Co zrobić, aby nieślubne dzieci nie dziedziczyły domu?

• Opublikowano: 13-09-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Rodzice są właścicielami domu mieszkalnego (akt własności wraz ze wpisem do księgi wieczystej). W ostatnim czasie okazało się, że ojciec ma dodatkowo dwoje dzieci z pozamałżeńskiego związku (prawdopodobnie będzie sprawa o ustalenie ojcostwa i alimentów). Czy można prawnie zabezpieczyć dom, tak aby w przypadku ewentualnej śmierci ojca nie został on sądownie podzielony między wszystkie dzieci i przysługiwał tylko dzieciom ze związku małżeńskiego? Co trzeba zrobić, aby nieślubne dzieci nie odziedziczyły domu? Czy obecnie, gdy rodzice żyją, dokonanie darowizny domu przez rodziców (akt notarialny) na rzecz dzieci ze związku małżeńskiego zapobiegłoby ewentualnym roszczeniom dzieci ze związku pozamałżeńskiego?

Co zrobić, aby nieślubne dzieci nie dziedziczyły domu?

Wydziedziczenie nieślubnych dzieci

Niestety, jeśli w momencie śmierci ojciec będzie właścicielem mieszkania, to wejdzie ono w skład spadku. Jeśli sporządzi testament lub darowiznę – to dzieci będą miały prawo do zachowku.

Sposobem na pozbawienie dzieci prawa do spadku i zachowku jest ich wydziedziczenie w testamencie (o ile są ku temu podstawy). Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego wydziedziczenie musi wyraźnie wynikać z testamentu. Nie ma znaczenia, że testament jest własnoręczny. Może być też sporządzony notarialnie.

Umowa dożywocia

W innym wypadku jedynym sposobem jest przekazanie nieruchomości poprzez umowę dożywocia na dzieci małżeńskie. Zgodnie z art. 908 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

§ 2. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

§ 3. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości”.

W ten sposób nieruchomość nie wejdzie w skład spadku ani nie będzie podstawą do zaliczenia jej do zachowku.