Ponowne przeliczenie renty rodzinnej po zmarłym mężu

Jestem na rencie rodzinnej po mężu ,który zmarł w 2008 r. Przeszedł na wcześniejszą emeryturę za tzw. szkodliwe warunki pracy. Czy mogę złożyć wniosek do ZUS-u o ponowne przeliczenie emerytury mojego męża, czy mogę spodziewać się podwyżki renty rodzinnej? Proszę o informacje czy mam szanse na podwyższenie renty rodzinnej po zmarłym mężu.

Ponowne przeliczenie renty rodzinnej po zmarłym mężu

Pobieranie renty rodzinnej po mężu

Od marca 2020 roku najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł brutto.

Pobieranie przez Panią renty rodzinnej, zgodnie z art. 65 ustawy, jest uzasadnione tym, że Pani mąż w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Wniosek o przeliczenie renty rodzinnej

Pani, jako osoba pobierająca rentę rodzinną po zmarłym mężu, może złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie, jeżeli udokumentuje Pani staż pracy męża (w tym np. w szkodliwych warunkach), który nie został uwzględniony przy obliczaniu wysokości renty.

Podwyżka renty

W przypadku zgłoszenia przez emeryta bądź rencistę wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, kwotę przysługującego świadczenia zwiększa się, doliczając do kwoty renty rodzinnej po 1,3% podstawy wymiaru, ustalonej w wyniku waloryzacji, za każdy rok okresów składkowych, o których mowa w art. 6 ustawy emerytalnej oraz po 0,7% podstawy wymiaru, ustalonej w wyniku waloryzacji, za każdy rok okresów nieskładkowych, o których mowa w art. 7 owej ustawy, ustaloną przy zastosowaniu wskaźnika procentowego, określonego w zależności od tego, ile jest osób uprawnionych do renty (art. 112 ustawy emerytalnej).

W sprawie zakończonej prawomocną decyzją organ rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, uchyla lub zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do świadczeń lub ich wysokość, m.in. jeżeli po uprawomocnieniu się decyzji zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono nowe okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość (art. 114 ustawy emerytalnej).

Zgodnie z art. 109 ust. 2 ustawy jeżeli w wyniku ponownego ustalenia emerytura lub renta jest niższa, świadczenie przysługuje w dotychczasowej wysokości. Wniosek Pani złożyć może, ale jeśli nie dysponuje Pani dowodami. to zostanie on odrzucony.

Warto skorzystać z usług doradców emerytalnych, którzy działają we wszystkich oddziałach ZUS-u.