Broń do samoobrony, co można legalnie posiadać i trzymać w domu?

• Opublikowano: 09-06-2022 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Jakie rzeczy, broń do obrony własnej mogę trzymać w mieszkaniu zgodnie z prawem polskim? Gaz pieprzowy, pałkę teleskopową czy może jakąś inną broń do samoobrony?

Broń do samoobrony, co można legalnie posiadać i trzymać w domu?

Broń wymagająca zezwolenia

W tej sprawie, tak jak i w wielu innych kwestiach, istnieją luki prawne i nie wszystko jest wprost określone. Zasada jest jednak taka – co nie jest zabronione lub nakazane, jest dozwolone. Innymi słowy: jeśli czegoś nie zabroniono, można jak najbardziej to czynić.

Zagadnienia związane z bronią zostały opisane w ustawie o broni i amunicji (zwanej dalej „ustawą”), w której określono zasady uzyskiwania pozwolenia na broń, nabywania jej, rejestrowania, przechowywania. W kontekście Pani zapytania decydujące znaczenie ma sama definicja broni. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy:

„1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:

1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;

2) broń pneumatyczną;

3) miotacze gazu obezwładniającego;

4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:

a) broń białą w postaci:

– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,

– kastetów i nunczaków,

– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,

– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

b) broń cięciwową w postaci kusz,

c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.”

Broń palną i amunicję można posiadać na podstawie zezwolenia, to nie ulega wątpliwości. Są jeszcze i inne rodzaje broni, na które również należy mieć pozwolenie. Należą do nich miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia z punktu 3) i 4), np. pałki imitujące kij bejsbolowy, kastety, nunczaki i pałki mające zakończenie z twardego materiału.

Środki służące do samoobrony bez zezwolenia

Gaz pieprzowy jest jak najbardziej dopuszczalny, bo nie jest to gaz obezwładniający. Pałka teleskopowa również jest dopuszczalna, o ile nie będzie miała zakończenia lub wkładki z ciężkiego i twardego materiału. Oprócz tego bez zezwolenia można kupić:

  • pistolet na gaz (to jest inna forma gazu pieprzowego),
  • paralizator, jeśli jego średnia wartość prądu w obwodzie nie przekracza 10 mA,
  • broń na kule gumowe i pieprzowe pepperball,
  • broń hukową, alarmową (zwana też straszakami).

Można je kupić bez zezwolenia i prawo nie reguluje sposobu ich przechowywania, także może je Pani kupić i trzymać w mieszkaniu.