Zakup działki budowlanej przez firmę i budowa domu a odliczenie VAT

• Autor: Marcin Sądej

Spółka z o.o. sp. k. kupiła działkę budowlaną i buduje na niej dom mieszkalny (tylko domy mieszkalne są przewidziane w planie przestrzennym zagospodarowania). Czy jest możliwość od takiej inwestycji odliczania podatku VAT z tytułu kupowanych materiałów budowlanych? Dodam, że: działka jest wykazana w środkach trwałych firmy, możemy zrobić po wybudowaniu budynku oddział firmy pod tym adresem, możemy zgłosić do gminy przeznaczenie części budynku albo nawet całego pod wykorzystanie na działalność biurową spółki albo wynajmowania pod cele krótkotrwałego zakwaterowania (nie jest wówczas potrzebna kategoryzacja budynku) i płacić z tego tytułu odpowiednio wyższy podatek, nie musimy nikogo w budynku meldować, możemy budynek sprzedać po wybudowaniu, jeżeli miałoby to znaczenie w sprawie odliczenia podatku VAT.

Zakup działki budowlanej przez firmę i budowa domu a odliczenie VAT

Fot. Fotolia

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

Fundamentalną zasadą w podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do dokonania odliczenia kwoty podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy VAT „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług lub z faktur potwierdzających dokonanie sprzedaży”.

Prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

Z powyższych przepisów wynika zatem, że prawo do odliczenia przysługuje w sytuacji spełnienia dwóch podstawowych warunków. Po pierwsze odliczenia może dokonać podatnik VAT. Po drugie zaś musi istnieć związek pomiędzy dokonanymi zakupami towarów lub usług, a wykonywaną działalnością gospodarczą.

Prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w wymienionym okresie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

(…)

Również polska judykatura w licznych wyrokach bezpośrednio odnosiła się do przedstawionego problemu. W wyroku WSA w Krakowie z dnia 30.01.2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1218/05, wskazano, że status danego podmiotu jako podatnika VAT jest kategorią obiektywną, jest on niezależny od dokonania rejestracji dla potrzeb tego podatku. Art. 9 ustawy o VAT regulujący obowiązek rejestracji, ani żaden inny przepis ustawy, nie przewidują sankcji w przypadku późniejszej rejestracji lub braku rejestracji. Sankcją taką jest wyłącznie brak możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zarejestrowanie się w charakterze podatnika VAT łączy się bowiem z uzyskaniem formalnych znamion statusu podatnika, w związku z tym niezarejestrowany podatnik nie może realizować prawa do odliczenia podatku naliczonego. Z treści ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika jednakże, w jakim momencie podatnik musi uzyskać status podatnika VAT, by móc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Podkreślono zatem, że co prawda prawo do odliczenia służy podatnikom zarejestrowanym, jednakże status taki konieczny jest dopiero w momencie wykazywania odliczenia, nie musi natomiast istnieć na dzień, w którym miały miejsce czynności opodatkowane, z których wynika podatek podlegający odliczeniu. Inaczej mówiąc prawo do odliczenia służy wszystkim podatnikom, jednakże tylko podatnicy zarejestrowani mogą to prawo zrealizować.

(…)

Podsumowując spółce z o.o. sp. k. przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonywanych wydatków na budowę budynków mieszkalnych. Do odliczania podatku nie ma potrzeby zakładania oddziału w tych budynkach ani podejmowania innych czynności. Budynki nie muszą być również sprzedawane, ważne, aby były wykorzystywane w prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, np. wynajem.

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.