Działalność gospodarcza pracownika w okresie wypowiedzenia umowy o pracę

Czy mogę założyć działalność gospodarczą, jeżeli jestem na 3-miesięcznym wypowiedzeniu umowy o pracę w tej samej branży? Czy muszę ten fakt zgłosić pracodawcy? Czy pracodawca może mi cofnąć premię uznaniową i 3-miesięczną odprawę?

Podejmowanie działalności w trakcie pozostawania w stosunku pracy

Co do zasady dopuszczalne jest podejmowanie dodatkowego zatrudnienia, nawet na podstawie umowy o pracę, jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej. Przepisy prawa nie nakazują także powiadamiania pracodawcy (choć dla celów podatkowych i składkowych byłoby to wskazane).

Podejmowanie dodatkowego zatrudnienia nie może kolidować z pracą pierwotnie wykonywaną, w tym nie może z pewnością stanowić działalności konkurencyjnej.

Podejmowanie działalności w trakcie pozostawania w stosunku pracy (w tym, w okresie wypowiedzenia), która może być określona jako działalność konkurencyjna w przeważającej części przypadków może być uznane za naruszenie art. 100 § 2 pkt 4 K.p., a tym samym może stanowić podstawę do wypowiedzenia pracownikowi umowy bądź nawet rozwiązania z pracownikiem umowy w trybie art. 52 K.p.

Podjęcie zatrudnienia niekonkurencyjnego, generalnie nie może stanowić samoistnej podstawy wypowiedzenia. Nie może też być powodem, aby pracodawca cofnął premię uznaniową i odprawę.

Jak zaznaczył Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 czerwca 2007 r. (II PK 338/06), w przypadku gdy umowa o zakazie konkurencji nie została zawarta, w aspekcie naruszenia tego właśnie obowiązku należy ocenić, czy podjęcie przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy stanowi naruszenie jego interesów, godzi w dobro zakładu pracy lub wyrządza bądź może wyrządzać szkodę. W szczególności naruszeniem obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy jest prowadzenie działalności konkurencyjnej, pomimo sprzeciwu pracodawcy, po odmowie zawarcia umowy o zakazie konkurencji. Za sprzeczne z obowiązkiem dbałości o dobro zakładu pracy uznaje się w orzecznictwie także inne zachowania pracownika.