu karnego a możliwa kara

Jaka kara groziła osobie oskarżonej w 1992 roku z art. 148 i 136 Kodeksu karnego? Czy funkcjonował już wtedy zakaz orzekania kary śmierci? Jaki był możliwy najwyższy wymiar kary?

 

Czy można oskarżyć o usiłowanie molestowania?

Czy poprawne jest oskarżenie z art. 13 w związku z art. 199 Kodeksu karnego? Czy można kogoś oskarżać o usiłowanie molestowania?

 

Nieświadome odjechanie z miejsca kolizji

Dostałem wezwanie na policję w związku z kolizją drogową. Gdy przyjechałem na komisariat, dowiedziałem się, że wyjeżdżając z parkingu, uderzyłem lekko inny samochód. Nie mając o tym pojęcia, odjechałem z miejsca zdarzenia. Na miejscu, jak się okazało, był świadek, który spisał numer rejestracyjny mo

 

Nieusunięcie braków formalnych pozwu w wyznaczonym terminie

Dwa miesiące temu dostałam wezwanie do usunięcia braków formalnych pozwu przez uzupełnienie dokumentacji. Wezwanie odebrałam i zapomniałam o nim. Kilka dni temu otrzymałam zarządzenie o zwrocie pozwu z powodu nieusunięcia braków formalnych w wyznaczonym terminie (7 dni). Czy mogę to jakoś odkręcić i

 

Konkurs na stanowisko dyrektora

Pracowałem w pewnej szkole jako nauczyciel. Trzy lata temu była redukcja etatów i od tamtej pory nie pracuję już w szkolnictwie. Teraz chciałem wziąć udział w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły, ale odrzucono moją kandydaturę, ponieważ nie posiadam oceny pracy i w związku z tym nie s

 

Rozliczenie stażu i stypendiów

W zeszłym roku odbywałam staż ze środków Unii Europejskiej z programu POWER, na który skierował mnie urząd pracy. Z UP nie dostałam żadnego PIT-u do rozliczenia i otrzymałam informację, że z tego dochodu nie muszę się rozliczać, ponieważ jest on zwolniony z podatku. Tak też zrobiłam. Jednak teraz ma

 

Zgoda na budowę rampy dla niepełnosprawnych i sposób finansowania budowy

Jestem właścicielka mieszkania w jednym z trzech budynków tworzących wspólnotę mieszkaniową. Każdy budynek ma oddzielne wejście z ulicy i nie ma połączenia pomiędzy budynkami. Jestem po amputacji nogi i nie mam możliwości opuszczenia mieszkania z powodu braku rampy dla niepełnosprawnych. Moje mieszk

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »