Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kolizja w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 08.07.2015

Kilka tygodni temu jechałem przez miasto w Niemczech. Nagle samochód jadący przede mną ostro zahamował, musiałem zrobić to samo. Później spokojnie odjechałem, nie doszło do żadnej kolizji. Później okazało się, że samochody za mną zderzyły się, a ja zostałem posądzony o ucieczkę z miejsca wypadku. Jak mam dalej postąpić? W załączniku dokumenty.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z niemiecką procedurą karną przed zamknięciem śledztwa obowiązkowo należy przesłuchać podejrzanego. W sprawach prostych, do których zalicza się również zarzucane Panu przestępstwo, wystarczy umożliwić podejrzanemu wypowiedzenie się na piśmie. Temu służy przesłana Panu ankieta. Wypełniając i odsyłając ten druk składa Pan oświadczenie jako podejrzany. Na odesłanie ankiety ma Pan 3 tygodnie od doręczenie jej Panu.

 

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie pierwszej zarzuca się Panu, że jako kierujący pojazdem osobowym w wyżej wskazanym miejscu zmienił Pan pas ruchu z lewej na prawo, bez uważania na ruch pojazdów na tym pasie. Pojazd musiał ominąć i zderzył się z innym pojazdem. Pan oddalił się z miejsca wypadku.

 

W opisie brak jest wzmianki, że sam Pan próbował uniknąć zderzenia z innym pojazdem.

 

W tych okolicznościach może Pan oczywiście nie robić nic, ale wtedy sąd najprawdopodobniej wyda nakaz karny i opierając się wyłącznie na materiałach zebranych w aktach sprawy, najprawdopodobniej skaże Pana na grzywnę. Może Pan również wypełnić i odesłać Pana oświadczenie.

 

Na stronie drugiej wypełnia Pan tabelkę „Angabe zur Person” – Pana danymi. Następnie jest tabelka Freiwillige Angaben, są to dane dobrowolne. Poniże zaznacza Pan treść swojego oświadczenia, o którego zależy dalsze postępowanie:

 

  1. chce się Pan wypowiedzieć (ich möchte mich äußern), wtedy na tylnej stronie albo osobnej kartce spisać oświadczenie i każdą kartkę podpisać,
  2. przyznaje się Pan (Ich gebe die Straftat(en) zu),
  3. nie przyznaje się Pan (Ich gebe die Straftat(en) nich zu),
  4. chce być Pan przesłuchany przez policję (Ich möchte bei Polizei vernommen werden), nie chce się Pan wypowiadać,
  5. zatrudni Pan obrońcę/adwokata do reprezentacji Pańskich interesów.

 

Na ostatniej stronie może Pan wybrać tylko pierwszą możliwość, tj. zgodę na zapłatę grzywny i umorzenie postępowania.

 

Jeżeli chce się Pan bronić, to musi Pan podjąć aktywność w sprawie i złożyć wyjaśnienia i nie przyznawać się do popełnienia zarzucanego Panu przestępstwa. Powinien się Pan również zastanowić, jakie dowody ma Pan na swoją obronę, i wskazać je w piśmie. Ważnym jest też ustalenie, czy w sprawie są jacyś świadkowie, którzy mogą zeznać na Pana korzyść.

 

Przestępstwo z § 142 niemieckiego kodeksu karnego [„Strafgesetzbuch in der Fassung der Bekanntmachung vom 13. November 1998 (BGBl. I S. 3322), das zuletzt durch Artikel 1 des Gesetzes vom 23. April 2014 (BGBl. I S. 410) geändert worden ist”], a więc niedozwolone oddalenie się uczestnika wypadku z miejsca wypadku jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech albo karą grzywny.

 

Uczestnikiem wypadku jest każdy, którego zachowanie na podstawie okoliczności mogło się przyczynić do spowodowania wypadku.

 

Przestępstwo z § 142 StGB można popełnić wyłącznie umyślnie. Oznacza to, że w przypadku, gdy spowodował Pan wypadek i oddalił się, dla ukarania Pana konieczne jest, aby swoją świadomością obejmował Pan, że wywołał wypadek. Nie może być Pan ukarany, jeżeli nie wiedział Pan, że wywołał wypadek i pojechał Pan, nie wiedząc, że do takiego doszło (podobnie m.in. w uchwale z 01.10.2007r. Oberlandesgericht Düsseldorf Az: III-2 Ss 142/07-69/07 III).

 

Jeżeli uważa Pan, że jakaś kwestia nie została wyjaśniona, proszę skorzystać z opcji dodatkowych, darmowych pytań.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - 2 =

»Podobne materiały

Spadek po obywatelu polsko-niemieckim – odrzucenie spadku za granicą i przyjęcie spadku w Polsce

Zmarła moja mama, mieszkała w Niemczech i miała podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Ja również mieszkam w Niemczech, mam tylko polskie obywatelstwo. Czy w tej sytuacji, odrzucając w Niemczech spadek po mamie (nie ma tu żadnych nieruchomości), tracę jednocześnie prawo do spadku na terenie

 

Mała kolizja

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alkoholu we k

 

Zawarcie ugody przed sądem niemieckim a wynagrodzenie dla adwokata

Mam sprawę w sądzie niemieckim w oparciu o prawo polskie zgodnie z zapisem umowy o współpracy (sprawa dotyczy zobowiązań spółki wobec niemieckiego kontrahenta). Zapłaciłem już prawnikowi uzgodnioną kwotę za prowadzenie sprawy. Udało mi się dojść do porozumienia z drugą stroną i ustaliłem w

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »