Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podwyższenie renty rodzinnej po zmarłym mężu

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 07.11.2020

Jestem na rencie rodzinnej po mężu ,który zmarł w 2008 r. Przeszedł na wcześniejszą emeryturę za tzw. szkodliwe warunki pracy. Czy mogę złożyć wniosek do ZUS-u o ponowne przeliczenie emerytury mojego męża, czy mogę spodziewać się podwyżki renty rodzinnej? Proszę o informacje czy mam szanse na podwyższenie renty rodzinnej po zmarłym mężu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podwyższenie renty rodzinnej po zmarłym mężu

Pobieranie renty rodzinnej po mężu

Od marca 2020 roku najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł brutto.

 

Pobieranie przez Panią renty rodzinnej, zgodnie z art. 65 ustawy, jest uzasadnione tym, że Pani mąż w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Wniosek o przeliczenie renty rodzinnej

Pani, jako osoba pobierająca rentę rodzinną po zmarłym mężu, może złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie, jeżeli udokumentuje Pani staż pracy męża (w tym np. w szkodliwych warunkach), który nie został uwzględniony przy obliczaniu wysokości renty.

Podwyżka renty

W przypadku zgłoszenia przez emeryta bądź rencistę wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, kwotę przysługującego świadczenia zwiększa się, doliczając do kwoty renty rodzinnej po 1,3% podstawy wymiaru, ustalonej w wyniku waloryzacji, za każdy rok okresów składkowych, o których mowa w art. 6 ustawy emerytalnej oraz po 0,7% podstawy wymiaru, ustalonej w wyniku waloryzacji, za każdy rok okresów nieskładkowych, o których mowa w art. 7 owej ustawy, ustaloną przy zastosowaniu wskaźnika procentowego, określonego w zależności od tego, ile jest osób uprawnionych do renty (art. 112 ustawy emerytalnej).

 

W sprawie zakończonej prawomocną decyzją organ rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, uchyla lub zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do świadczeń lub ich wysokość, m.in. jeżeli po uprawomocnieniu się decyzji zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono nowe okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość (art. 114 ustawy emerytalnej).

 

Zgodnie z art. 109 ust. 2 ustawy jeżeli w wyniku ponownego ustalenia emerytura lub renta jest niższa, świadczenie przysługuje w dotychczasowej wysokości. Wniosek Pani złożyć może, ale jeśli nie dysponuje Pani dowodami. to zostanie on odrzucony.

 

Warto skorzystać z usług doradców emerytalnych, którzy działają we wszystkich oddziałach ZUS-u.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - 4 =

»Podobne materiały

Urlop okolicznościowy na obronę pracy licencjackiej

W momencie przyjęcia mnie do nowego miejsca pracy pracodawca słownie wysłał mnie na podniesienie kwalifikacji (studia). Niedawno nastąpiła zmiana pracodawcy, który oznajmił, że nie należy mi się urlop okolicznościowy. Zbliża się obrona mojej pracy licencjackiej. Czy będę miała na tę okazję urlop oko

 

Cichy wspólnik – spisanie umowy

Czy umowę cichego wspólnika może zawrzeć przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z firmą o charakterze spółki cywilnej? Czy wkładem może być remont i adaptacja lokalu, w którym będzie prowadzona działalność? Jak w umowie solidnie zabezpieczyć się przed różnymi nieprzewidzianymi sytuac

 

Częściowa zapłata za fakturę a termin przedawnienia

Faktura sprzedaży towarów wystawiona 01.2015 dla firmy z Indonezji. Dostawa zrealizowana i potwierdzona. Termin zapłaty 01.05.2015.  Kontrahent zapłacił (po wielu monitach) częściowo – ok. 20% w 07.2016. Jaki jest termin przedawnienia tej faktury? Czy częściowa zapłata coś zmienia?

 

Niezłożenie wniosku o nabyciu spadku w terminie

Jerzy i jego pełnoletnie córki Marta i Ilona mocą postanowienia sądu nabyli spadek po żonie Jerzego (czyli matce dziewcząt). Jerzy odebrał postanowienie z sądu, ale z uwagi na wiek nie doczytał informacji o obowiązku złożenia zeznań o nabyciu spadku w określonym terminie. W tym czasie wyjechał do sa

 

Od kiedy jest wypłacana renta po pozytywnej decyzji sądu?

W maju 2008 r. złożyłem wniosek do ZUS o przyznanie mi renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy, odpowiednio udokumentowałem go zaświadczeniami lekarskimi. W postępowaniu orzeczniczym, w I i II instancji decyzja ZUS była dla mnie negatywna. W listopadzie 2008 r. złożyłem więc odwołanie do sąd

 

Niegospodarność zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Mieszkam w nowo wybudowanym apartamentowcu, w sumie jest tu 60 mieszkań. Budynek jest w fatalnym stanie: woda leje się na instalację elektryczną, co grozi co najmniej poważną awarią, popękana elewacja zaczyna odpadać, popękane są podłogi garażu itp. Zarząd jest bezczynny, a ja mam pecha, bo wię

 

Obróbka i sprzedaż diamentów - procedury

Jestem zainteresowany importem diamentów (certyfikat Kimberly), przetwarzaniem i ich sprzedażą w Polsce – jako obywatel Ukrainy. Interesuje mnie rejestracja spółki z o.o. w Polsce – czy to możliwe? Jakie procedury będą mnie obowiązywać, co powinienem wiedzieć o takim biznesie? Dodam, że

 

Rozwód a starania o polskie obywatelstwo

Moja znajoma, obywatelka kraju spoza Unii Europejskiej, mieszka od pięciu lat w Polsce (ma kartę stałego pobytu i zezwolenie na osiedlenie się). Od pięciu lat jest także zamężna z obywatelem Polski (mają dwóch synów). Ma zamiar rozstać się z mężem; czy rozwód przeszkodzi jej w staraniach o

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »