Brak umowy z TVP a abonament RTV

• Autor: Monika Cieszyńska

Dostałem upomnienie z poczty polskiej dotyczące nieopłaconego abonamentu RTV. Przed laty zarejestrowałem telewizor, ale nigdy nie podpisałem umowy z TVP. Czy mogę jakoś uniknąć windykacji?

Brak umowy z TVP a abonament RTV

Czy dochodzenie kary za niezarejestrowany odbiornik jak i należności z tytułu abonamentu jest zgodne z prawem?

Niestety, jeśli miał Pan zarejestrowany telewizor (rejestracji dokonuje się na poczcie), to był Pan obowiązany uiszczać abonament telewizyjny, mimo braku odrębnej umowy z Telewizją Polską. Opłata abonamentowa powinna być bowiem opłacana przez posiadacza odbiornika na konto poczty polskiej. Poczta polska, z woli samego ustawodawcy, pobiera i egzekwuje opłatę abonamentową za odbiornik radiowy lub telewizyjny.

Niestety Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 16 marca 2010 r., sygn. akt K 24/08, uznał, iż dochodzenie zarówno kary za niezarejestrowany odbiornik, jak i należności z tytułu abonamentu jest zgodne z prawem. Tym samym nie ma możliwości uniknięcia odpowiedzialności za nieziszczone opłaty abonamentowej, jeśli kiedyś zarejestrował Pan odbiornik.

Niemniej najpierw powinien Pan ustalić, czy roszczenie Poczty z tytułu opłat abonamentowych nie jest przedawnione. Roszczenia o zapłatę abonamentu jako roszczenia majątkowe ulegają bowiem przedawnieniu. Termin przedawnienia w tym wypadku wynosi 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności. Wezwanie skierowane do Pani obejmuje właśnie zaległość za 5 lat wstecz.

Nadto warto wiedzieć, iż ustawodawca przewidział krąg podmiotów, które mogą skorzystać ze zwolnienia z tej opłaty.

Kto jest zwolniony z obowiązku uiszczania abonamentu RTV?

Kto jest zwolniony z obowiązku uiszczania abonamentu RTV ustawodawca wskazał w art. 4 ust. 1 ustawy o opłatach abonamentowych. Wyliczenie z art. 4 ustawy jest wyczerpujące, co oznacza, iż osoby niewymienione w tym przepisie są obowiązane do uiszczania abonamentu RTV. Niemniej zwolnienie nie przysługuje automatycznie, a od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba uprawniona na poczcie wykazała stosownym dokumentem, iż jest uprawniona do skorzystania ze zwolnienia.

I tak, „zwalnia się od opłat abonamentowych:

1) osoby, co do których orzeczono o:

  1. zaliczeniu do I grupy inwalidów lub
  2. całkowitej niezdolności do pracy, na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.2), lub
  3. znacznym stopniu niepełnosprawności, na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.3), lub
  4. trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291, Nr 67, poz. 411 i Nr 70, poz. 416);

2) osoby, które ukończyły 75 lat;

3) osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego;

4) osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2.000 Hz o natężeniu od 80 dB);

5) osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 %;

6) osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;

7) osoby:

  1. które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.),
  2. spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.),
  3. bezrobotne, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 i Nr 70, poz. 416),
  4. posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego, określonego w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  5. posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego, określonego w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. Nr 120, poz. 1252)”.

Zwolnienie z abonamentu radiowo-telewizyjnego

Nadto na podstawie ustaw szczególnych z abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnieni są:

  • inwalidzi wojskowi i wojenni,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  • członkowie rodzin pozostali po osobach pobierających w chwili śmierci rentę z tytułu inwalidztwa (zgodnie z ustawą o kombatantach),
  • osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem, o których mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Informuję, iż istnieje możliwość ubiegania się o umorzenie długu ze względu na trudną sytuację finansową czy życiową lub rozłożenia zaległości na raty (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, Dz. U. z 2005 r. Nr 85, poz. 728 z późn. zm.). Takowy wniosek należy skierować do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pocztą na adres: Departament Budżetu i Finansów w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa lub osobiście w Kancelarii Biura Rady.

Wniosek należy złożyć na piśmie i winien on zawierać:

  • imię i nazwisko / nazwę firmy/ oraz adres abonenta dłużnika,
  • NIP,
  • okres i kwotę zaległości, potwierdzone przez kartotekę radiofoniczną,
  • uzasadnienie niepłacenia opłat abonamentowych.

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające wyjątkową sytuację finansową lub szczególne względy społeczne albo wypadek losowy (np. zaświadczenie z urzędu pracy o statusie bezrobotnego, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej ośrodka, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci, zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach lub kserokopię zeznania podatkowego PIT za ostatni rok, upadłość lub likwidacja firmy).

Od decyzji rady przysługuje odwołanie. O sposobie wniesienia odwołania i terminie zostanie Pan przez radę pouczony.