.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak wybrać formę współpracy dla doradcy call center, umowa o dzieło czy zlecenie?

• Data: 15-09-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Zamierzam dodatkowo realizować zlecenia dla innych podmiotów. Będę doradzał w kwestiach dotyczących call center. Planuję podpisać umowę o dzieło na okres 3 miesięcy. Czy to jest najlepsza forma współpracy w tym przypadku? Na co powinienem uważać przy zawieraniu takiej umowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak wybrać formę współpracy dla doradcy call center, umowa o dzieło czy zlecenie?

Forma współpracy w zakresie usług doradczych

Skoro jest Pan zatrudniony na umowę o pracę i pragnie Pan przyjmować zlecenia od kilku podmiotów w kwestii doradzania w zakresie call center, to może warto zastanowić się nad założeniem własnej działalności, w której ma Pan możliwość odliczania kosztów. Do ZUS-u i tak płaciłby Pan tylko składkę zdrowotną (społeczną płaci zatrudniający Pana zakład pracy). W szczególności, gdy Pana działalność miałaby charakter ciągły i zorganizowany.

 

Obecnie zawarcie umowy o dzieło uzależnione jest od faktycznej treści Pana umowy. Świadczenie usług doradczych może być bowiem usługą starannego działania, zatem wtedy powinna to być umowa-zlecenie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umowa-zlecenie a umowa o dzieło

Umową-zleceniem, w ścisłym znaczeniu, nie będzie więc kontrakt zobowiązujący jedną ze stron do dokonania tylko czynności faktycznych (np. wykonania prac porządkowych, zebrania i opracowania określonych danych itp.). Umowa, która zobowiązuje do starannego wykonania czynności faktycznych, stanowi umowę o świadczenie usług, a nie zlecenie w ścisłym, prawnym rozumieniu tego słowa. Do umów o świadczenie usług (jeśli świadczenie określonych usług nie jest odrębnie uregulowane) stosuje się jednak przepisy o zleceniu odpowiednio. Stosowanie przepisów odpowiednio polega na tym, że przy ocenie, które przepisy dotyczące zlecenia i w jakim zakresie zastosować do umowy o świadczenie usług, należy uwzględnić odmienności typowego zlecenia dotyczącego czynności prawnej od umowy o świadczenie usług, dotyczącej czynności faktycznych.

 

Z kolei przedmiotem umowy o dzieło jest, jak sama nazwa wskazuje, wykonanie określonego dzieła, osiągnięcie konkretnego rezultatu. Podstawą do rozróżnienia, czy w danym przypadku mamy do czynienia z umową o dzieło, czy też z umową, do której stosuje się przepisy o zleceniu, jest więc to, czy strona umowy zobowiązuje się osiągnąć określony efekt, czy tylko do wykonywania określonych czynności z należytą starannością, bez zapewnień co do końcowego efektu. Tytułem przykładu umowa konsultingu (doradztwa) może niekiedy mieć cechy umowy o świadczenie usług (np. gdy dotyczy bieżącego doradztwa przy realizacji projektu biznesowego), a niekiedy cechy umowy o dzieło (np. gdy dotyczy sporządzenia biznesplanu w określonym terminie).

 

Tak naprawdę w Pana przypadku o tym, czy umowa będzie umową-zleceniem, czy umową o dzieło decyduje jej treść, zatem przede wszystkim to, czy w ramach zamówienia zostanie osiągnięty konkretny, namacalny efekt czynności (np. stworzenie call center), czy zamówienie ograniczy się jedynie do bieżącego doradzania bez konieczności osiągnięcia konkretnego rezultatu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Umowa o dzieło a składki ZUS

W przypadku umowy o dzieło nie występuje żadna zależność między stronami umowy, wykonawca zobowiązuje się jedynie do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty za nie. W związku z tym do umów o dzieło nie są przypisane obowiązkowe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tym także składka na ubezpieczenie zdrowotne obecne w przypadku umowy-zlecenia.

 

Zatem przy pozostaniu przy umowach cywilno-prawnych bardziej opłacalna jest umowa o dzieło z uwagi na brak obowiązku zapłaty składki zdrowotnej, ale, jak wskazałam, wszystko zależy od tego, co jest treścią świadczonych przez Pana czynności.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Umowa o dzieło na opracowanie strategii

Jan pracuje na pełen etat jako menedżer w firmie technologicznej, ale w wolnym czasie doradza innym przedsiębiorstwom w zakresie optymalizacji procesów call center. Został poproszony przez jedną z firm o opracowanie szczegółowej strategii wdrożenia nowego systemu obsługi klienta. Projekt ten wymagał stworzenia konkretnego dokumentu z analizami, rekomendacjami i planem działania. Ponieważ efekt końcowy był jasno określony i miał być dostarczony w formie gotowego raportu, Jan zdecydował się na podpisanie umowy o dzieło. Dzięki temu uniknął obowiązku opłacania składek na ZUS.

 

Umowa-zlecenie na bieżące doradztwo

Anna jest zatrudniona na etacie jako specjalista ds. obsługi klienta, ale zaczęła również doradzać mniejszym firmom w zakresie zarządzania zespołami call center. Jedna z firm, z którą nawiązała współpracę, poprosiła ją o regularne wsparcie w codziennych wyzwaniach, jakie napotykają ich konsultanci. Ponieważ usługa polegała na bieżącym doradzaniu, udzielaniu wskazówek i rozwiązywaniu problemów, Anna zdecydowała się na zawarcie umowy-zlecenia, gdyż nie było konkretnego, namacalnego efektu, a jedynie wymagano od niej staranności w działaniu.

 

Własna działalność gospodarcza dla większej elastyczności

Marek jest specjalistą ds. call center zatrudnionym na pełen etat, ale z czasem zaczął otrzymywać coraz więcej propozycji współpracy od różnych firm. Chociaż początkowo korzystał z umów o dzieło i umów-zleceń, zauważył, że niektóre projekty wymagały zarówno realizacji konkretnych dzieł, jak i długotrwałego wsparcia. Aby uprościć formalności i zwiększyć elastyczność, Marek postanowił założyć własną działalność gospodarczą. Dzięki temu mógł efektywniej zarządzać kosztami oraz dostosować formę współpracy do potrzeb każdego klienta, a jednocześnie odliczać część kosztów związanych z prowadzeniem działalności.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej formy współpracy przy realizowaniu usług doradczych zależy od charakteru zadań, jakie będą wykonywane. Umowa o dzieło jest korzystna przy realizacji konkretnych projektów z jasno określonym rezultatem, natomiast umowa-zlecenie lepiej sprawdzi się w przypadku bieżącego doradztwa. Warto również rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej, aby zyskać większą elastyczność i możliwość optymalizacji kosztów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta, zapewniając szybkie i skuteczne rozwiązania prawne bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu