Prawo do przeliczenia renty rodzinnej

Otrzymuję rentę rodzinną po zmarłym mężu. Renta została wyliczona na podstawie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, który wynosił 568,87% i został zmniejszony do 250%. Złożyłam wniosek do ZUS o przeliczenie renty na podstawie art. 110a ustawy z maja 2015 roku. Otrzymałam odmowę. Czy naprawdę nie należy mi się możliwość przeliczenia mojej renty rodzinnej?

Prawo do przeliczenia renty rodzinnej

Ponowne obliczenie wysokości emerytury lub renty

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 110a ustawy o rentach i emeryturach z FUS wysokość emerytury oblicza się ponownie od podstawy wymiaru ustalonej w sposób określony w art. 15, z uwzględnieniem art. 110 ust. 3, jeżeli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego przypadającą w całości lub w części po przyznaniu świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru przed zastosowaniem ograniczenia, o którym mowa w art. 15 ust. 5, jest wyższy niż 250%.

Zgodnie z art. 111 ustawy wysokość emerytury lub renty oblicza się ponownie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, od podstawy wymiaru ustalonej w myśl art. 15, jeżeli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego:

1) z liczby kolejnych lat kalendarzowych i w okresie wskazanym do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru świadczenia,

2) z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok kalendarzowy, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie emerytury lub renty albo o ponowne ustalenie emerytury lub renty, z uwzględnieniem art. 176,

3) z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie emerytury lub renty,

– a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego.

Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru, obliczony na zasadach określonych w art. 15, mnoży się przez kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia jest możliwe poprzez doliczenie nieuwzględnionych okresów składkowych i nieskładkowych. Przeliczenie może dotyczyć także podstawy wymiaru, jednakże takie przeliczenie jest ograniczone datą śmierci ubezpieczonego, po którym przysługuje renta.

Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Uprawnienie do świadczenia oraz jego wysokość ustala się na dzień śmierci ubezpieczonego, po którym przysługuje renta. Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Natomiast renta rodzinna jest zawsze pochodną świadczenia zmarłego, a jej przeliczenie jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy możliwe jest przeliczenie świadczenia zmarłego.

Wniosek o ponowne ustalenie podstawy wymiaru renty rodzinnej

Osoba mająca prawo do renty rodzinnej może złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie, jeżeli udokumentuje staż pracy zmarłego członka rodziny nieuwzględniony w pierwotnie przyznanej rencie.

Art. 110a nie ma do Pani zastosowania, gdyż dotyczy ponownego przeliczenia tylko i wyłącznie emerytury, której Pani nie pobiera. Zastosowanie może mieć art. 11 ustawy, jednakże pod pewnymi warunkami.

Przepis ten dotyczy ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty w sytuacji, gdy:

– zainteresowany wskazuje do przeliczenia świadczenia okresy ubezpieczenia przypadające przed jego przyznaniem lub zgłoszeniem wniosku o ponowne ustalenie uprawnień;

– wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego;

– stosuje się kwotę bazową ostatnio przyjętą do obliczenia świadczenia, tj. kwotę bazową przyjętą przy ustalaniu poprzedniej podstawy wymiaru (por. wyrok SN z dnia 1 marca 1995 r., II UR 2/95, OSNAPiUS 1995, nr 15, poz. 195 oraz wyrok SA w Białymstoku z dnia 14 czerwca 2000 r., III AUa 312/00, OSA 2000, z. 2, poz. 18).

Aby ponownie przeliczyć Pani podstawę renty rodzinnej musiałaby Pani wykazać staż pracy męża nieuwzględniony w pierwotnie przyznanej rencie.