Legalność narzędzi służących do samoobrony

• Autor: Monika Cieszyńska

Mam kilka pytań dotyczących samoobrony – a ściślej tego, co jest legalne w Polsce. 1. Czy istnieją jakieś regulacje dotyczące składu chemicznego ręcznego miotacza gazu (posiadanego przez osobę pełnoletnią)? Czy można posiadać wyłącznie miotacze dopuszczone do sprzedaży w Polsce? Czy jest jakieś ograniczenie związane z ilością noszonych przy sobie miotaczy? 2. Czy dozwolone jest noszenie przy sobie pałek teleskopowych i ewentualne użycie ich w sytuacji zagrożenia? 3. Czy konfiskata miotaczy gazu przez ochroniarzy w klubie jest legalna?

Legalność narzędzi służących do samoobrony

Czy posiadanie ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego wymaga pozwolenia?

Ad 1. Zgodnie z art. 11 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525) posiadanie ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego (np. miotaczy pieprzowych) nie wymaga pozwolenia.

Posiadanie innych miotaczy gazu niż ręczne wymaga zezwolenia pod rygorem odpowiedzialności za wykroczenie.

Miotacze gazu obezwładniającego są bronią w rozumieniu cytowanej wyżej ustawy.

Ile miotaczy gazu można mieć przy sobie?

Przepisy nie precyzują, ile miotaczy można przy sobie mieć. Ilość nie ma znaczenia w przypadku miotaczy ręcznych. Natomiast ilość posiadanych miotaczy może okazać się problematyczna w przypadku pozostałych miotaczy, tj. innych niż ręczne, gdyż do ich posiadania potrzebne jest zezwolenie i ich rejestracja.

Fakt ten potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 stycznia 2002 r., sygn. akt V KKN 387/2001: „[...] posiadanie ręcznego miotacza gazu obezwładniającego nie wymaga pozwolenia”. Precyzuje to art. 11 pkt 6 wspomnianej ustawy, z którego treści wynika jednoznacznie, że pozwolenie na broń nie jest wymagane w przypadku posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego.

Ręczne miotacze gazu nie podlegają także rejestracji, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o broni i amunicji.

Posiadanie wszelkich innych miotaczy gazu niż ręczne wiąże się z obowiązkiem uzyskania zezwolenia i rejestracji przez Komendanta Policji.

Kraj, z którego pochodzi miotacz czy producent, nie ma znaczenia. W przypadku broni podlegającej rejestracji musi mieć Pan jednak dowód zakupu.

Oczywiście miotacz gazu musi mieć atest, co oznacza, że dopuszczony jest do produkcji i sprzedaży.

Broń przeznaczona do ochrony osobistej i ochrony mienia

Do ochrony osobistej i ochrony mienia przeznaczona jest następująca broń (na której posiadanie wymagane jest zezwolenie):

  1. broń palna bojowa, gazowa i alarmowa w postaci pistoletów i rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6,35 mm do 9,65 mm (0.38″),
  2. przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA i energii przekraczającej 300 mJ,
  3. miotacze gazu obezwładniającego (z wyjątkiem ręcznych miotaczy gazu).

Nadto, w celu ochrony mienia, może zostać wydane pozwolenie na pistolety sygnałowe o kalibrze 26 mm.

Posiadanie pałki teleskopowej

Ad 2. Pałka teleskopowa nie jest bronią w rozumieniu ustawy o broni i amunicji, pod warunkiem, że nie posiada zakończenia z ciężkiego i twardego materiału ani nie zawiera wkładki z takiego materiału, nie jest wykonana z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitującego kij bejsbolowy.

Liczne ekspertyzy pałek teleskopowych stwierdzają, że nie są one bronią w rozumieniu ustawy, stąd możliwy jest ich zakup i posiadanie.

Wnoszenie broni na teren klubu

Ad 3. Najpierw należałoby zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danym klubie w celu ustalenia, co można, a czego nie można wnosić na teren klubu. Jeśli w klubie obowiązywał zakaz wnoszenia broni, to tym samym nie można wejść na jego teren z miotaczem gazu, który jest bronią w rozumieniu ustawy o broni i amunicji (art. 4 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy), o czym była mowa już wyżej.

W takim przypadku ochrona nie powinna chętnego wpuścić na teren klubu; względnie mogła kazać złożyć przedmiotowe urządzenia do depozytu, jeśli takowy był utworzony – po wyjściu z dyskoteki przedmiotowe urządzenia powinny być zwrócone, inaczej będziemy mieli do czynienia z przestępstwem przywłaszczenia.