Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Emerytura z ZUS a przekazanie gospodarstwa rolnego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 22.11.2013

Mój ojciec pobiera emeryturę z ZUS-u. Jest właścicielem gospodarstwa rolnego i aktualnie chciałby przekazać to gospodarstwo mnie. Od wielu lat pracuję w gospodarstwie jako domownik. Czy ojcu należy się jakiś dodatek do emerytury z ZUS-u?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Samo przepisanie ziemi – gospodarstwa rolnego – na członka rodziny nie daje podstawy do jakiegokolwiek dodatku do emerytury z ZUS-u.

 

Emerytura z ZUS-u jest niezależna od posiadania lub nie gospodarstwa rolnego.

 

Zgodnie z treścią wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 3 grudnia 2004 r. (II UK 59/2004, LexPolonica nr 371290, OSNP 2005/13, poz. 195, Rzeczpospolita 2004/285, str. C2) przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) dopuszcza wyjątkowo możliwość traktowania okresów pracy w gospodarstwie rolnym tak jak okresów składkowych w ramach ubezpieczenia pracowniczego, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia okresów składkowych i nieskładkowych.

 

Z zasady określonej w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 r. Nr 162, poz. 1118) mogą skorzystać zarówno te osoby, którym brakuje okresów składkowych i nieskładkowych do otrzymania emerytury tzw. niepełnej, jak i te, które posiadają wystarczającą ilość okresów składkowych i nieskładkowych do otrzymania emerytury niepełnej, ale nie posiadają ich w wymiarze wystarczającym do otrzymania emerytury pełnej, posiadają zaś wystarczający okres tzw. uzupełniający.

 

Oznacza to, że można doliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym do emerytury z ZUS-u, ale w ograniczonym zakresie – tylko wtedy, gdy brak jest okresów ubezpieczenia w ZUS-ie do otrzymania świadczenia.

 

Przekazanie ziemi robi różnicę przy pobieraniu świadczeń z KRUS-u. Tam, w pewnych okolicznościach, zawieszana jest część uzupełniająca świadczenia w czasie prowadzenia gospodarstwa rolnego, a odwieszana po przekazaniu – wyzbyciu się gruntów wchodzących w skład tego gospodarstwa.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 8 =

»Podobne materiały

Koszty przekazania gospodarstwa rolnego

Chcę przekazać gospodarstwo rolne wraz z budynkami, inwentarzem, maszynami rolniczymi i kwotą mleczną w zamian za emeryturę rolniczą w trybie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (jak również dożywocie). Notariusz zlecił mi podać wartość gospodarstwa wraz z budynkami. Wartość szacuję na 300 00

 

Dodatek do emerytury z tytułu opłacania składek z gospodarstwa rolnego

Mama jest od 1990 r. na emeryturze ZUS. Od 1977 do 1989 r. opłacała składki z gospodarstwa rolnego (ponad 11 lat). Kiedy przechodziła na emeryturę, w ZUS poinformowano nas (byłem z nią, bo pomagałem jej załatwić te formalności), że emerytura z tytułu opłat z rolnictwa mamie nie przysługuje. Jed

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »