Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Legalność narzędzi służących do samoobrony

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 09.12.2009

Mam kilka pytań dotyczących samoobrony – a ściślej tego, co jest legalne w Polsce. 1. Czy istnieją jakieś regulacje dotyczące składu chemicznego ręcznego miotacza gazu (posiadanego przez osobę pełnoletnią)? Czy można posiadać wyłącznie miotacze dopuszczone do sprzedaży w Polsce? Czy jest jakieś ograniczenie związane z ilością noszonych przy sobie miotaczy? 2. Czy dozwolone jest noszenie przy sobie pałek teleskopowych i ewentualne użycie ich w sytuacji zagrożenia? 3. Czy konfiskata miotaczy gazu przez ochroniarzy w klubie jest legalna?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ad 1. Zgodnie z art. 11 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525) posiadanie ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego (np. miotaczy pieprzowych) nie wymaga pozwolenia.

 

Posiadanie innych miotaczy gazu niż ręczne wymaga zezwolenia pod rygorem odpowiedzialności za wykroczenie.

 

Miotacze gazu obezwładniającego są bronią w rozumieniu cytowanej wyżej ustawy.

 

Przepisy nie precyzują, ile miotaczy można przy sobie mieć. Ilość nie ma znaczenia w przypadku miotaczy ręcznych. Natomiast ilość posiadanych miotaczy może okazać się problematyczna w przypadku pozostałych miotaczy, tj. innych niż ręczne, gdyż do ich posiadania potrzebne jest zezwolenie i ich rejestracja.

 

Fakt ten potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 stycznia 2002 r., sygn. akt V KKN 387/2001: „[...] posiadanie ręcznego miotacza gazu obezwładniającego nie wymaga pozwolenia”. Precyzuje to art. 11 pkt 6 wspomnianej ustawy, z którego treści wynika jednoznacznie, że pozwolenie na broń nie jest wymagane w przypadku posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego.

 

Ręczne miotacze gazu nie podlegają także rejestracji, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o broni i amunicji.

 

Posiadanie wszelkich innych miotaczy gazu niż ręczne wiąże się z obowiązkiem uzyskania zezwolenia i rejestracji przez Komendanta Policji.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Kraj, z którego pochodzi miotacz czy producent, nie ma znaczenia. W przypadku broni podlegającej rejestracji musi mieć Pan jednak dowód zakupu.

 

Oczywiście miotacz gazu musi mieć atest, co oznacza, że dopuszczony jest do produkcji i sprzedaży.

 

Do ochrony osobistej i ochrony mienia przeznaczona jest następująca broń (na której posiadanie wymagane jest zezwolenie):

 

  1. broń palna bojowa, gazowa i alarmowa w postaci pistoletów i rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6,35 mm do 9,65 mm (0.38″),
  2. przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA i energii przekraczającej 300 mJ,
  3. miotacze gazu obezwładniającego (z wyjątkiem ręcznych miotaczy gazu).

 

Nadto, w celu ochrony mienia, może zostać wydane pozwolenie na pistolety sygnałowe o kalibrze 26 mm.

 

Ad 2. Pałka teleskopowa nie jest bronią w rozumieniu ustawy o broni i amunicji, pod warunkiem, że nie posiada zakończenia z ciężkiego i twardego materiału ani nie zawiera wkładki z takiego materiału, nie jest wykonana z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitującego kij bejsbolowy.

 

Liczne ekspertyzy pałek teleskopowych stwierdzają, że nie są one bronią w rozumieniu ustawy, stąd możliwy jest ich zakup i posiadanie.

 

Ad 3. Najpierw należałoby zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danym klubie w celu ustalenia, co można, a czego nie można wnosić na teren klubu. Jeśli w klubie obowiązywał zakaz wnoszenia broni, to tym samym nie można wejść na jego teren z miotaczem gazu, który jest bronią w rozumieniu ustawy o broni i amunicji (art. 4 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy), o czym była mowa już wyżej.

 

W takim przypadku ochrona nie powinna chętnego wpuścić na teren klubu; względnie mogła kazać złożyć przedmiotowe urządzenia do depozytu, jeśli takowy był utworzony – po wyjściu z dyskoteki przedmiotowe urządzenia powinny być zwrócone, inaczej będziemy mieli do czynienia z przestępstwem przywłaszczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 5 =

»Podobne materiały

Zagubienie broni

Znajomy zakupił broń gazową legalnie ponad 10 lat temu. Jednakże broń ta wraz z dokumentem kilka lat temu zaginęła. Co powinien zrobić i co mu za to grozi?

Pozwolenie na broń myśliwską

Rok temu zostałem skazany na karę grzywny z art. 292 § 1 Kodeksu karnego. Czy mam szansę na uzyskanie pozwolenia na broń myśliwską?

Pozwolenie na broń a zmiana adresu

Od 10 lat mam pozwolenie na broń myśliwską. Kilka lat temu administracyjnie zmieniono nazwę miejsca mojego stałego zamieszkania (tylko nazwę, ciągle mieszkałem w tym samym domu). O tym fakcie nie poinformowałem policji. Ponadto rok temu wymeldowałem się i wyjechałem za granicę, o czym r
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »