.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pójście na L4 i pozostawienie aktywnej działalności gospodarczej

Jestem w ciąży, zatrudniona na etacie (od roku, wynagrodzenie powyżej minimalnego krajowego) i prowadzę działalność gospodarczą (prowadzę ją od kilku lat, opłacam w związku za nią jedynie składkę zdrowotną). Będę zobligowana od maja pójść na L4 w związku z ciążą w ramach etatu (do czasu porodu w październiku). W związku z tym nie będę realizować pracy w ramach etatu, natomiast w ramach działalności gospodarczej planuję zatrudnić pracownika, który będzie kontynuował zlecenia, które aktualnie prowadzę w ramach firmy.  Czy możliwe jest (jeśli tak, to pod jakimi warunkami) pójście przeze mnie na L4 (w ramach etatu) i pozostawienie aktywnej działalności gospodarczej (w celu realizacji zamówienia przez osobę zatrudnioną), aby przysługiwał mi zasiłek w czasie L4 (zasiłek chorobowy) oraz po urodzeniu dziecka (zasiłek macierzyński) wynikający z etatu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pójście na L4 i pozostawienie aktywnej działalności gospodarczej

Fot. Fotolia

Na zwolnieniu lekarskim nie może Pani wykonywać pracy (nawet w ramach własnej działalności). Ale może Pani mieć działalności i zatrudniać kogoś do wykonywania zleceń. Wówczas ZUS nie będzie mógł Pani zarzucić, że wykorzystuje Pani zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem.

 

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.

 

Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005 r. (sygn. akt I UK 370/04), „przez pojęcie pracy zarobkowej należy rozumieć wszelką pracę mającą przynieść zarobek (dochód) bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter. Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim”.

 

Słowem – zatrudnienie kogoś na czas Pani zwolnienia lekarskiego pozwoli Pani nadal mieć działalność gospodarczą i przebywać na zwolnieniu.

 

Jeśli chodzi o zasiłek macierzyński w okresie urlopu macierzyńskiego, to z chwilą porodu rozpoczyna Pani urlop macierzyński (z tytułu pracy na etacie). Od tego momentu może Pani już samodzielnie wykonywać zlecenia w ramach działalności, bowiem nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby pracować na urlopie macierzyńskim.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu