Zmiana zasad spłacania pożyczki, co robić?

• Opublikowano: 12-09-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

W sierpniu 2021 r. zobowiązałem się w akcie notarialnym do spłacenia w sześciu ratach kwoty 120 000 zł małżeństwu X. Każda rata wynosi 20 000 zł, terminy ich spłaty to odpowiednio kwiecień i październik w latach 2022–2024. Dwa tygodnie temu dowiedziałem się, że małżeństwo jest w trakcie rozwodu. Ze strony pani X otrzymałem wiadomość, aby jak najszybciej wpłacić kwotę kolejnej raty na konto. Natomiast pan X poprosił, aby na razie nie dokonywać wpłaty. Co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji? Czy powinienem trzymać się zapisów aktu notarialnego i wpłacić kwotę kolejnej raty zgodnie z terminem? Czy jeden z małżonków może formalnie wstrzymać spłaty rat do czasu wyjaśnienia ich sytuacji rodzinnej i majątkowej?

Zmiana zasad spłacania pożyczki, co robić?

Problemy rodzinne pożyczkodawcy a termin spłaty rat

Pana osobę wiąże treść aktu notarialnego, jaki Pan podpisał i zobowiązania z niego wynikające. Termin zapłaty kwoty łącznie 60 000 zł wydłużono maksymalnie do października 2024 r., przy czym Pan zobowiązał się płacić po 10 000 zł odpowiednio do kwietnia i października w roku 2022, 2023 i 2024 (6 równych rat). W akcie wskazano nr rachunku, na który ma Pan ww. wpłat dokonywać.

Dla Pana nie ma znaczenia, co się dzieje w małżeństwie. Pan spłaca zgodnie z aktem. To małżonkowie/byli małżonkowie muszą się wzajemnie rozliczyć, np. podzielić wpłatami od Pana, nie jest to jednak Pana problem.

Zmiana terminu zapłaty raty

Umowa nie wskazuje, że małżonkowie lub jeden z nich może zmienić jednostronnie terminy zapłaty, w tym ustnie. Zatem wszelkie zmiany porozumienia wymagają również zgody wszystkich stron wyrażonej w aneksie do aktu sporządzonym również w formie aktu notarialnego. Musi więc Pan postępować zgodnie z aktem, inaczej będzie Pan w opóźnieniu, co daje drugiej stronie możliwość przystąpienia do egzekucji należności zgodnie z treścią aktu, a poddał się Pan egzekucji wprost z aktu na mocy art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli ma dojść do zmian w spłacie, to wszyscy muszą przystąpić do ponownego aktu i zgodnie aneksować obecny, ale przed terminem zapłaty najbliższej raty, dając Panu zapas na ewentualną zapłatę zgodną z obecnym aktem, bo akt nie przewiduje dla Pana żadnych usprawiedliwień za opóźnienia w zapłacie.

Trwające postępowanie sądowe o rozwód czy o podział majątku nie może wpływać na zobowiązania dłużników takich małżonków. Dopóki bowiem małżeństwo trwa, dopóty wierzytelności, jakie mają wobec Państwa, należne są im obojgu. Jeśli zostanie Panu okazane prawomocne postanowienie sądu lub ugoda między małżonkami, gdzie zostanie wskazane, że ów dług, jaki Pan spłaca, jest wierzytelnością już tylko jednego małżonka, to jedynie wtedy stanowi to podstawę do spłaty wyłącznie na jego rzecz.