.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Termin odpowiedzi na pismo pracownika

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 17.06.2008

Były pracownik skierował pismo do naszej firmy – powołując się na art. 101 Kodeksu pracy – dotyczące wypłaty ewentualnego odszkodowania z żądaniem zapłaty. Według nas jest ono bezzasadne, chcemy jednak rzecz wyjaśnić. Być może sprawa trafi do sądu. Ile mamy czasu na udzielenie odpowiedzi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Termin odpowiedzi na pismo pracownika

Jaki termin odpowiedzi ma pracodawca na pismo z roszczeniem złożone przez pracownika?

Treść pisma pracownika skierowanego do pracodawcy, a wzywające do przedsięwzięcia konkretnego działania powinna zawierać termin, po upływie którego brak działań po stronie pracodawcy spowoduje określone skutki (w tym przypadku wystąpienie do sądu z powództwem o zasądzenie odszkodowania).

 

Jeśli pismo to nie zawiera żadnego terminu na odpowiedź, to zauważyć należy, że przepisy prawa nie regulują ram czasowych w jakich pracodawca musi na nie odpowiedzieć (tak jak ma to miejsce, np. przy piśmie pracownika w sprawie sprostowania świadectwa pracy). Zatem pracodawca odpowiadając na takie pismo nie jest formalnie związany żadnym terminem.

 

Na uwagę zasługuje jedynie okoliczność, że przedłużanie okresu na odpowiedź, choć nie zabronione przepisami prawa, spowodować może złożenie przez byłego pracownika powództwa do sądu o odszkodowanie.

 

Na marginesie zaznaczę jedynie, że wskazana przez Panią podstawa prawna nie obowiązuje (przepis został skreślony), zatem przyjęłam, że chodzi o art. 1012 K.p.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »