Opuszczenie mieszkania i zakaz zbliżania dla męża który znęca się psychicznie

• Autor: Łukasz Obrał

Moja kuzynka ma problem z mężem, chce złożyć pozew o rozwód, ale boi się, bo on jej grozi, że ją zabije, że spali dom. Chce odejść, ponieważ on ciągle się awanturuje, pije, nie dba o nic, znęca się nad nią psychicznie, wyzywa ją przy dziecku. Czy istnieje możliwość, żeby opuścił ten dom przed rozwodem i miał zakaz zbliżania się do nich? Jest zameldowany na stałe, ale mieszkanie jest własnością jej rodziców. Co ona może w tej sytuacji zrobić?

Opuszczenie mieszkania i zakaz zbliżania dla męża który znęca się psychicznie

Fot. Fotolia

Znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą bliską

W przypadku opisywanym w pytaniu możemy mówić o przestępstwach znęcania się psychicznego nad Pani kuzynką i stosowania wobec niej gróźb karalnych.

Zgodnie z art. 207 § 1 Kodeksu karnego: „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej

Natomiast art. 190 § 1 K.k. mówi, że: „Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Jeżeli uznamy, że zachowanie męża Pani kuzynki wyczerpuje znamiona wymienionych przestępstw, należy złożyć w komisariacie policji lub w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez tego człowieka przestępstw znęcania się i groźby karalnej na szkodę kuzynki.

Zakaz kontaktowania się sprawców przemocy w rodzinie z pokrzywdzonym

Przepisy prawa karnego pozwalają na stosowanie wobec sprawców przemocy w rodzinie (również psychicznej) zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym.

Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493) – jeżeli zachodzą przesłanki dla zastosowania tymczasowego aresztowania wobec oskarżonego o przestępstwo z użyciem przemocy (w tym psychicznej) lub groźby bezprawnej wobec członka rodziny, sąd może zamiast tymczasowego aresztowania zastosować dozór policji, pod warunkiem, że oskarżony opuści lokal, zajmowany wspólnie z pokrzywdzonym, w wyznaczonym przez sąd terminie, i określi miejsce pobytu. W postępowaniu przygotowawczym może być zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, który – w przypadku opuszczenia lokalu – może polegać również na powstrzymywaniu się od kontaktu z pokrzywdzonym w określony sposób.

Zgodnie z art. 275 § 2 Kodeksu postępowania karnego oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora. Sąd lub prokurator może ustalić, iż obowiązek ten może polegać na zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu, zgłaszaniu się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu, zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu, a także na innych ograniczeniach jego swobody, niezbędnych do wykonywania dozoru – w tym także zakaz kontaktu z pokrzywdzonym.

Środek karny w postaci zakazu kontaktowania się z określonymi osobami

Gdyby na przykład mąż kuzynki został skazany za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej, sąd może na podstawie art. 39 pkt. 2b i art. 41a K.k. orzec środek karny w postaci zakazu kontaktowania się z określonymi osobami i obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach.

W postępowaniu o rozwód kuzynka może zgłosić wniosek o eksmisję męża ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Zgodnie z art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.

Możliwość wykonania eksmisji z powodu awanturowania się i stosowania przemocy psychicznej

Możliwość wykonania eksmisji z powodu awanturowania się i stosowania przemocy psychicznej przewidziana została również w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266). W art. 13 ust. 2 czytamy, że: „Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.”

Zgłoszenie się ofiary przemocy w rodzinie do ośrodka pomocy społecznej

Pani kuzynka może także skorzystać z pomocy ośrodka pomocy społecznej w ramach interwencji kryzysowej. Każda gmina ma obowiązek udzielania mieszkańcom, w ramach interwencji kryzysowej specjalistycznej pomocy psychologicznej, a w zależności od potrzeb – poradnictwa socjalnego lub prawnego.