
Sprzedaż grobowca• Opublikowano: 30-03-2019 • Autor: Marcin Sądej |
Chciałabym sprzedać grobowiec zakupiony jako nowo wybudowany w r. 1979. teraz okazuje się, że w tym miejscu (pod piwniczką) dokonano pochowku w r. 1906, o czym przy sprzedaży nas nie poinformowano. Może dałoby się sprzedać to miejsce? |
![]() |
Prawo pochowania zwłok w danym miejscu na cmentarzuPrzedstawiony przez Panią problem jest niestety zagadnieniem skomplikowanym i niejasno uregulowanym w przepisach prawa. Przepisami regulującymi kwestie pochówku jest ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku. Co do zasady prawo do grobu przysługuje osobie, która w zawarła umowę z zarządcą cmentarza na pochówek w danym miejscu.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach:
„Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie: Czy można odsprzedać prawo do grobu?Powyższy przepis stanowi o tzw. prawie do grobu. Proszę jednak pamiętać, że prawo do grobu nie oznacza prawa własności, a tym samym nie można go sprzedać osobom trzecim. Prawo do grobu nie jest przedmiotem swobodnego dysponowania mamy bowiem w tym przypadku do czynienia z prawami niemajątkowymi, które nie podlegają obrotowi. Grób nie stanowi przedmiotu odrębnej od gruntu własności ani innych, typowych praw rzeczowych. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 grudnia 1994 roku (sygn. akt III CZP 155/94). Skoro prawo do grobu to nie własność, to nie można go teoretycznie sprzedać czy darować. Oświadczenie o przekazaniu prawa do dysponowania grobem innej osobieTyle mówi o całej sprawie. Jednak praktyka jest zupełnie inna. Jeśli bowiem grób jest pusty i przedstawia jakąś wartość majątkową, a regulamin konkretnego cmentarza na to pozwala, dopuszczalna jest sprzedaż grobu. Oświadczenie o przekazaniu prawa do dysponowania grobem może zostać przyjęte i uznane przez administrację cmentarza tylko wtedy, gdy grób jest pusty. Przy czym, o czym warto pamiętać, w ścisłym sensie nie można zostać właścicielem takiego miejsca, bo stanowi ono część składową cmentarza – nieruchomości, która należy do państwa (cmentarze komunalne) lub Kościoła (cmentarze parafialne).
Podsumowując powyższe, w świetle przepisów nie jest możliwe dokonanie sprzedaży grobowca ponieważ grób nie stanowi prawa majątkowego, a ponadto miejsce gdzie znajduje się grób stanowi własność cmentarza. Jeżeli regulamin cmentarza to dopuszcza, możliwe jest przekazanie w dyspozycję grobu innej osobie pod warunkiem jednak, że grób jest pusty. W Pani przypadku wskazała Pani, że na tym miejscu został ktoś pochowany w 1905 r. Wątpliwe, że po tak długim czasie znajdą się osoby spokrewnione z osobą tam pochowaną, które mogą rościć jakieś prawa. Jeżeli zatem regulamin cmentarza na to pozwala i zarządca cmentarza wyrazi zgodę, można dokonać sprzedaży „prawa do odstąpienia miejsca na cmentarzu”. PrzykładyPani Maria kupiła miejsce na cmentarzu komunalnym w 1985 roku, jednak po latach okazało się, że w grobie znajdują się szczątki osoby pochowanej na początku XX wieku. Po rozmowach z administracją cmentarza i braku jakichkolwiek roszczeń ze strony rodziny osoby pochowanej, uzyskała zgodę na przekazanie miejsca innej osobie.
Pan Jan odziedziczył grób po swoich dziadkach, ale sam nie planował tam pochówku. Administracja cmentarza pozwoliła mu oficjalnie przepisać prawo do miejsca na rzecz znajomego, pod warunkiem uregulowania zaległych opłat za utrzymanie grobu, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych formalności.
Pani Anna chciała sprzedać rodzinny grobowiec, który okazał się zajęty szczątkami z pochówku sprzed ponad stu lat. Zarządca cmentarza wymagał przedstawienia dokumentów potwierdzających brak roszczeń krewnych oraz zgody sanepidu na ewentualną ekshumację, zanim wyraził zgodę na odstąpienie prawa do miejsca. PodsumowanieSprzedaż grobowca to kwestia złożona zarówno prawnie, jak i praktycznie. Choć przepisy nie przewidują formalnej sprzedaży prawa do grobu, w praktyce, przy odpowiedniej zgodzie zarządcy cmentarza i spełnieniu określonych warunków, możliwe jest przekazanie miejsca innej osobie. Szczególną uwagę należy zwrócić na sytuacje, gdy w grobie dokonano wcześniejszego pochówku – wtedy konieczne może być dodatkowe wyjaśnienie statusu prawnego miejsca oraz spełnienie wymagań sanitarno-administracyjnych. Każdy przypadek warto skonsultować indywidualnie z administracją cmentarza, aby uniknąć późniejszych problemów. Oferta porad prawnychJeśli masz wątpliwości dotyczące sprzedaży lub przekazania grobowca, skorzystaj z naszej pomocy prawnej online. Szybko i wygodnie uzyskasz fachową poradę, sprawdzisz możliwości prawne swojej sytuacji i dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby bezpiecznie przeprowadzić całą procedurę. Skontaktuj się z nami, a doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą rozwiązać problem. Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale