Niski czynsz za najem a urząd skarbowy

Ja i mój mąż mamy wspólność majątkową małżeńską. Niebawem kupujemy mieszkanie, które chcemy wynająć mojej siostrze. Chcemy, aby opłaty były symboliczne – np. 300 zł plus należności licznikowe. Mój małżonek i ja rozliczamy się oddzielnie. Czy urząd skarbowy może podważyć niski czynsz za najem? Czy wspomniane opłaty mogą być symboliczne?

Niski czynsz za najem a urząd skarbowy

Rozliczenie dochodu osiągniętego z najmu mieszkania przez współmałżonków

W razie zakupu mieszkania w czasie trwania małżeństwa stanie się ono Państwa majątkiem wspólnym. Oznacza to, że wspólnie będą Państwo musieli dokonywać czynności związanych z tym mieszkaniem w zakresie ponad tzw. zwykły zarząd. Zawarcie umowy najmu jest taką czynnością.

Formalnie będą Państwo osiągać ewentualne dochody wspólnie i powinny być one opodatkowane oddzielnie (po połowie) podatkiem zryczałtowanym według obowiązującej stawki 8,5%. Nie łączy się ich z innymi dochodami i rozlicza po zakończeniu roku odrębnym PIT-em.

Jednak jeżeli przedmiotem najmu jest składnik majątku małżeńskiego i miedzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to owi małżonkowie mogą zdecydować o opodatkowaniu w formie ryczałtu całości przychodów przez jednego z nich. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, małżonkowie muszą złożyć pisemne oświadczenie w tej sprawie.

Oświadczenie takie składa się corocznie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego – w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli małżonkowie nie złożą w terminie omawianego oświadczenia, każdy z nich powinien opłacać ryczałt od połowy przychodu osiągniętego z najmu.

Czy US może podważyć zbyt niski czynsz za najem mieszkania

Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby mieszkanie wynająć Pani siostrze. Przepisy nie zabraniają wynajmowania mieszkania członkom własnej rodziny.

Czynsz za najem jest sprawą umowną pomiędzy stronami umowy najmu – może być on określony w dowolnej wysokości. Można go ustalić tak, jak Pani proponuje.

Jednak słuszna jest Pani obawa, że US może ingerować, gdy uzna, że czynsz jest zbyt niski, aczkolwiek zdarza się to bardzo rzadko. A nawet gdyby – 8,5% nie jest duża kwotą. Od 300 zł jest to 25 zł 50 gr miesięcznie.

Urząd skarbowy nie podważa ważności samej umowy, a jedynie – wysokość czynszu (np. gdy czynsz za najem jest zbyt niski). Wymaga to jednak wiedzy o czynszach lub korzystania z biegłego. Z uwagi na niskie kwoty, jakie można uzyskać z tego tytułu, urzędy skarbowe dają sobie spokój z takim najmem, jak w Pani sytuacji.

Obciążenia podatkowe przy umowie użyczenia mieszkania

Dodatkowo wskażę na obciążenia podatkowe przy umowie użyczenia mieszkania dla Pani siostry. Byłoby to dla niej nieodpłatne świadczenie.

Według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

„Art. 11. 1. Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”.

Jak podaje art. 11 ust. 2a. pkt 3 tej ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się między innymi, jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.

Co prawda, można więc bezpłatnie udostępniać nieruchomości (lokale, domy itd.) każdemu – na podstawie umowy użyczenia czy też bez takiej umowy zawartej na piśmie – i nie wiąże się to z obowiązkiem zapłacenia przez użyczającego podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże obowiązek podatkowy nadal dotyczy tego, kto otrzyma lokal do nieodpłatnego używania.

Podatek płaciłaby Pani siostra według ogólnej skali podatkowej, tj. 18%. Jest to więc nieopłacalne wobec 8,5% podatku od najmu płaconego przez Państwa.