.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy nauczyciela, jakie dokumenty są potrzebne?

• Data: 04-09-2024 • Autor: Marta Słomka

Jestem nauczycielką w szkole podstawowej. Maturę zdałam w 1989 r., a studia rozpoczęłam 1.10.1991 r. W okresie od lipca 1989 r. do rozpoczęcia studiów (październik 1991 r.) jedynym moim źródłem utrzymania była praca w gospodarstwie brata. Przez ten czas nie byłam objęta ubezpieczeniem rolniczym, gdyż moja mama pracowała jako nauczycielka w szkole i u niej zostałam ubezpieczona. Czy praca w gospodarstwie rolnym brata może być zaliczona do mojego stażu pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy nauczyciela, jakie dokumenty są potrzebne?

Dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym

W pierwszej kolejności wskazuję, że kwestię tę reguluje ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310).

 

Możliwość zaliczenia do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, uzależniona jest od konieczności przedstawienia stosownych zaświadczeń potwierdzających tę okoliczność. Jeśli pracownik nie posiada takiej dokumentacji, może się po nią zwrócić do urzędu gminy. W takiej sytuacji, na wniosek pracownika, urząd gminy wydaje zaświadczenie potwierdzające okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 1 ust. 1 komentowanej ustawy.

 

Przez „właściwy urząd gminy” należy rozumieć urząd, w którym położone jest gospodarstwo rolne, w którym pracował pracownik wnioskujący o wydanie zaświadczenia.

 

Zgodnie z art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego (w skrócie K.p.a.) „zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni”. Jeżeli zażąda tego osoba ubiegająca się o zaświadczenie, wydaje się je w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Brak odpowiedniej dokumentacji

Jeśli właściwy urząd gminy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie. Dokumentami potwierdzającymi poszczególne okresy pracy w gospodarstwie rolnym są księgi podatkowe, rejestry gruntów, dokumentacja związana z ubezpieczeniem społecznym, majątkowym, osobowym oraz inne znajdujące się w dyspozycji urzędu (post. SKO z 26.11.2019 r., sygn. akt SKO 4401/97/19).

 

Konstruując omawianą normę, ustawodawca uznał, że właściwy urząd gminy co do zasady posiada odpowiednią dokumentację, która może stanowić podstawę do wydania zaświadczenia. Dając podstawę prawną do działania organowi wykonawczemu gminy, a wręcz obligując ten organ do wydania zaświadczenia stwierdzającego okresy pracy danej osoby w gospodarstwie rolnym, ustawodawca musiał mieć świadomość tego, jakie dokumenty ów organ może posiadać (por. wyrok NSA z 29.6.2010 r., sygn. akt II OSK 1121/09).

 

Organem właściwym do wydania zaświadczenia jest burmistrz (wyr. WSA w Bydgoszczy z 25.6.2008 r., sygn. akt II SA/Bd 297/08). Organem właściwym do wydawania zaświadczenia nie jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, bowiem konstytutywną dla posiadania statusu domownika cechą nie jest objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników (por. wyr. WSA w Lublinie z 12.2.2009 r., sygn. akt III SA/Lu 478/08).

 

Przepis art. 218 § 2 K.p.a. stanowi, że organ administracji publicznej, przed wydaniem zaświadczenia, może przeprowadzić w koniecznym zakresie postępowanie wyjaśniające. Dlatego też nie można zaaprobować niczym niepopartego stanowiska organów odnośnie braku podstaw do wydania na podstawie posiadanej dokumentacji zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym, w sytuacji, gdy z akt sprawy nie wynika, by urząd ten przeprowadził jakiekolwiek postępowanie wyjaśniające (wyr. NSA z 31.5.2010 r., sygn. akt I OSK 1633/09). Postępowanie takie spełnia tylko pomocniczą rolę przy ustaleniu treści zaświadczenia, bo główną rolę pełnią dane z ewidencji, rejestru, zbioru dokumentów lub zbioru danych utrwalanych innymi technikami (wyr. NSA z 19.4.2018 r., sygn. akt I OSK 1386/16).

 

Obowiązkiem organu jest przeprowadzenie szczegółowej kwerendy posiadanych ewidencji, rejestrów i innych dokumentów niezbędnych do wydania zaświadczenia, o którym mowa w komentowanej normie (wyr. WSA w Łodzi z 28.4.2020 r., sygn. akt III SA/Łd 143/20). Zgodnie z art. 219 K.p.a. zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2 komentowanej normy następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Zatem w przypadku stwierdzenia, że brak jest podstaw do wystawienia zaświadczenia, organ winien szczegółowo wyjaśnić motywy wydanego rozstrzygnięcia, wskazując, jakimi rejestrami i ewidencjami dysponuje i co z nich wynika, a jakich nie posiada. Uzasadnienie postanowienia musi w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, dlaczego żądanie strony nie może zostać uwzględnione (wyr. WSA w Łodzi z 28.4.2020 r., sygn. akt III SA/Łd 143/20).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Udowodnienie okresów pracy w gospodarstwie

W przypadku, gdy organ gminy właściwej ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego, którego dotyczą okresy, o których mowa w art. 1 komentowanej ustawy, nie posiada dokumentów, na podstawie których może wydać zaświadczenie potwierdzające okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, okresy te mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

 

Organ gminy może nie posiadać odpowiedniej dokumentacji z racji wyzbycia się jej. Wyzbycie się przez urząd dokumentów, które sam sporządzał, prowadzi do zdezaktualizowania się obowiązku wydawania zaświadczenia stwierdzającego okresy pracy w gospodarstwie rolnym. Nałożony w ustawie na urząd gminy obowiązek wydania zaświadczenia wymaga, aby urząd w sposób jasny i niebudzący wątpliwości wykazał, że nie posiada żadnych dokumentów (w tym i archiwalnych) pozwalających na potwierdzenie faktów (wyr. WSA w Lublinie z 13.1.2011 r., sygn. akt III SA/Lu 499/10).

