.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Broń do samoobrony, co można legalnie posiadać i trzymać w domu?

• Data: 26-04-2023 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Jakie rzeczy, broń do obrony własnej mogę trzymać w mieszkaniu zgodnie z prawem polskim? Gaz pieprzowy, pałkę teleskopową czy może jakąś inną broń do samoobrony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Broń do samoobrony, co można legalnie posiadać i trzymać w domu?

Broń wymagająca zezwolenia

W tej sprawie, tak jak i w wielu innych kwestiach, istnieją luki prawne i nie wszystko jest wprost określone. Zasada jest jednak taka – co nie jest zabronione lub nakazane, jest dozwolone. Innymi słowy: jeśli czegoś nie zabroniono, można jak najbardziej to czynić.

 

Zagadnienia związane z bronią zostały opisane w ustawie o broni i amunicji (zwanej dalej „ustawą”), w której określono zasady uzyskiwania pozwolenia na broń, nabywania jej, rejestrowania, przechowywania. W kontekście Pani zapytania decydujące znaczenie ma sama definicja broni. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy:

 

„1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:

1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;

2) broń pneumatyczną;

3) miotacze gazu obezwładniającego;

4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:

a) broń białą w postaci:

– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,

– kastetów i nunczaków,

– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,

– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

b) broń cięciwową w postaci kusz,

c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.”

 

Broń palną i amunicję można posiadać na podstawie zezwolenia, to nie ulega wątpliwości. Są jeszcze i inne rodzaje broni, na które również należy mieć pozwolenie. Należą do nich miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia z punktu 3) i 4), np. pałki imitujące kij bejsbolowy, kastety, nunczaki i pałki mające zakończenie z twardego materiału.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Środki służące do samoobrony bez zezwolenia

Gaz pieprzowy jest jak najbardziej dopuszczalny, bo nie jest to gaz obezwładniający. Pałka teleskopowa również jest dopuszczalna, o ile nie będzie miała zakończenia lub wkładki z ciężkiego i twardego materiału. Oprócz tego bez zezwolenia można kupić:

 

  • pistolet na gaz (to jest inna forma gazu pieprzowego),
  • paralizator, jeśli jego średnia wartość prądu w obwodzie nie przekracza 10 mA,
  • broń na kule gumowe i pieprzowe pepperball,
  • broń hukową, alarmową (zwana też straszakami).

 

Można je kupić bez zezwolenia i prawo nie reguluje sposobu ich przechowywania, także może je Pani kupić i trzymać w mieszkaniu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna, mieszkanka dużego miasta, wracała późnym wieczorem z pracy. W drodze do domu zauważyła, że ktoś ją śledzi. Zanim sytuacja stała się groźna, wyciągnęła gaz pieprzowy, który nosiła w torebce. To wystarczyło, by odstraszyć napastnika. Gaz pieprzowy, zgodnie z polskim prawem, można legalnie posiadać i trzymać w domu bez żadnego zezwolenia.

 

Tomasz, właściciel małego sklepu, często miał do czynienia z niespokojnymi klientami. Dla własnego bezpieczeństwa trzymał za ladą paralizator o niskiej mocy (poniżej 10 mA), który mógł legalnie posiadać bez zezwolenia. Nigdy nie musiał go użyć, ale sama świadomość posiadania narzędzia do samoobrony dodawała mu pewności siebie.

 

Karolina, studentka wynajmująca kawalerkę w nie najlepszej dzielnicy, zdecydowała się kupić pałkę teleskopową. Wybrała model bez twardych zakończeń, aby nie podpadał pod definicję broni wymagającej zezwolenia. Trzymała ją w szafce przy drzwiach wejściowych, czując się bezpieczniej podczas samotnych wieczorów.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że prawo do obrony własnej w Polsce istnieje, ale jednocześnie podlega konkretnym ograniczeniom. W domowych warunkach możemy legalnie posiadać środki takie jak gaz pieprzowy, pałkę teleskopową (o ile nie ma twardych zakończeń), paralizator o niskim natężeniu prądu, a także broń alarmową czy urządzenia na kule gumowe lub pieprzowe. Ważne jest, aby każdorazowo upewnić się, że wybrany środek nie podlega pod kategorię broni wymagającej pozwolenia. Świadomość przepisów i odpowiedzialne podejście do samoobrony mogą znacząco zwiększyć nasze bezpieczeństwo bez narażania się na problemy prawne.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości, jaką broń do samoobrony możesz legalnie posiadać lub potrzebujesz indywidualnej porady w podobnych sprawach, zapraszamy do skorzystania z naszych porad prawnych online. Oferujemy szybki kontakt z doświadczonymi prawnikami, którzy odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą rozwiać wątpliwości i wskażą najlepsze rozwiązania zgodne z obowiązującym prawem. Wszystko wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji - Dz.U. 1999 nr 53 poz. 549

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu