Podpisanie umowy najmu mieszkania komunalnego które zadłużył dziadek

• Opublikowano: 23-02-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Wnuczka mieszkała z dziadkiem w mieszkaniu komunalnym od 2016 roku. Dziadek zameldował ją od w 2020 roku. Do czasu meldunku dziadek zadłużył mieszkanie i ogłosił upadłość konsumencką. Urząd miasta odmówił wnuczce prawo do wynajmu lokalu, ponieważ uznał, że nie mieszkała 5 lat z dziadkiem. Jeżeli lokatorzy potwierdzą na piśmie, że wnuczka mieszkała 5 lat z dziadkiem, to urząd podpisze z nią najem lokalu? Co w kwestii upadłości konsumenckiej? Czy mogą ją obciążyć długiem jaki zrobił dziadek, mimo iż ogłosił upadłość konsumencką i podpisał umowę najmu po spłacie długu?

Podpisanie umowy najmu mieszkania komunalnego które zadłużył dziadek

Umowa najmu i zobowiązania z nią związane

Zgodnie z treścią art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 680 przez umowę najmu lokalu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy lokal do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu czynsz i inne należne opłaty.

Stosownie do treści art. 688 1 § 1 za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania (art. 688 1 § 2).

Solidarna odpowiedzialność za długi

Solidarna odpowiedzialność domowników za dług najemcy lokalu, wzmacnia i zabezpiecza odpowiedzialność najemcy.

Solidarnie z najemcą lokalu mieszkalnego za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Chodzi tu o osoby, które nie są współnajemcami lokalu, ale stale zamieszkują w najętym lokalu. Odpowiedzialność została więc powiązana z dwoma przesłankami: stałym zamieszkiwaniem osoby oraz jej pełnoletnością. Stale zamieszkują z najemcą osoby, dla których w najętym lokalu znajduje się centrum aktywności życiowej. Nie jest istotna długość zamieszkiwania, tylko przebywanie z zamiarem uczynienia z lokalu głównego centrum życiowego.

Wynajmujący nie musi wykazywać, że osoba stale zamieszkująca z najemcą w chwili dochodzenia roszczenia zamieszkiwała z nim także w okresie, za który naliczono czynsz lub inne opłaty. To ta osoba, chcąc uwolnić się od tej odpowiedzialności, powinna wykazać, że należności powstały za okres, w którym nie zamieszkiwała stale w najętym lokalu. Ustanie wspólnego zamieszkiwania nie zwalnia tej osoby z odpowiedzialności za zaległy czynsz (naliczony za okres wspólnego zamieszkiwania), natomiast wyłącza odpowiedzialność za okres, w którym wspólnego zamieszkania już nie było (zob. A. Sylwestrzak, Odpowiedzialność osób, s. 26).

Dług został umorzony wyłącznie wobec dziadka jako jego zobowiązanie osobiste. Wnuczka będzie odpowiedzialna za zobowiązanie jako zamieszkująca z dziadkiem i urząd będzie mógł dochodzić od niej nieuregulowanego czynszu za czas jej zamieszkiwania.