Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaka kara za poruszanie się na innych tablicach rejestracyjnych?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 02.02.2019

Jaka kara grozi w przypadku zatrzymania przez policję samochodu osobowego, który porusza się z innych tablicach rejestracyjnych? Pojazd był na innych tablicach podczas zjazdu samochodów danej marki, a właściwe tablice były w środku pojazdu.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Czasem rzeczywiście dochodzi do nieco mniej typowych sytuacji. Ta niestety nie jest do końca jasna i jednoznaczna, a mianowicie ze względu na konstrukcję przepisów.

 

Przepisy wcale nie są tu jednoznaczne i prosto skonstruowane, jest kilka możliwości, które można brać pod uwagę. Najpierw należy zwrócić uwagę na to, jaki naprawdę charakter mają tablice rejestracyjne w świetle prawa. Powstała pewna wątpliwość, czy np. można je traktować jako dokument. Prokuratura przez pewien czas trwała na stanowisku, że tak, jednak sądy nie były w tej sprawie tak zdecydowane. W wyroku z dnia 23 maja 2002 r., sygn. akt V KKN 40/99, Sąd Najwyższy stwierdził, że tablica rejestracyjna jest przedmiotem określonego prawa, gdyż należy do właściciela pojazdu, dla którego to pojazdu ją wydano, ale sama w sobie nie jest dowodem prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne, gdyż samoistnie nie dowodzi prawa do pojazdu. Dlatego też nie może być ona przedmiotem przestępstwa z art. 270 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym artykułem „kto w celu użycia za autentyczny podrabia, przerabia dokument lub też w takim celu go używa (nawet jeśli sam nie podrobił) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Ta kwestia została już wyjaśniona i w większości wypadków orzecznictwo jest dość jednolite (choć nie można na 100% wykluczyć w przyszłości zmiany, ale póki co linia orzecznictwa jest w miarę ustalona), ale nie ma pewności co do możliwości popełnienia innego przestępstwa. Sąd Najwyższy stwierdził jednak w jednym z wyroków, że tablice rejestracyjne mogą być przedmiotem przestępstwa z art. 306, tzn. – „kto usuwa, podrabia lub przerabia znaki identyfikacyjne, datę produkcji lub datę przydatności towaru podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Co prawda w tej sytuacji nie ma dosłownie przerabiania lub podrabiania, ale jest usunięcie i zastąpienie innymi, a tablice rejestracyjne mogą być uznane jako znak identyfikacyjny. Tutaj wspomina Pan pewne założenie, że oryginalne tablice leżą w samochodzie i przedstawia Pan pewne tłumaczenie. Czy zostanie ono uwzględnione, tego nie mogę powiedzieć, czy ktoś uwierzy w tę wersję, czy też nie. Z jednej strony nosi to pewne znamiona prawdopodobieństwa, ale z drugiej mogą zacząć pytać o szczegóły, a gdzie, co to za zlot, czy ktoś Pana tam widział (jeśli będą dociekliwi), a także po co Pan w ogóle je zamieniał na zlot. Niestety nikt nie może dać Panu pewności, że udałoby się Panu wybronić od odpowiedzialności.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jaka kara za poruszanie się na innych tablicach rejestracyjnych?

 

Kwestia jednak znów nie jest jednoznaczna, gdyż niekiedy Sąd Najwyższy uznawał, że tablice rejestracyjne to nie znak identyfikacyjny i nie mogą być przedmiotem przestępstwa. Kwestia ta jest bowiem niepewna, ale istnieje dość duża szansa, aby się wybronić, skoro stanowisko nie jest tu jasne, ale nie wiadomo, jak odniósłby się do tego konkretny sąd.

 

Miałby Pan ze sobą, jak zrozumiałam, prawdziwe tablice rejestracyjne, więc w teorii nie powinien Pan otrzymać mandatu za ich brak, jednakże tu znów nie chciałabym udzielać gwarancji, gdyż można np. trafić na upartego policjanta, który taki mandat i tak wypisze, a istnieje możliwość zapłaty grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Pojazd jest dopuszczony do ruchu, a więc nie powinna też grozić odpowiedzialność za poruszanie się pojazdem do ruchu niedopuszczonym.

 

W podobnych wypadkach, nieopisanych wprost przepisami prawa, stosuje się nieraz art. 97 Kodeksu wykroczeń, gdzie zapisano, iż gdy uczestnik ruchu wykracza przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym lub przepisów na jego podstawie, podlega karze grzywny do 3 tys. zł lub karze nagany.

 

Czasem zdarza się, że policja odholowuje taki pojazd, twierdząc mimo wszystko, że skoro nie ma na nim tablic odpowiednich, należy uznać, że nie jest on prawidłowo dopuszczony do ruchu. Wydaje się, że nie powinno to mieć miejsca w opisanym przez Pana przypadku, jednakże praktyka wskazuje, że organy ścigania dokonują różnych interpretacji, niekorzystnych dla sprawców i potem wcale nie jest łatwo wybrnąć z takiej sytuacji.

 

Takie są potencjalne możliwości i zagrożenia  w tej sprawie. Przyznam, że samo zagadnienie jest trochę nietypowe, gdyż prędzej zdarza się, że ktoś np. je właśnie jakoś przerabia, w razie zgubienia wiesza tekturowe (a wówczas grozi mandat). Można ewentualnie potraktować to równorzędnie z zasłanianiem tablic rejestracyjnych, a za to grozi mandat karny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zw

Przewóz młodzieży szkolnej busem

Młodzież szkolna w mojej miejscowości przewożona jest busem, który ma 25 miejsc siedzących. Pojazd zabiera jednak więcej osób (ok. 35), które muszą więc całą drogę stać. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że kilkakrotnie prosiłem policję o kontrolę busa oraz zgłaszałem sprawę

Wydanie licencji na prowadzenie taksówki

Zrobiłem kurs na przewóz taksówką w mieście A, a egzamin zdałem przed komisją powołaną przez starostę w mieście B (w którym mieszkam). Złożyłem dokumenty o wydanie licencji w mieście A, ale teraz zacząłem się zastanawiać, czy licencja na pewno zostanie mi w tej sytuacji wydana?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »