Niestawienie się w wyznaczonym terminie w ZUS-ie

Jestem zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych. W ustalonych terminach zgłaszałem się w urzędzie pracy. Niestety zachorowałem i przesłałem zwolnienie lekarskie do urzędu pracy o niemożliwości stawienia się w wyznaczonym terminie. Przed zakończeniem zwolnienia otrzymałem wezwanie do stawienia się w ZUS-ie do orzecznika celem zweryfikowania mojego stanu zdrowia i okazania wszelkiej dokumentacji lekarskiej. Tak się złożyło, że nie mam możliwości zgłoszenia się w terminie ustalonym przez ZUS. Co mi grozi za niestawienie się w wyznaczonym terminie w ZUS-ie? Czy stracę status bezrobotnego?

Niestawienie się w wyznaczonym terminie w ZUS-ie

Fot. Fotolia

Kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że lekarze orzecznicy ZUS wykonują kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich. W celu kontroli lekarz może:

1) przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub w miejscu pobytu ubezpieczonego,

2) skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS,

3) zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie,

4) zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.

Dotychczas w przypadku, gdy bezrobotny przedstawił w urzędzie zwolnienie lekarskie urząd pracy miał prawo skierowania go na badania lekarskie mające stwierdzić, czy jest on zdolny do pracy. W razie niestawienia się na takie badanie bezrobotny tracił status osoby bezrobotnej.

Utrata statusu osoby bezrobotnej wskutek choroby

Obecnie status osoby bezrobotnej można utracić, jeśli bezrobotny pozostaje niezdolny do pracy wskutek choroby lub przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego przez nieprzerwany okres 90 dni, przy czym za okres nieprzerwany uważa się również okresy niezdolności do pracy wskutek choroby oraz przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego w sytuacji, gdy każda kolejna przerwa między okresami niezdolności do pracy wynosi mniej niż 30 dni kalendarzowych; pozbawienie statusu bezrobotnego następuje z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu 90-dniowego.