Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kolizja w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 08.07.2015

Kilka tygodni temu jechałem przez miasto w Niemczech. Nagle samochód jadący przede mną ostro zahamował, musiałem zrobić to samo. Później spokojnie odjechałem, nie doszło do żadnej kolizji. Później okazało się, że samochody za mną zderzyły się, a ja zostałem posądzony o ucieczkę z miejsca wypadku. Jak mam dalej postąpić? W załączniku dokumenty.

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z niemiecką procedurą karną przed zamknięciem śledztwa obowiązkowo należy przesłuchać podejrzanego. W sprawach prostych, do których zalicza się również zarzucane Panu przestępstwo, wystarczy umożliwić podejrzanemu wypowiedzenie się na piśmie. Temu służy przesłana Panu ankieta. Wypełniając i odsyłając ten druk składa Pan oświadczenie jako podejrzany. Na odesłanie ankiety ma Pan 3 tygodnie od doręczenie jej Panu.

 

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie pierwszej zarzuca się Panu, że jako kierujący pojazdem osobowym w wyżej wskazanym miejscu zmienił Pan pas ruchu z lewej na prawo, bez uważania na ruch pojazdów na tym pasie. Pojazd musiał ominąć i zderzył się z innym pojazdem. Pan oddalił się z miejsca wypadku.

 

W opisie brak jest wzmianki, że sam Pan próbował uniknąć zderzenia z innym pojazdem.

 

W tych okolicznościach może Pan oczywiście nie robić nic, ale wtedy sąd najprawdopodobniej wyda nakaz karny i opierając się wyłącznie na materiałach zebranych w aktach sprawy, najprawdopodobniej skaże Pana na grzywnę. Może Pan również wypełnić i odesłać Pana oświadczenie.

 

Na stronie drugiej wypełnia Pan tabelkę „Angabe zur Person” – Pana danymi. Następnie jest tabelka Freiwillige Angaben, są to dane dobrowolne. Poniże zaznacza Pan treść swojego oświadczenia, o którego zależy dalsze postępowanie:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

  1. chce się Pan wypowiedzieć (ich möchte mich äußern), wtedy na tylnej stronie albo osobnej kartce spisać oświadczenie i każdą kartkę podpisać,
  2. przyznaje się Pan (Ich gebe die Straftat(en) zu),
  3. nie przyznaje się Pan (Ich gebe die Straftat(en) nich zu),
  4. chce być Pan przesłuchany przez policję (Ich möchte bei Polizei vernommen werden), nie chce się Pan wypowiadać,
  5. zatrudni Pan obrońcę/adwokata do reprezentacji Pańskich interesów.

 

Na ostatniej stronie może Pan wybrać tylko pierwszą możliwość, tj. zgodę na zapłatę grzywny i umorzenie postępowania.

 

Jeżeli chce się Pan bronić, to musi Pan podjąć aktywność w sprawie i złożyć wyjaśnienia i nie przyznawać się do popełnienia zarzucanego Panu przestępstwa. Powinien się Pan również zastanowić, jakie dowody ma Pan na swoją obronę, i wskazać je w piśmie. Ważnym jest też ustalenie, czy w sprawie są jacyś świadkowie, którzy mogą zeznać na Pana korzyść.

 

Przestępstwo z § 142 niemieckiego kodeksu karnego [„Strafgesetzbuch in der Fassung der Bekanntmachung vom 13. November 1998 (BGBl. I S. 3322), das zuletzt durch Artikel 1 des Gesetzes vom 23. April 2014 (BGBl. I S. 410) geändert worden ist”], a więc niedozwolone oddalenie się uczestnika wypadku z miejsca wypadku jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech albo karą grzywny.

 

Uczestnikiem wypadku jest każdy, którego zachowanie na podstawie okoliczności mogło się przyczynić do spowodowania wypadku.

 

Przestępstwo z § 142 StGB można popełnić wyłącznie umyślnie. Oznacza to, że w przypadku, gdy spowodował Pan wypadek i oddalił się, dla ukarania Pana konieczne jest, aby swoją świadomością obejmował Pan, że wywołał wypadek. Nie może być Pan ukarany, jeżeli nie wiedział Pan, że wywołał wypadek i pojechał Pan, nie wiedząc, że do takiego doszło (podobnie m.in. w uchwale z 01.10.2007r. Oberlandesgericht Düsseldorf Az: III-2 Ss 142/07-69/07 III).

 

Jeżeli uważa Pan, że jakaś kwestia nie została wyjaśniona, proszę skorzystać z opcji dodatkowych, darmowych pytań.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Spadek po obywatelu polsko-niemieckim – odrzucenie spadku za granicą i przyjęcie spadku w Polsce

Zmarła moja mama, mieszkała w Niemczech i miała podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Ja również mieszkam w Niemczech, mam tylko polskie obywatelstwo. Czy w tej sytuacji, odrzucając w Niemczech spadek po mamie (nie ma tu żadnych nieruchomości), tracę jednocześnie prawo do spadku

Mała kolizja

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alk

Zawarcie ugody przed sądem niemieckim a wynagrodzenie dla adwokata

Mam sprawę w sądzie niemieckim w oparciu o prawo polskie zgodnie z zapisem umowy o współpracy (sprawa dotyczy zobowiązań spółki wobec niemieckiego kontrahenta). Zapłaciłem już prawnikowi uzgodnioną kwotę za prowadzenie sprawy. Udało mi się dojść do porozumienia z drugą st
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »