Procedura wyboru języka nowożytnego w szkole podstawowej

Od wielu lat uczyłam w szkole języka niemieckiego. Kilka lat temu wprowadzono w szkole język angielski jako dodatkowy, a potem ustalono, że będzie on językiem obowiązkowym, a niemiecki – dodatkowym. Później gmina zlikwidowała język dodatkowy i zostałam bez pracy. Jaka jest zgodna z prawem procedura wyboru języka nowożytnego w szkole podstawowej? Czy dyrektor postępował właściwie?

Procedura wyboru języka nowożytnego w szkole podstawowej

Zapewnienie uczniom kontynuacji nauki języka obcego nowożytnego rozpoczętej na pierwszym etapie edukacyji

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych „na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas (semestrów) na danym etapie edukacyjnym tygodniowy (semestralny) wymiar godzin odpowiednio:

1) poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego oraz zajęć z wychowawcą;

2) poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego;

3) zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych;

4) dodatkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli takie zajęcia są prowadzone”.

Warunkiem rozwijania umiejętności językowych jest zapewnienie uczniowi kontynuacji nauki języka obcego nowożytnego, rozpoczętej na I etapie edukacyjnym. Nauczyciele języka obcego nowożytnego na II etapie edukacyjnym powinni właściwie określić i wykorzystać zdobyte dotychczas przez uczniów umiejętności.

Podstawowym celem kształcenia jest skuteczne porozumiewanie się w języku obcym, w mowie i w piśmie. Priorytetem jest zatem umiejętność osiągania przez ucznia różnych celów komunikacyjnych, a poprawność językowa, choć odgrywa istotną rolę, nie jest nadrzędnym celem dydaktycznym.

Kto decyduje jaki język będzie nauczany w szkole jako język obowiązkowy?

II etap edukacyjny nawiązuje w większości wymagań do poziomu A1, w sześciostopniowej skali poziomów biegłości w zakresie poszczególnych umiejętności językowych (A1, A2 – poziom podstawowy; B1, B2 – poziom samodzielności; C1, C2 – poziom biegłości), zdefiniowanej przez Radę Europy. Warunkiem skutecznego nauczania języka obcego nowożytnego i osiągnięcia wskazanych wymagań jest nauka w grupach językowych o zbliżonym poziomie zaawansowania językowego uczniów. Zalecane jest prowadzenie zajęć z języka obcego nowożytnego w odpowiednio wyposażonej sali. Wśród niezbędnych pomocy powinny znaleźć się słowniki, pomoce wizualne, odtwarzacz płyt CD, komplet płyt do nauczania. Zalecany jest też dostęp do komputerów z łączem internetowym. Oprócz umiejętności językowych szkoła, poprzez nauczanie języka obcego nowożytnego, kształtuje postawy ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur.

Przyjmuje się, ze jednym z języków obcych powinien być angielski (takie zalecenia wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej w opracowaniach dotyczących interpretacji przepisów rozporządzenia dotyczącego ramowych planów). Takie rozwiązanie wprowadziła reforma z 2008 r., na której podstawie angielski miał się stać językiem obowiązkowym w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jednak w późniejszym czasie Ministerstwo się z tego rozwiązania wycofało, zastępując angielski dowolnym językiem nowożytnym. W kolejnych latach nauki uczeń kontynuuje naukę języka, którego uczył się w pierwszym etapie edukacyjnym.

To dyrektor decyduje, jaki język będzie nauczany jako język obowiązkowy. Tak powinien kształtować ofertę edukacyjna, aby uczniowie kończący szkołę mieli możliwość nauki danego języka na kolejnym etapie edukacyjnym. jednakże żaden przepis prawa oświatowego nie wskazuje, jakimi wytycznymi powinien się kierować dyrektor przy takim wyborze.