Mamy 7306 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatek do emerytury z tytułu opłacania składek z gospodarstwa rolnego

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 21.06.2010

Mama jest od 1990 r. na emeryturze ZUS. Od 1977 do 1989 r. opłacała składki z gospodarstwa rolnego (ponad 11 lat). Kiedy przechodziła na emeryturę, w ZUS poinformowano nas (byłem z nią, bo pomagałem jej załatwić te formalności), że emerytura z tytułu opłat z rolnictwa mamie nie przysługuje. Jednak później dowiedziałem się, że mamie należy się dodatek z tytułu prowadzenia gospodarstwa, złożyłem w jej imieniu wniosek do ZUS i przyznano go jej w wysokości 78 zł od chwili złożenia wniosku, czyli od grudnia 2009 r., nic nie wspominając o tym, czy można się upomnieć o jakieś wyrównanie za poprzednie lata. Nie rozumiem tego i proszę w tej sprawie o wyjaśnienie. Czy ten dodatek wprowadzono w późniejszym czasie i my z niewiedzy przegapiliśmy tę możliwość, czy może jednak przysługiwał on mamie i w czasie kiedy przechodziła na emeryturę w ZUS-sie wprowadzono nas w błąd, jednym słowem od kiedy ten dodatek funkcjonuje? W internecie czytałem, że ZUS winien wyrównać niewypłacone świadczenia do 3 lat wstecz, czy dotyczy to mojej mamy? Pamiętam, że zaświadczenie o płaceniu składek oraz zaświadczenie, że mama od 16 roku życia pracowała w gospodarstwie rodziców, zostały złożone w 1990 r. Wówczas ZUS doliczył mamie 15 lat pracy z gospodarstwa. Czy ten fakt ma w tej sprawie jakieś znaczenie?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w treści pytania, wyjaśniam, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznając zwiększenie pobieranego świadczenia o tzw. część rolną wyłącznie od daty złożonego wniosku (od miesiąca, w którym wniosek złożono), postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przepisy ustawy o emeryturach i rentach nie przewidują w tym zakresie wyrównania dodatku wstecz.

 

Zgodnie z art. 101 ustawy emerytalnej, w razie ponownego ustalenia przez organ rentowy wysokości pobieranego świadczenia, poprzez jego podwyższenie – w tej sprawie o tzw. część rolną – to podwyższone świadczenie (emeryturę) wypłaca się, poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do podwyższonego świadczenia, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o ustalenie nowej wysokości świadczenia (emerytury) z uwzględnieniem opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FUSR).

 

Ponadto zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty świadczeń (Dz. U z 1983 r. Nr 10, poz. 49 ze zm.), a dokładnie z treścią § 7 – wnioski o przyznanie wzrostu pobieranego świadczenia lub dodatku do tego świadczenia, w tym dodatku z części rolnej, czyli z tytułu podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników i opłacaniu z tego tytułu składek na FUSR (art. 10 ustawy emerytalnej), przyjmują organy rentowe, które wydały decyzję w przedmiocie przyznania świadczenia, np. emerytury.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W myśl § 9 ust. 1 wymienionego rozporządzenia za datę zgłoszenia wniosku przyjmuje się datę jego złożenia na piśmie w organie rentowym lub datę ustnego zgłoszenia wniosku do protokołu w organie rentowym, a także datę sporządzenia wniosku przez zakład pracy, zakład karny lub areszt śledczy uprawniony do przyjmowania wniosków o emerytury i renty, a w razie przesłania wniosku za pośrednictwem poczty – datę nadania wniosku w polskim urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym.

 

Co do drugiej części Pana pytania, informuję, że w momencie ubiegania się przez Pana mamę o emeryturę, oczywiście dodatek od prowadzenia gospodarstwa istniał – przewidywały go przepisy ustawy emerytalnej. Nie rozumiem, dlaczego wówczas nie poinformowano Pańskiej mamy, aby dostarczyła dowód opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze. Gdyby taki dokument został dostarczony do ZUS-u, wraz ze złożonym wnioskiem o wypłatę dodatku lub łącznie z wnioskiem o przyznanie emerytury, to emerytura byłaby wypłacana w wyższej kwocie z uwzględnieniem tego dodatku.

 

Dodatek ten bowiem wypłacany jest na wniosek emeryta od miesiąca, w którym wniosek wpłynął do ZUS – tak stanowią przepisy prawa.

 

Jeżeli chodzi o okres 3 lat wstecz, o którym Pan wspomina, wyjaśniam, że owszem do 3 lat wstecz ZUS wyrównuje świadczenia (w tym dodatki), jeżeli nie wypłaca świadczenia z powodu swojego błędu (błąd ZUS-u).

 

Jeżeli z powodu błędu ZUS-u nie wypłacono dodatku przez okres 4 lub 5 lat, to emeryt może domagać się zwrotu tylko za okres 3 lat wstecz, ponieważ roszczenie za okres pozostały uległo przedawnieniu. Okres przedawnienia wynosi 3 lata wstecz, licząc od daty, kiedy świadczenie stało się wymagalne.

 

W tej sprawie musiałby Pan udowodnić, że dokumenty były w posiadaniu ZUS-u, świadczenie było przyznane, a z powodu błędu ZUS-u nie następowała wypłata.

 

Proponuję podejść do ZUS razem z mamą i poprosić o akta emerytalne. ZUS ma obowiązek je okazać, po to aby Pan pooglądał ich zawartość, oczywiście w obecności mamy i pracownika ZUS.

 

Mogła mieć miejsce taka sytuacja, że zaświadczenie mama dostarczyła, ZUS doliczył lata pracy z gospodarstwa, a ominął część należną z tytułu opłacania składek na FURS, wówczas możliwe, że przysługiwałoby Pańskiej mamie roszczenie wobec ZUS o wyrównanie wypłaty wstecz.

 

Odnosząc się do sprawy doliczania lat z tytułu pracy w gospodarstwie rolnym informuję, że regulacje dotyczące tzw. zwiększenia rolnego zawarte w treści art. 56 ustawy emerytalnej wiążą się z tzw. kwestią podwójnego ubezpieczenia, to znaczy do 31 grudnia 1988 r. istniał obowiązek ubezpieczenia zarówno z tytułu podlegania ubezpieczeniu pracowniczemu, jak i prowadzenia gospodarstwa rolnego.

 

Od 1 stycznia 1989 r. obowiązek ten ustał, o ile osoba prowadząca gospodarstwo rolne pozostawała w stosunku pracy w wymiarze co najmniej 1/2 etatu w danym zawodzie, albo była objęta innymi przepisami o ubezpieczeniu społecznym lub zaopatrzeniu emerytalnym.

 

Rekompensatą za okres podwójnego ubezpieczenia (zbieg opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników i ubezpieczenie pracownicze) jest instytucja zwiększenia świadczenia również w sytuacji, gdy okresów pracy rolnej nie wykorzystano w celu uzupełnienia okresów składkowych lub nieskładkowych.

 

Przed rokiem 1990 do stażu ubezpieczeniowego był doliczany okres pracy w gospodarstwie rolnym. Po zmianie przepisów okres pracy na gospodarstwie rolnym jest tylko brany pod uwagę jako tzw. okres hipotetyczny, czyli uzupełniający do ustalenia prawa do emerytury, i tylko w zakresie niezbędnym doliczany, czyli w takim zakresie, w jakim świadczeniobiorcy jest niezbędny do uzyskania prawa do świadczenia.

 

Za okres pracy na gospodarstwie rolnym również nie uzyskuje emeryt zwiększenia wysokości emerytury.

 

ZUS może jedynie upierać się przy swojej racji z tego powodu, iż dodatek z tytułu opłacania składek na FUSR podlegał uwzględnieniu jedynie na wniosek zgłoszony przez emeryta. Skoro wniosku emeryta nie było, to takiego dodatku nie wypłacał.

 

Niestety trudno będzie także na drodze postępowania sądowego wyrażone w tym zakresie stanowisko ZUS-u miarodajnie podważyć.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 8 =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Emerytura rolnicza

Co zrobić, aby mama (urodzona w 1957 r.) mogła przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą? Tata jest rolnikiem, ma gospodarstwo po rodzicach, na którym pracuje razem z mamą. Oboje mają też wspólnie drugie gospodarstwo. KRUS podał nam dwie wersje – ustanowienie rozdzielności majątkowej i przekazanie przez mamę gospodarstwa dzieciom lub zrzeczenie się przez oboje rodziców gospodarstwa na rzecz dzieci. Która wersja jest prawdziwa, kiedy mama może dostać emeryturę rolniczą?

Ubezpieczenie społeczne rolników

Rolnicy oraz pracujący z nimi domownicy podlegają odrębnemu niż inne grupy zawodowe ubezpieczeniu społecznemu. Ubezpieczenie społeczne rolników jest w znacznej mierze dotowane z budżetu państwa, a jego realizacją zajmuje się również odrębna instytucja – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dodatek dla sieroty zupełnej

Wychowuję 7-letniego wnuka w rodzinie zastępczej, jestem jego opiekunem prawnym. Córka zmarła w zeszłym roku, ojciec dziecka nieznany. Wnuk nie otrzymuje renty po matce. Czy należy mu się dodatek dla sieroty zupełnej?

wizytówka Szukamy prawników »