 

W przypadku braku zaświadczenia z urzędu gminy, o którym mowa w ust. 1 komentowanej normy, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków. Pisemne wyjaśnienia takich osób w zasadniczych dla sprawy kwestiach powyższych wymogów nie spełniają (wyr. NSA z 22.1.2014 r., sygn. akt I OSK 2509/12; wyr. NSA z 23.10.2015 r., sygn. akt I OSK 1208/14). Zeznania świadków nie powinny budzić wątpliwości co do ich kompletności oraz wiarygodności stwierdzonych w nich faktów (wyr. NSA z 29.1.2016 r., sygn. akt I OSK 2391/14; wyr. NSA z 11.1.2017 r., sygn. akt I OSK 2372/15).

 

W jednym z orzeczeń (wyr. z 10.12.2018 r., sygn. akt I OSK 1477/18) NSA zwrócił uwagę, że konstrukcja postępowania dowodowego w sprawie kreowania przez art. 3 ust. 1–3 komentowanej ustawy przewiduje dopuszczenie dowodu z zeznań świadków, lecz dowód ten może być przeprowadzony przed organem orzekającym w sprawie, a nie przed właściwym do wydania zaświadczenia organem gminy. Dowód taki nie może też służyć celowi wystawienia zaświadczenia, a jedynie w przypadku braku możliwości wystawienia takiego zaświadczenia wyjaśnieniu okoliczności faktycznych w postępowaniu dotyczącym zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym do wysługi lat, uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego. Dowód w postaci zeznań świadków może zostać przeprowadzony również przed pracodawcą, który ma dokonać uznania okresów pracy w gospodarstwie rolnym na poczet stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy.

 

Jeśli pracodawca nie uwzględni przedstawionego przez pracownika zaświadczenia z urzędu gminy bądź nie da wiary zeznaniom świadków, pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem ze stosunku pracy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Uzyskanie odpowiednich dokumentów z urzędu i udowodnienie okresów pracy

Zatem może Pani wnioskować o ww. dokumenty. W celu otrzymania dokumentu potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

 

W przypadku braku dokumentów uzasadniających wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym organ wydaje postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia o żądanej treści.

 

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy „okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne”.

 

Jeśli będzie Pani mieć stosowne potwierdzenie – okres ten wliczy się do czasu pracy nauczyciela, albowiem ustawa weszła w życie z dniem 1.1.1991 r., ale jej obowiązywanie uwzględnia zaistniałe przed tą datą okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Przykłady

Pani Maria ukończyła liceum w 1988 roku, a studia pedagogiczne rozpoczęła w 1991 roku. W międzyczasie, przez trzy lata, pracowała w gospodarstwie rolnym swojej rodziny, pomagając przy uprawie ziemi i hodowli zwierząt. Chociaż nie była oficjalnie zatrudniona, jej praca była istotnym wsparciem dla gospodarstwa. Pani Maria złożyła wniosek do urzędu gminy o wydanie zaświadczenia potwierdzającego ten okres pracy, aby mógł on zostać zaliczony do jej stażu pracy nauczycielskiej. Urząd, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego i potwierdzeniu przez świadków jej pracy, wydał stosowne zaświadczenie.

 

Pan Jan, po ukończeniu szkoły średniej w 1987 roku, pracował przez dwa lata w gospodarstwie rolnym swojego brata, zanim rozpoczął studia pedagogiczne. W tym czasie zajmował się pracami polowymi oraz obsługą maszyn rolniczych. Po wielu latach pracy jako nauczyciel, Pan Jan zwrócił się do urzędu gminy o wydanie zaświadczenia potwierdzającego okres pracy w gospodarstwie rolnym, aby ten czas został wliczony do jego stażu pracy. Urząd, dysponując odpowiednimi dokumentami z rejestru gruntów, wydał mu zaświadczenie, które Pan Jan przedłożył pracodawcy.

 

Pani Anna, zaraz po maturze w 1990 roku, przez dwa lata pracowała na gospodarstwie rolnym swojego kuzyna, zanim rozpoczęła studia na kierunku pedagogicznym. Praca polegała na opiece nad zwierzętami oraz zbiorach płodów rolnych. Pani Anna nie miała umowy o pracę, ale wykonywała obowiązki tak, jakby była pełnoetatowym pracownikiem gospodarstwa. Po latach, jako nauczycielka, postanowiła zaliczyć ten okres do swojego stażu pracy. Dzięki zeznaniom dwóch świadków, którzy potwierdzili jej pracę w gospodarstwie, urząd gminy wydał zaświadczenie, które umożliwiło jej doliczenie tego okresu do stażu pracy nauczyciela.

Podsumowanie

Praca w gospodarstwie rolnym, nawet bez formalnego zatrudnienia, może zostać zaliczona do stażu pracy nauczyciela, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zaświadczenia z urzędu gminy. W przypadku braku dokumentacji, potwierdzenie takiej pracy może opierać się na zeznaniach świadków. Dzięki temu nauczyciele mają możliwość wliczenia takiego okresu do swojego stażu pracy, co może wpłynąć na ich uprawnienia zawodowe.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego online lub pomocy w sporządzeniu pism? Skontaktuj się z nami, a zapewnimy profesjonalne doradztwo i szybkie rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168
2. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 czerwca 2010 r., sygn. akt II OSK 1121/09
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 czerwca 2008 r., sygn. akt II SA/Bd 297/08
4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 12 lutego 2009 r., sygn. akt III SA/Lu 478/08
5. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 stycznia 2016 r., sygn. akt I OSK 2391/14

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu