Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niski czynsz za najem a urząd skarbowy

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 11.06.2012

Ja i mój mąż mamy wspólność majątkową małżeńską. Niebawem kupujemy mieszkanie, które chcemy wynająć mojej siostrze. Chcemy, aby opłaty były symboliczne – np. 300 zł plus należności licznikowe. Mój małżonek i ja rozliczamy się oddzielnie. Czy urząd skarbowy może podważyć niski czynsz za najem? Czy wspomniane opłaty mogą być symboliczne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W razie zakupu mieszkania w czasie trwania małżeństwa stanie się ono Państwa majątkiem wspólnym. Oznacza to, że wspólnie będą Państwo musieli dokonywać czynności związanych z tym mieszkaniem w zakresie ponad tzw. zwykły zarząd. Zawarcie umowy najmu jest taką czynnością.

 

Formalnie będą Państwo osiągać ewentualne dochody wspólnie i powinny być one opodatkowane oddzielnie (po połowie) podatkiem zryczałtowanym według obowiązującej stawki 8,5%. Nie łączy się ich z innymi dochodami i rozlicza po zakończeniu roku odrębnym PIT-em.

 

Jednak jeżeli przedmiotem najmu jest składnik majątku małżeńskiego i miedzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to owi małżonkowie mogą zdecydować o opodatkowaniu w formie ryczałtu całości przychodów przez jednego z nich. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, małżonkowie muszą złożyć pisemne oświadczenie w tej sprawie.

 

Oświadczenie takie składa się corocznie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego – w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Jeżeli małżonkowie nie złożą w terminie omawianego oświadczenia, każdy z nich powinien opłacać ryczałt od połowy przychodu osiągniętego z najmu.

 

Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby mieszkanie wynająć Pani siostrze. Przepisy nie zabraniają wynajmowania mieszkania członkom własnej rodziny.

 

Czynsz za najem jest sprawą umowną pomiędzy stronami umowy najmu – może być on określony w dowolnej wysokości. Można go ustalić tak, jak Pani proponuje.

 

Jednak słuszna jest Pani obawa, że US może ingerować, gdy uzna, że czynsz jest zbyt niski, aczkolwiek zdarza się to bardzo rzadko. A nawet gdyby – 8,5% nie jest duża kwotą. Od 300 zł jest to 25 zł 50 gr miesięcznie.

 

Urząd skarbowy nie podważa ważności samej umowy, a jedynie – wysokość czynszu (np. gdy czynsz za najem jest zbyt niski). Wymaga to jednak wiedzy o czynszach lub korzystania z biegłego. Z uwagi na niskie kwoty, jakie można uzyskać z tego tytułu, urzędy skarbowe dają sobie spokój z takim najmem, jak w Pani sytuacji.

 

Dodatkowo wskażę na obciążenia podatkowe przy umowie użyczenia mieszkania dla Pani siostry. Byłoby to dla niej nieodpłatne świadczenie.

 

Według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

 

„Art. 11. 1. Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”.

 

Jak podaje art. 11 ust. 2a. pkt 3 tej ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się między innymi, jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.

 

Co prawda, można więc bezpłatnie udostępniać nieruchomości (lokale, domy itd.) każdemu – na podstawie umowy użyczenia czy też bez takiej umowy zawartej na piśmie – i nie wiąże się to z obowiązkiem zapłacenia przez użyczającego podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże obowiązek podatkowy nadal dotyczy tego, kto otrzyma lokal do nieodpłatnego używania.

 

Podatek płaciłaby Pani siostra według ogólnej skali podatkowej, tj. 18%. Jest to więc nieopłacalne wobec 8,5% podatku od najmu płaconego przez Państwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 7 =

»Podobne materiały

Zwrot samochodu używanego

Dwa dni temu sprzedałem firmowy samochód dostawczy. Auto w naszej firmie sprawowało się świetnie, ale kupujący dziś mi oznajmił przez telefon, że z podejrzanymi odgłosami zgłosił się z pojazdem do mechanika i okazało się, iż należy przeprowadzić remont silnika. Nic o tym nie wiedziałem. Czy kup

 

Negatywna ocena pracy nauczyciela

W tym roku dużo chorowałam, z związku z tym nie uczestniczyłam aktywnie w pracy szkoły. Dyrektor zapowiedział, że zamierza mnie zwolnić. Mam w tym roku ocenę pracy i wiem, że dyrektor zamierza wystawić mi ocenę negatywną. Twierdzi, że ocena negatywna pracy nauczyciela daje prawo do zwolnienia w tryb

 

Niezgłoszenie najmu garażu a podatek

Nie zgłosiłem umowy najmu do urzędu skarbowego; co więcej – nie zawarłem takiej umowy z najemcą. Co mi grozi w obecnej sytuacji? Czy mogę zgłosić najem po fakcie (wynajmuję garaż od kilkunastu miesięcy)?

 

Kara za niezgłoszenie wynajmu mieszkania w urzędzie skarbowym

Przez rok wynajmowałem dwóm studentkom mieszkanie (wykupiłem to mieszkanie od spółdzielni 20 lat temu). Umowa zawarta była jednak tylko pomiędzy mną a jedną z wynajmujących (opłaty dziewczęta dzieliły między sobą). We wrześniu zadzwonili do mnie rodzicie tej drugiej studentki z żądaniem zw

 

Rejestracja firmy podczas L-4

Pracuję w firmie prywatnej na umowę o pracę. Posiadam również grupę inwalidzką. W listopadzie miałem operację i do dnia dzisiejszego jestem na zwolnieniu lekarskim. W marcu zarejestrowałem firmę jednoosobową, a w kwietniu rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywiście została zarejestrowana też w

 

Doliczenie stażu pracy za granicą do emerytury

2 lata temu w wieku 60 lat przeszłam na emeryturę w Polsce. Ze względu na niski staż pracy w Polsce, tj. 13 lat, nie otrzymałam minimalnej emerytury. Pracowałam również w Danii przez ok. 10 lat, na wniosek ZUS-u otrzymałam potwierdzenie z Danii o przepracowanych latach. Dostałam również informację,

 

Najem mieszkania a pełnomocnictwo

Sześć lat temu kupiliśmy synowi mieszkanie. Obecnie przebywa on za granicą i większość opłat za mieszkanie spadła na nas. Mam pełnomocnictwo do tej nieruchomości, czy na jego mocy mogę zawrzeć umowę najmu i zgłosić to do urzędu skarbowego?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »