Jak zabezpieczyć się przed zachowkiem dla dziecka męża?

• Autor: Janusz Polanowski

Zamierzamy z mężem kupić działkę i postawić na niej dom. Musimy jednak podjąć pewne decyzje majątkowe, ponieważ, oprócz naszej dwójki dzieci, mąż ma jeszcze jedno z poprzedniego małżeństwa. Jeśli zapiszemy nieruchomość na mnie, a nie na męża, czy jego dziecko z poprzedniego małżeństwa będzie miało prawo do zachowku w razie śmierci męża? Proszę o informacje jak się zabezpieczyć, abym nie musiała płacić zachowku dla dziecka męża, mąż nie chce aby jego dziecko z poprzedniego małżeństwa dziedziczyło po nim. Dodam, że nie mamy rozdzielności majątkowej.

Jak zabezpieczyć się przed zachowkiem dla dziecka męża?

Substrat zachowku

Pozbawieniu prawa do zachowku służy wydziedziczenie. Stosownie do art. 991 Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.), zstępnym (najczęściej dzieciom) spadkodawcy może przysługiwać zachowek. Podkreślić trzeba to, że zawarta w art. 991 K.c. „lista” dotyczy osób potencjalnie (ewentualnie) uprawnionych do uzyskania zachowku, czyli takich, którym mogą przysługiwać roszczenia z tytułu zachowku. Wykluczone jest dopisywanie kogokolwiek do „listy” z art. 991 K.c.; wspominam o tym, ponieważ niektórym ludziom wydaje się, jakoby przysługiwał im zachowek np. po rodzeństwie lub po rodzeństwie rodziców – także w takich sytuacjach wolno wystąpić z żądaniem wypłacenia zachowku na drogę sądową (chociażby dlatego, że Skarb Państwa opłaty sądowe chętnie przyjmuje), ale trzeba liczyć się z przegraną (z czym mogą wiązać się dodatkowe koszty).

Rzeczywiste przysługiwanie zachowku to zagadnienie bardziej praktyczne. Chodzi w nim nie tylko o zestawienie art. 991 K.c. z przepisami o dziedziczeniu ustawowym (art. 991 i następne K.c.) – bardzo często z art. 931 K.c. (wchodzącym w grę, jeśli spadkodawca pozostawił po sobie przynajmniej jednego zstępnego) – ale również z obliczaniem „substratu zachowku” (art. 993 i następne K.c.). To pozwala na przeprowadzenie „operacji na ułamkach”. Przepisy o dziedziczeniu ustawowym bierze się pod uwagę w związku z zachowkiem także wtedy, gdy ma miejsce wyłącznie dziedziczenie testamentowe (art. 941 i następne K.c.); z uwagi na regułę pierwszeństwa dziedziczenia testamentowego przed dziedziczeniem ustawowym, rozrządzenie przez spadkodawcę całym swym majątkiem w testamencie (art. 941 i następne K.c.) skutkuje wyłącznie dziedziczeniem testamentowym.

Testament z wydziedziczeniem

Wynik wyżej wskazanych „operacji na ułamkach” zestawić należy z „substratem zachowku” (którego obliczanie uregulowano w art. 993 i następnych K.c.). Zarys przedstawionego przez Panią planu dotyczy wpływania (a przynajmniej oddziaływania) na przyszły „substrat zachowku” po Pani mężu – zwłaszcza w sytuacji, gdy on pozostawi Panią jako wdowę (a przecież to jedynie jeden z aktualnie hipotetycznych wariantów sytuacji przyszłych).

Jak wyżej napisałem, prawa do zachowku pozbawia się przez wydziedziczenie (art. 1008 i następne K.c.) – dotyczące osoby potencjalnie uprawnionej z tytułu zachowku w przyszłości (piszę „w przyszłości”, ponieważ zachowek może przysługiwać po śmierci człowieka, ujmowanego jako spadkodawca, a nigdy za jego życia). Testament może ograniczać się do samego wydziedziczenia (w takim przypadku będzie miało dziedziczenie ustawowe, ale z uwzględnieniem wydziedziczenia). Jeżeli nawet wydziedziczenie jest zasadne (z uwagi na przesłanki z art. 1008 K.c.) oraz zawiera uzasadnienie (art. 1009 K.c.), to jego skutek ekonomiczny może odbiegać od wcześniejszych założeń – z uwagi na art. 1011 K.c. (niekiedy innej osobie, np. wnuczęciu spadkodawcy, może przysługiwać zachowek wyższy od tego, który przysługiwałby wydziedziczonemu).

Umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia

Funkcjonalnie rzecz ujmując, nieco podobne do wydziedziczenia skutki może mieć zawarcie umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia (art. 1048 i następne K.c.); umowę taką należy zawrzeć w formie aktu notarialnego (art. 1048 K.c.) – chodzi o wymóg zachowania formy prawnej pod rygorem nieważności (art. 73 K.c.), podobnie jak w przypadku np.: umownego obrotu nieruchomościami lub umowy majątkowej małżeńskiej (często zwanej „intercyzą”). Na ogół umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia zawiera się w związku z darowizną na rzecz zrzekającego się dziedziczenia; np. dzieci opuszczające dom rodzinny otrzymują znacznej wartości wsparcie od swych rodziców i zrzekają się dziedziczenia po nich – by ktoś inny (np. najmłodsze dziecko) w przyszłości „miał spokój” (z możliwymi sporami o spadek lub o zachowek).

Nakłady poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty

W kontekście posiadanych dóbr powinni Państwo przeanalizować sytuację zestawiając ją z art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), który stanowi o obowiązku zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty.

Skutkiem budowania na należącej wyłącznie do Pani nieruchomości gruntowej (art. 46 K.c.) byłoby to, że budynki (np. dom) trwale z gruntem związane stanowiłyby wyłącznie Pani własność – jako części składowe gruntu (art. 47 K.c., art. 48 K.c.). Rzeczywiście, w ten sposób można by zmniejszyć skład lub wartość przyszłego spadku (art. 922 K.c.) po Pani mężu.

Pozostawać jeszcze może zagadnienie nakładów na wyłącznie Pani nieruchomość (zarówno na jej nabycie, jak i np. na zbudowanie oraz urządzenie domu); również w przypadku zawarcia przez Państwa umowy majątkowej małżeńskiej (art. 47 i następne K.r.o. – przed jej zawarciem należałoby rozważyć każdy z proponowanych przez ustawodawcę „umownych ustrojów majątkowych”, najlepiej zestawiając je z ustawowym ustrojem majątkowym (art. 31 i następne K.r.o.), często zwanym „wspólnością ustawową małżeńską”. Dotychczasowy majątek (należący do Państwa przed zawarciem małżeństwa), rodzaje i wysokość dochodów (w tym być może dochodów z Państwa majątków osobistych) mogą mieć duże znaczenie.

Inwestowanie w majątek małżonka – roszczenia

Inwestowanie w cudzą (w tym należącą do współmałżonka) rzecz może skutkować roszczeniami, np. z tytułu: przesunięć majątkowych między wspólnością majątkową małżeńską a majątkiem osobistym małżonka (art. 45 K.r.o.), bezpodstawnego wzbogacenia (od art. 405 do art. 414 K.c.), rozliczeń między właścicielem a posiadaczem rzeczy (art. 224 i następne K.c.). Roszczenia z takich tytułów mogą wejść w skład spadku – choć w praktyce może okazać się trudne udowodnienie roszczeń (podobnie jak w przypadku odstępstw od reguły równości majątku we wspólności majątkowej małżeńskiej, art. 43 K.r.o.), ale jednak trzeba się z tym liczyć. Jeśli jakiś składnik majątkowy (np. roszczenia) wchodzi w skład spadku, to powinien być brany pod uwagę przy obliczaniu „substratu zachowku” (art. 993 i następne K.c.); podobnie jak darowizny (art. 888 i następne K.c.) znacznej wartości – przejawem darowizny mogłoby być zakupienie wyłącznie na Pani dane osobowe nieruchomości faktycznie kosztem Państwa majątku wspólnego (a poza tym Krajowa Administracja Skarbowa mogłaby zestawiać wartość transakcji z Pani dochodami).

Podsumowując:

  1. Jeżeli Pani mąż będzie inwestował w Pani majątek osobisty, to mogą mu przysługiwać (ewentualnie jego spadkobiercom lub osobom uprawnionym do zachowku po nim) roszczenia związane z inwestowaniem przez niego w cudze mienie.
    Jeden z „obszarów decydowania” może dotyczyć ewentualnego zawarcia pomiędzy Państwem umowy majątkowej małżeńskiej. Warto uprzednio zapoznać się z przepisami o „umownych ustrojach majątkowych”. Nawet rozdzielność majątkowa ma warianty i warto rozważyć, który z nich byłby w Państwa sytuacji najodpowiedniejszy.
  2. Ewentualna umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia przez najstarsze dziecko Pani męża – to te osoby są uprawnione o tym zdecydować; dość często takie umowy zawiera się w związku z darowizną na rzecz zrzekającego się dziedziczenia.
  3. „Remanent” zarobkowy i majątkowy – na ogół bardzo duże znaczenie ma zestawienie sytuacji z: art. 31 K.r.o., art. 33 K.r.o., art. 43 K.r.o., art. 45 K.r.o.; rodzaje źródeł Państwa dochodów mają duże znaczenie, ponieważ na ogół dochody zalicza się do „ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej”, ale są wyjątki – Państwo znają rodzaje źródeł swych dochodów, co może ułatwić podjęcie decyzji.
  4. Testamenty Pani i męża (art. 941 i następne K.c.). Ustawodawca wychodzi z założenia, że „wszystkie dzieci ojca (matkę) miały”; z tym wiążą się zwłaszcza przepisy o dziedziczeniu ustawowym oraz o zachowku – w jakimś stopniu również przepisy o „zaliczaniu na schedę spadkową” (art. 1039 i następne K.c.). W praktyce dużo zależy od tego, czy ktoś „drąży temat” (np. sprawdza okoliczności przeszłe, w tym „przesunięcia majątkowe” sprzed lat) oraz czy dochodzi swych roszczeń (np. wytacza powództwo o wypłacenie zachowku przed upływem przedawnienia roszczenia z tytułu zachowku).