.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pieszy sprawcą wypadku - jak uniknąć płacenia odszkodowania?

Opis Problemu:

W listopadzie zeszłego roku byłam uczestnikiem wypadku. Szybko weszłam na pasy bez sygnalizacji świetlnej, w efekcie czego zostałam potrącona przez samochód. W wyniku wypadku doznałam obrażeń wewnętrznych, a samochód został wgnieciony. Nie straciłam przytomności, natomiast już w karetce zostały mi podane silne leki przeciwbólowe – morfina. Po przyjeździe do szpitala w czasie oczekiwania na wyniki badań przyszło do mnie 2 policjantów w celu poinformowania mnie, że jestem sprawcą tego incydentu i wręczenia mi mandatu. Byłam otumaniona lekami i w szoku, policjanci grozili, że nieprzyjęcie mandatu skieruje go na drogę sądową, w efekcie czego zostanie mi dorzucone do 30 tysięcy kosztów sądowych. Przyjęłam mandat, sądząc, że wolę wydać teraz 500 zł i nie przejmować się w ciężkim dla mnie czasie sądem. W dniu dzisiejszym dostałam wezwanie do zapłaty odszkodowania wypłaconego na rzecz uszkodzonego samochodu w kwocie prawie 20 tysięcy. Czy mogę wnioskować o zniesienie tej kwoty lub oskarżenie policjantów o wymuszenie przyjęcia mandatu w stanie, w którym nie mogłam podejmować świadomej decyzji? Jakie mam opcje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pieszy sprawcą wypadku - jak uniknąć płacenia odszkodowania?

Zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa

W mojej ocenie, jedyne co Pani teraz może uczynić, by ewentualnie uchronić się przed konsekwencjami, to złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w czasie wypadku komunikacyjnego, o którym mowa w art. 177 § 1 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem „kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Brak opinii lekarzy

Zasadne jest wskazanie, iż skoro Pani został wręczony mandant karny, uznano, że doszło do wykroczenia, podczas gdy w tego rodzaju sprawach policja winna poczekać na opinię lekarza medycyny sądowej oraz ewentualnie biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków i kolizji. De facto nie może Pani niczego stracić, czyniąc taki ruch. Może Pani co najwyżej zyskać. Na Pani miejscu zatem złożyłbym zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kierującego pojazdem. Prokuratura nie jest związana faktem, iż przyjęła Pani mandant karny. Oczywiście będzie to przemawiało przeciwko Pani, ale na pewno okoliczności, w których do tego doszło, budzą sporo wątpliwości. Nie można wykluczyć, że prokuratura powoła biegłego z zakresu medycyny celem ustalenia, czy podane Pani lekarstwa przez ratowników miały wpływ na Pani świadomość. Jak Pani widzi, sprawa nie jest łatwa, ale na pewno nie czyniąc nic, nie przekona się Pani o ewentualnym podważeniu sytuacji, którą Pani opisuje. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl