Termin odpowiedzi na pismo pracownika

• Data: 22-02-2024 • Autor: Anna Jędrzejczak

Spory pomiędzy pracodawcami a pracownikami, lub byłymi pracownikami, dotyczące roszczeń finansowych nie należą do rzadkości. Kluczowym aspektem zarządzania takimi sytuacjami jest znajomość prawnych ram odpowiedzi na pisma pracowników. Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza obowiązujących terminów, w jakich pracodawca powinien odpowiedzieć na pismo z roszczeniem złożone przez pracownika. Zrozumienie tych zasad jest istotne, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, które mogą prowadzić do dalszych konsekwencji prawnych, w tym postępowania sądowego. Tym kwestią przyjrzymy się na przykładzie zapytania pana Piotra.

Termin odpowiedzi na pismo pracownika

Pan Piotr, reprezentujący firmę X, zwrócił się do nas zapytaniem co do terminu, w jakim pracodawca powinien udzielić odpowiedzi na pismo byłego pracownika zawierające żądanie. Były pracownik skierował pismo do firmy – powołując się na art. 1012 Kodeksu pracy – dotyczące wypłaty ewentualnego odszkodowania. Firma X stoi na stanowisku, że jego żądanie zapłaty jest bezzasadne, ale chce tę kwestię wyjaśnić. Być może sprawa trafi do sądu. Pan Piotr pyta, ile mają czasu na udzielenie byłemu pracownikowi odpowiedzi.

Jaki termin odpowiedzi ma pracodawca na pismo z roszczeniem złożone przez pracownika?

Pismo pracownika skierowane do pracodawcy, a wzywające do przedsięwzięcia konkretnego działania, powinno zawierać termin, po upływie którego brak działań po stronie pracodawcy spowoduje określone skutki (w tym przypadku wystąpienie do sądu z powództwem o zasądzenie odszkodowania).

Jeśli pismo to nie zawiera żadnego terminu na odpowiedź, to zauważyć należy, że przepisy prawa nie regulują ram czasowych, w jakich pracodawca musi na nie odpowiedzieć (tak jak ma to miejsce na przykład przy piśmie pracownika w sprawie sprostowania świadectwa pracy). Zatem pracodawca, odpowiadając na takie pismo, nie jest formalnie związany żadnym terminem.

Na uwagę zasługuje jedynie okoliczność, że przedłużanie okresu na odpowiedź, chociaż nie jest zabronione przepisami prawa, spowodować może złożenie przez byłego pracownika powództwa do sądu o odszkodowanie.

Przykłady

Przypadek Anny K. – Anna K., była pracownica dużej korporacji, złożyła pismo do swojego byłego pracodawcy, domagając się wypłaty odszkodowania za niewykorzystany urlop. W piśmie nie określiła terminu na odpowiedź. Pracodawca, nieświadomy obowiązujących ram czasowych, odwlekał odpowiedź, co skutkowało złożeniem przez Annę K. pozwu do sądu. Sytuacja ta podkreśla, jak ważne jest szybkie reagowanie na takie roszczenia, nawet w braku formalnych terminów.

Doświadczenie Marcina P. – Marcin P., po zakończeniu pracy w małej firmie budowlanej, wystąpił z żądaniem wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny. W swoim piśmie dał pracodawcy miesiąc na ustosunkowanie się do roszczenia. Firma, chcąc uniknąć konfliktu i ewentualnego procesu sądowego, podjęła szybkie kroki w celu wyjaśnienia sprawy i doszła do porozumienia z Marcinem P., co pozwoliło na polubowne rozwiązanie sporu.

Sytuacja Katarzyny J. – Katarzyna J., która pracowała w sektorze edukacyjnym, skierowała do swojego byłego pracodawcy pismo z roszczeniem o wypłatę zaległego wynagrodzenia. Brak było w nim określonego terminu na odpowiedź. Nieświadoma, że brak konkretnego terminu nie zwalnia z konieczności działania, instytucja zwlekała z reakcją. Katarzyna zdecydowała się na skorzystanie z pomocy prawnej, co zmusiło instytucję do szybkiej reakcji i uniknięcia długotrwałego procesu sądowego.

Podsumowanie

Termin odpowiedzi pracodawcy na pismo z roszczeniem od byłego pracownika jest kwestią, która wymaga uwagi, nawet jeśli przepisy prawa nie określają konkretnych ram czasowych. Przedstawione przypadki z życia wzięte podkreślają, że szybka i adekwatna reakcja na takie pisma może zapobiec dalszym konfliktom i potencjalnym procesom sądowym. Dlatego istotne jest, aby pracodawcy posiadali świadomość swoich obowiązków i możliwych konsekwencji związanych z opóźnieniem odpowiedzi.

Oferta porad prawnych

Masz wątpliwości dotyczące odpowiedzi na pisma pracownicze lub potrzebujesz wsparcia w sporach prawnych na linii pracodawca – pracownik? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism. Nasz zespół doświadczonych prawników jest do Twojej dyspozycji, aby zapewnić Ci skuteczne rozwiązania i ochronę Twoich praw. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141