Wypłata kosiniakowego przy zawieszonej działalności i dobrowolny ubezpieczeniu

Mam zawieszoną działalność gospodarczą, ale ubezpieczam się dobrowolnie (mam podpisaną umowę z NFZ). Obecnie jestem w ciąży. Czy dostanę wypłatę kosiniakowego?

Wypłata kosiniakowego przy zawieszonej działalności i dobrowolny ubezpieczeniu

Na jaki okres przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 17c ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 114 z późn. zm.) świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres:

1) 52 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka;

2) 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub objęcia opieką dwojga dzieci;

3) 67 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;

4) 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci;

5) 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje od dnia porodu – w przypadku osób, o których mowa wyżej. Świadczenie rodzicielskie przysługuje w wysokości 1000 zł miesięcznie.

Kiedy nie przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli:

1) co najmniej jeden z rodziców dziecka lub opiekun faktyczny dziecka otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego;

2) dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej;

3) jeden z rodziców dziecka lub opiekun faktyczny nie sprawują lub zaprzestali sprawowania

osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki;

4) w związku z wychowywaniem tego samego dziecka lub w związku z opieką nad tym samym dzieckiem jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna;

5) osobom wychowującym dziecko przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia rodzicielskiego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Jednym słowem – samo prowadzenie działalności (albo zawieszenie jej) nie stanowi przeszkody w otrzymaniu świadczenia rodzicielskiego po urodzeniu dziecka.